Zmęczenie
Tabletki na zmęczenie i brak energii – co zawierają i kiedy je stosować?
Witaminy i minerały wspierające układ nerwowy, które dodatkowo dodają energii oraz poprawiają pamięć i koncentrację, powinny być dostarczane z pożywieniem. Niestety, współczesny styl życia prowadzi do ich szybszego wyczerpania, co skutkuje częstszym odczuwaniem zmęczenia.
Chcąc uporać się z przewlekłym zmęczeniem, można zastosować preparaty zawierające m.in.:
- Adaptogeny – żeń-szeń właściwy, eleuterokok kolczasty, ashwagandha, różeniec górski, cytryniec chiński, bakopa drobnolistna (brahmi).
- Naturalne źródła kofeiny – yerba-mate, guarana, ziarna kakaowca.
- Kompleks witaminowo-mineralny – witaminy z grupy B, magnez, żelazo, cynk.
- Pozostałe składniki wspierające pracę mózgu – kwasy tłuszczowe omega-3, antyoksydanty, np. polifenole, inozytol, maca, lecytyna i fosfatydyloseryna.
Suplementy i leki na układ nerwowy, które mają za zadanie zniwelować uczucie zmęczenia, dostępne są formie tabletek, jak również:
- syropów,
- kapsułek,
- tabletek musujących,
- energetyzujących shotów,
- proszku do rozpuszczenia w wodzie.
Wszelkie preparaty wspierające układ nerwowy należy stosować według instrukcji zamieszczonych w ulotce, na opakowaniu lub zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Można je stosować w stanach przewlekłego zmęczenia, braku energii, problemów z koncentracją czy nadmiernej senności. Jeśli mimo ich przyjmowania, nie widać poprawy, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Jak stosować suplementy na zmęczenie?
Przed zastosowaniem suplementów na zmęczenie należy zapoznać się z ich składem i zalecaną porcją do spożycia. Warto przy tym pamiętać, że niektóre związki aktywne mogą wchodzić w interakcję z innymi substancjami. Przykładowo, stosując leki na uspokojenie, nie należy łączyć ich z suplementami zawierającymi kofeinę, ponieważ mają one przeciwstawne działanie. Ponadto mogą one także oddziaływać na leki nasercowe i stosowane przy leczeniu chorób układu nerwowego.
Tego typu preparaty przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych i nie są zalecane dla kobiet w ciąży oraz matek karmiących. W zależności od producenta suplementy na zmęczenie można przyjmować 1-2 razy dziennie, a niektóre najpóźniej w godzinach popołudniowych.
Co zawierają leki na zmęczenie?
W niektórych przypadkach lekarz może przepisać leki na zmęczenie, które poparte są odpowiednią diagnostyką, np. badaniami krwi. Mogą one zawierać w swym składzie m.in. terapeutyczną dawkę magnezu lub witaminy D, jeśli stwierdza się ich niedobór w organizmie. Dodatkowo może wdrożyć leki na pamięć i koncentrację z miłorzębem japońskim lub lecytyną, a także leki poprawiające nastrój, w skład których wchodzi np. ziele dziurawca, L-tryptofan czy wspomniane adaptogeny. W zaawansowanych stanach niezbędne może być włączenie terapii hormonalnej, np. w okresie menopauzy, w której występują zmiany nastroju i spadek energii, lub leków przeciwdepresyjnych, o czym decyduje lekarz.