Lubrykanty
Lubrykant – kiedy warto się w niego zaopatrzyć?
Wśród dostępnych w aptekach i drogeriach produktów i akcesoriów poprawiających życie seksualne szeroki segment zajmują lubrykanty i różnego rodzaju żele intymne. Głównym wskazaniem do ich użycia jest suchość pochwy, która może być spowodowana szeregiem czynników, takich jak:
- stres,
- zmęczenie,
- ciężki wysiłek fizyczny,
- stosowanie doustnej antykoncepcji,
- zmiany w przebiegu menopauzy,
- zmiany w przebiegu cyklu miesięcznego,
- karmienie piersią;
- kontakt z niektórymi kosmetykami oraz detergentami.
Stosowanie lubrykantu zmniejsza ryzyko otarć i podrażnień oraz poprawia komfort i przyjemność podczas intymnych zbliżeń. Produkt ułatwia penetrację, w tym stosunki z użyciem prezerwatyw, a także redukuje ból związany z suchością podczas współżycia. Niektóre lubrykanty poprawiają ruchliwość plemników, co może być dodatkowym atutem podczas starań o potomstwo. Inne z kolei mają właściwości stymulujące,dzięki czemu potęgują doznania i urozmaicają chwile miłosnego uniesienia. Lubrykanty mogą być również używane w celu wzbogacenia życia seksualnego – do zmysłowego masażu podczas gry wstępnej, do seksu analnego lub do zabawy z użyciem gadżetów erotycznych.
W sprzedaży znajdziesz ponadto suplementy i leki na libido, a także tabletki na potencję i erekcję pomocne w powrocie do pełnej sprawności seksualnej.
Rodzaje żeli intymnych
Dostępne w drogeriach i aptekach lubrykanty można podzielić na kilka kategorii, w zależności od ich składu i właściwości. Główne rodzaje żeli intymnych to lubrykanty na bazie wody, silikonu i oleju oraz lubrykanty stymulujące. Czym się charakteryzują poszczególne grupy?
- Lubrykanty na bazie wody – uniwersalne i bezpieczne do stosowania z prezerwatywami lateksowymi i nielateksowymi oraz gadżetami erotycznymi. Łatwo się zmywają, nie pozostawiają śladów na bieliźnie i nie podrażniają. Idealne do codziennego użytku.
- Lubrykanty na bazie silikonu – wyróżniają się dłuższym działaniem nawilżającym i są odporne na wodę, dlatego sprawdzą się np. pod prysznicem. Mogą być stosowane w połączeniu z prezerwatywami, jednak nie są zalecane do używania z gadżetami erotycznymi.
- Lubrykanty na bazie oleju – dają bardzo dobry poślizg i ograniczają tarcie. Są tłuste, dlatego nie nadają się do użytku wewnętrznego. Co więcej, zawarte w lubrykancie substancje oleiste mogą się przyczyniać do uszkodzenia prezerwatyw.
W sprzedaży znajdziesz ponadto lubrykanty stymulujące. Są to preparaty zawierające dodatkowe składniki powodujące delikatne mrowienie lub uczucie ciepła, mające na celu zwiększenie przyjemności i urozmaicenie życia seksualnego. Przed użyciem należy się upewnić, że nie zawierają substancji, które mogą wywołać reakcję alergiczną.
Skład lubrykantu – na co warto zwrócić uwagę?
Za najbezpiecziejsze i najbardziej uniwersalne uważa się żele intymne na bazie wody. W ich składzie znajdują się często aloes, pantenol czy rumianek, które wzmacniają działanie nawilżające i łagodzące.
Czego unikać w składzie lubrykantów? Przede wszystkim cukru, który sprzyja rozwojowi grzybów, a także nonoksynolu-9 (N-9), o działaniu potencjalnie drażniącym. Z kolei obecność substancji oleistych może uszkadzać i obniżać skuteczność prezerwatyw. Co więcej, formulacje niektórych lubrykantów zawierają składniki poprawiające ukrwienie, a także różnorodne dodatki smakowe i zapachowe, mogące wywołać alergie u osób z wrażliwą skórą, w związku z czym warto zachować ostrożność.
Pamiętaj, że lubrykanty nie działają antykoncepcyjnie, więc nie można ich stosować jako zamiennik środków plemnikobójczych.
Żel nawilżający – pomoc przy suchości pochwy
Niedostateczne nawilżenie pochwy może znacząco utrudniać zbliżenia seksualne. Rozwiązaniem problemu są żele intymne, które poprawiają komfort nie tylko kobiety, ale też partnera, dzięki czemu zwiększają obustronną satysfakcję z życia erotycznego. Żel nawilżający do pochwy pomaga w przypadku niedoboru naturalnego śluzu, chroniąc delikatne okolice intymne przed otarciami. Może również wspierać leczenie schorzeń związanych z suchością pochwy, ułatwiać aplikację tamponów czy tabletek dopochwowych. Wiele lubrykantów można stosować w czasie ciąży i karmienia piersią, o ile mają fizjologiczne pH i są wolne od substancji drażniących.