Kwasy omega 3, 6, 9 w tabletkach i płynie

  (149)

Kwasy omega-3, 6 i 9 są niezbędne dla zdrowia. Każda grupa pełni nieco inne funkcje, dlatego ważne jest spożywanie wszystkich tłuszczów z rodziny „omega” w odpowiednich ilościach. 

Sortuj:

Pokaż 16 z 149 wyników

Omega

Omega

Kwasy omega-3, 6 i 9 – dlaczego są ważne?

Kwasy omega to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Znane są głównie ze swojego dobroczynnego wpływu na układ krążenia. Ich działanie jest jednak znacznie szersze i spełniają one wiele funkcji m.in.:

  • zmniejszają stany zapalne, 
  • poprawiają kondycję skóry, 
  • wspierają pracę układu nerwowego i funkcje poznawcze, 
  • regulują ciśnienie krwi i profil lipidowy,
  • wspierają gospodarkę hormonalną,
  • biorą udział w prawidłowym rozwoju prenatalnym. 

Niestety organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować kwasów omega-3 i omega-6, dlatego niezbędne jest ich dostarczanie z dietą. To również nie zawsze jest wystarczające, ponieważ ich źródła pokarmowe są ograniczone. W wielu przypadkach stwarza to konieczność przyjmowania kwasów omega w formie suplementów.

Kwasy omega-3 – charakterystyka

Wśród tłuszczów omega-3 najważniejsze dla zdrowia są 3 kwasy tłuszczowe:

  • ALA (kwas-alfa linolenowy) – pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi, 
  • EPA (kwas eikozapentaenowy) – wpływa na pracę serca, 
  • DHA (kwas dokozaheksaenowy) – poprawia profil lipidowy, jest niezbędny dla prawidłowej pracy układu nerwowego. 

Najlepszym naturalnym źródłem omega-3 są ryby i owoce morza. Aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu, zaleca się ich spożywanie minimum 2 razy w tygodniu. Niestety większość populacji nie jada ryb tak często i potrzebuje suplementacji. Preparaty z omega-3 jest zalecane m.in. weganom, kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Suplementacja omega-3 ma też zastosowanie we wspomaganiu leczenia chorób sercowo-naczyniowych, neurologicznych i psychiatrycznych, również wtedy kiedy przyjmowane są leki na układ krążenia, leki na cholesterol lub leki na nadciśnienie

Czy kwasy omega-6 są zdrowe?

Kwasy omega-6 są niezbędne dla zdrowia. Aby prawidłowo spełniały swoje funkcje, muszą pochodzić z odpowiednich źródeł oraz występować w diecie w optymalnych ilościach i proporcjach do kwasów omega-3 (około 4:1). Najważniejszym kwasem z tej grupy jest kwas LA (linolowy). Pomaga m.in. utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi, zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę, a także poprawia metabolizm glukozy i insuliny. 

Kwasy omega-6 naturalnie występują m.in. w oleju lnianym, słonecznikowym, rzepakowym i sezamowym. Znajdują się też w orzechach, które oprócz kwasów omega zawierają wartościowe witaminy i minerały, takie jak magnez, selen czy witamina E. Stosowanie urozmaiconej, niskoprzetworzonej diety w wielu przypadkach jest wystarczające do pokrycia zapotrzebowania na kwasy omega-6, jednak u osób z chorobami sercowo-naczyniowymi warto rozważyć suplementację. 

Jak działają kwasy omega-9? 

Kwasy omega-9 to wyjątkowa grupa tłuszczów „omega”, ponieważ mogą być syntezowane w organizmie w niewielkich ilościach. Niezbędna jest jednak do tego odpowiednia podaż omega-3 i omega-6. Działanie kwasów omega-9 polega m.in. na:

  • regulacji ciśnienie krwi,
  • ochronie układu krwionośnego i nerwowego,
  • wsparciu naturalnych procesów regeneracyjnych,
  • poprawie profilu lipidowego. 

Głównym reprezentantem kwasów omega-9 jest kwas oleinowy, który występuje w dużych ilościach w oliwkach i oliwie z oliwek. Źródłem omega-9 są również orzechy, migdały, awokado oraz inne oleje roślinne. 

Omega-3 w tabletkach i płynie – co wybrać?

Przyjmowanie kwasów omega-3 ma zastosowanie w profilaktyce i leczeniu wielu chorób. W aptekach są dostępne preparaty w postaci płynnej oraz w kapsułkach, zarówno suplementy diety, jak i leki bez recepty

  • Skuteczność omega-3 w płynie i kapsułkach jest zbliżona, dlatego wybór można dopasować do własnych preferencji.
  • Większość preparatów zawiera omega-3 pochodzenia rybiego. Osoby, którym przeszkadza rybi smak i zapach, powinny wybierać omega-3 w kapsułkach. Alternatywą są omega-3 w płynie z dodatkiem aromatów np. cytrynowych. 
  • Omega-3 w płynie można spożywać samodzielnie, ale też dodawać do posiłków na zimno np. sałatek lub smoothie, co ułatwia ich stosowanie u osób, które przyjmują na co dzień wiele tabletek i kapsułek.
  • Omega-3 w kapsułkach są wygodniejsze w podróży. 

Na co wpływają kwasy omega-3, 6 i 9?

Z czym nie łączyć kwasów omega-3?

Jak długo można brać omega-3, 6 i 9?

Marki powiązane z kategorią: Omega

checkout.warnings.Notice