Spirulina
Co to jest spirulina i jakie ma właściwości?
Spirulina to mikroskopijna alga należąca do sinic z gatunku Arthrospira platensis. Wyróżnia się zielono-niebieskim kolorem, a jej nazwa pochodzi od charakterystycznej, spiralnej budowy. Naturalnie występuje w ciepłych wodach tropikalnych Afryki oraz Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie odżywia się przez fotosyntezę, co umożliwia jej gromadzenie znacznych ilości chlorofilu – silnego przeciwutleniacza. O jej prozdrowotnych właściwościach wiedziano już setki lat temu, a w swojej diecie stosowali ją m.in. Aztekowie.
Spirulina to źródło licznych mikro- i makroskładników takich jak np.:
- Cynk,
- Selen,
- Potas,
- Białko,
- Żelazo,
- Foliany,
- Chlorofil,
- Beta-karoten,
- Polisacharydy,
- Witamina A i K,
- Witaminy z grupy B,
- Kwas gamma-linolenowy (GLA).
Obecność wspomnianych składników sprawia, że spirulina wpływa na utrzymanie organizmu w dobrej kondycji zdrowotnej. Oto jej najważniejsze właściwości:
- Działa przeciwzapalnie,
- Zmniejsza stres oksydacyjny,
- Reguluje poziom cukru we krwi,
- Stymuluje układ immunologiczny,
- Wspiera funkcjonowanie narządu wzroku,
- Wpływa na regulację ciśnienia tętniczego krwi,
- Wspiera utrzymanie zdrowej masy mięśniowej,
- Stanowi prewencję chorób układu sercowo-naczyniowego,
- Przyczynia się do redukcji poziomu cholesteroli całkowitego, trójglicerydów i frakcji LDL.
Spirulinę można kupić w formie:
- Proszku,
- Tabletek,
- Kapsułek.
Osoby, które przyjmują na stałe leki na odporność lub rozrzedzające krew powinny omówić z lekarzem kwestię stosowania spiruliny. Podobnie jest w sytuacji zażywania innych leków bez recepty i suplementów, np. czosnku w tabletkach. Łączenie kilku preparatów jednocześnie zawsze warto skonsultować ze specjalistą.
Jak wybrać dobrej jakości spirulinę w formie tabletek?
Spirulina to alga, która może wchłaniać zanieczyszczenia z wody, w tym metale ciężkie. Dlatego przed zakupem suplementu warto sprawdzić źródło jej pochodzenia oraz upewnić się, że produkt posiada odpowiednie certyfikaty jakości i bezpieczeństwa. Oprócz tego warto zainteresować się miejscem, z którego pozyskuje się spirulinę. Dobrej jakości algi poławia się m.in. na Tajwanie i Hawajach, gdzie wody są czyste, a proces hodowli odbywa się w kontrolowanych i zrównoważonych warunkach.
Przed zakupem warto zapoznać się także z instrukcją dotyczącą prawidłowego stosowania preparatu. Zwykle producenci rekomendują spożycie 1-3 tabletek, 1-2 razy dziennie. W razie wątpliwości sposób przyjmowania suplementu należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.
Kolejna ważna kwestia to skład preparatu.Spirulina w tabletkach powinna zawierać jedynie suszone i utwardzone algi, bez zbędnych dodatków, takich jak konserwanty, substancje wypełniające czy barwniki.
Jak stosować spirulinę w proszku?
Przed zastosowaniem spiruliny w proszku należy dokładnie przeczytać informację na etykiecie o zalecanej dziennej porcji. Zazwyczaj proponuje się ok. 1-2 łyżeczki dziennie. Często opakowanie zawiera także miarkę, ułatwiającą precyzyjne odmierzanie proszku.
Sproszkowaną spirulinę, wraz z innymi tego typu suplementami np. acerolą w proszku, można dodawać do koktajli i smoothie. Warto ją także stosować jako składnik past kanapkowych, jogurtu, owsianki czy napojów owocowo-warzywnych, takich jak np. sok z dzikiej róży.