Wszy i pasożyty
Pojawienie się pasożytów i wszy na głowie dziecka nie jest wcale tak rzadką dolegliwością, jak mogłoby się wydawać. Mimo że żyjemy w czasach, w których higiena jest silnie rozwinięta, a rodzice dbają, by maluchy odpowiednio często zażywały kąpieli, zdarza się, że na ich głowie lęgną się nieproszeni goście. Zwykle wynika to z kontaktu z innym dzieckiem, które cierpi na tę samą przypadłość. Zazwyczaj przypada to na okres szkolny lub przedszkolny. Nie należy się tego wstydzić, trzeba działać. Proces pozbywania się wszy jest długotrwały i wymaga cierpliwości, jednak po przeprowadzeniu odpowiedniej kuracji nie ma po nich żadnego śladu.
Dolegliwości związane z posiadaniem na głowie wszy są nieprzyjemne – odczuwa się wówczas silne swędzenie. Jak wygląda zarażenie wszą ludzką? Wesz może przeskoczyć z jednej głowy na drugą, tam zostawia jaja – tzw. gnidy. Po złożeniu jaj, gnidy się wylęgają – trwa to ok. 3 tygodni. Wysokie temperatury i wilgoć sprzyjają temu procesowi. Szczególnie wabiącym składnikiem naszego organizmu jest wytwarzany przez owłosioną głowę pot zawierający kwas mlekowy. W tej kategorii na stronie znajdziesz różne preparaty na wszy i leki na pasożyty dla dzieci i niemowląt. Preparat na wszy można stosować także zapobiegawczo, chroniąc skórę przed zarażeniem wszami głowowymi.
Jak się pozbyć wszy?
Jest wiele środków, które mogą pomóc w pozbyciu się wszy. Między innymi szampony, do których dołączony jest grzebień na wszy. Apteka ma też szeroki asortyment suplementów diety, które pomagają zwalczać grzyby i pasożyty. Dodatkowe wsparcie diety pomoże organizmowi bronić się przed wszami. Możesz też wybrać płyn na wszy lub spray. Takie środki chronią włosy przed złożeniem jaj przez wszy. Należy je stosować regularnie.
Często w ich składzie są naturalne olejki: z mięty pieprzowej, lawendy, rycynowy lub z drzewa herbacianego. Co więcej, zastosowanie naturalnych olejków wpływa korzystnie na strukturę całych włosów. Witaminy i minerały, które znajdują się w olejkach mają działanie dezynfekujące, antybakteryjne i przeciwzapalnie. Oprócz tego wzmacniają włosy, dodają im elastyczności i blasku. Preparat na wszy dla dzieci jest dostępny bez recepty, a jego działanie jest łagodne dla skóry głowy – nie podrażnia jej, a pozostałe składniki dodatkowo wzmacniają włos nawet od nasady.
Preparaty na wszy – jakie wybrać?
Wśród preparatów eliminujących wszy i gnidy znaleźć można wiele różnych formuł, które dostosować trzeba do skóry głowy dziecka. Preparat na wszy dostępny jest w każdej aptece. Do wytępienia ich przydać się może również grzebień na wszy. Jeden z najpopularniejszych środków to szampon na wszy i gnidy dla dzieci, który pomaga pozbyć się ich podczas mycia włosów. Zdarza się jednak, że szampon na wszy dla dzieci samodzielnie nie jest w stanie wyeliminować problemu i do pielęgnacji włączane są inne produkty, np. płyn przeciw wszom i gnidom dla dzieci czy spray na wszy dla dzieci. Płyn na wszy dla dzieci ma zwykle duże stężenie substancji aktywnych i najsilniej działa, dlatego jego dobór koniecznie należy pozostawić specjaliście. Jego użycie jest proste, gdyż płyn na wszy nakłada się na głowę. Zawarte w nim składniki aktywne zabijają niepożądane szkodniki odcinając ich od powietrza i wody. Następnie zabite pasożyty należy usunąć przy pomocy grzebienia. Niektóre preparaty pozwolą wybić wszy za pierwszym razem. Innych trzeba będzie użyć kilka razy.
Szampon na wszy – czy warto go używać?
Obecnie mamy naprawdę duży wybór preparatów, także preparaty na wszy bez wyczesywania – które zapobiegają zarażeniu nimi, jak i pomagają w pozbyciu się już istniejących wszy. Pierwsze z nich zazwyczaj w swoim składzie mają silikon, mocznik i glicerol. Oprócz tego, że szampon przeciw wszom chroni przed pasożytami, to dodatkowo sprawi, że włosy będą zdrowsze, silniejsze i bardziej elastyczne. Informacja o tym, od jakiego wieku może być stosowany dany szampon na wszy dla dzieci znajduje się na ulotce i opakowaniu.
Drugi rodzaj stanowi leczniczy preparat na wszy i gnidy. Jak działa taki preparat na wszy i gnidy bez wyczesywania? Zawarte w szamponie składniki odwadniają pasożyty i pozbawiają je dopływu powietrza. Użycie tego środka jest proste – wystarczy go wmasować we włosy i spłukać kilka minut później, po pojawieniu się piany. Informacja, ile należy szampon trzymać na głowie zamieszczona jest na opakowaniu bądź ulotce informacyjnej.