Zioła jednoskładnikowe
Choć wydawałoby się, że ziołolecznictwo jest przestarzałym sposobem zwalczania
chorób, okazuje się, że rzeczywiście przynosi wiele korzyści. Zioła lecznicze stosuje się od wielu pokoleń i nadal cieszą się dużym powodzeniem – szczególnie, gdy chcemy w bardziej naturalny sposób wzmocnić organizm.
Właściwości roślin leczniczych
Zioła prozdrowotne mają tę właściwość, że dzięki pochodzeniu z natury nie znajdziesz w nich sztucznych barwników, tlenków i podobnych składników. Właściwości ziół leczniczych zależą od zawartych w nich związków chemicznych - m.in. fenoli, garbników czy pektyn. W zależności od składu mogą działać np. moczopędnie, uspokajająco lub przeciwzapalnie.
Kategorie ziół leczniczych
Zdrowe zioła mają wiele zastosowań, w zależności od tego, jakie wybierzemy:
- Gdy przytłacza Cię nadmiar obowiązków i masz problemy ze snem możesz sięgnąć po zioła uspokajające, które sprawią, że rozluźnisz się i będziesz lepiej spać.
- Gdy jesz dużo przetworzonych produktów i narażasz swój organizm na straty, zacznij od pozbycia się szkodliwych toksyn. Pomogą Ci w tym zioła oczyszczające, np. czystek.
- Gdy marzy Ci się idealna sylwetka, ale same dieta i ćwiczenia nie przynoszą rezultatów, możesz wspomóc się naparem z roślin. Zioła wspomagające odchudzanie sprawią, że wzmocni się Twoja przemiana materii, co pozwoli Ci szybciej zgubić zbędne kilogramy. Ponadto zioła odchudzające, stosowane zgodnie z zaleceniami, nie są szkodliwe dla zdrowia.
- Zioła moczopędne pomagają przy problemach z oddawaniem moczu – takim ziołem jest np. pokrzywa.
- Gdy masz problemy z trawieniem, sięgnij po zioła na trawienie – sprawdzi się tutaj szałwia, którą znamy przede wszystkim jako preparat przeciwzapalny i przeciwbólowy na dziąsła.
- Gdy spożywasz za dużo alkoholu, jesz zbyt ostre potrawy, warto sięgnąć po zioła na wątrobę.