Codzienna pielęgnacja twarzy w 7 krokach

27. 3. 2021 · 9 minut czytania

Jak właściwie pielęgnować twarz? Czym ją myć, odświeżać, nawilżać? Poznaj 7 podstawowych kroków codziennej pielęgnacji! Dowiedz się, dlaczego wybór odpowiednich kosmetyków jest tak ważny!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Codzienna pielęgnacja twarzy w 7 krokach

3, 5, 6 czy nawet 10? Ile właściwie kroków trzeba wykonać, żeby właściwie zająć się swoją skórą? Do niedawna myślałam, że wystarczy 5 kategorii kosmetyków. Dziś zmieniam swoją odpowiedź. 7! Tyle kroków powinna mieć podstawowa pielęgnacja Twojej skóry rano. Pamiętaj, wszystko, co robisz dziś dla Twojej skóry, zaowocuje w przyszłości. Codzienna pielęgnacja twarzy to nie tylko zmywanie makijażu i nakładanie kremu, ale poważna inwestycja na przyszłość. Zobacz, jak wygląda odpowiednia pielęgnacja twarzy krok po kroku.

Dlaczego warto dbać o twarz?

Dlaczego tak wiele mówi się i pisze o tym, jak zadbać o skórę twarzy każdego dnia? Czy rytualna pielęgnacja twarzy musi odbywać się każdego dnia? Nie. Musi odbywać się przynajmniej 2 razy dziennie! Podstawowa pielęgnacja twarzy to inwestycja w przyszłość. Im wcześniej wprowadzisz do swojego planu dnia czas na zajęcie się swoją skórą, tym dłużej będziesz mogła cieszyć się zdrową i jędrną cerą.

Codzienna pielęgnacja twarzy

 

Negatywnych skutków tego, że zostawisz na noc makijaż, nie nałożysz kremu nawilżającego czy nie będziesz używać toniku do twarzy, być może nie zauważysz od razu. Ale efekty przyjdą z czasem. Skóra po 30., a jeżeli masz szczęście − po 40., może zacząć wyglądać na starą, zmęczoną i pozbawioną blasku. Wtedy jednak zaczniesz już zastanawiać się, jaki krem przeciwzmarszczkowy wybrać. A przecież podstawą działania przeciwzmarszczkowego jest zapobieganie. I takim właśnie zapobieganiem jest codzienna, podstawowa pielęgnacja twarzy.

Sprawdź też kosmetyki do twarzy.

Jak dbać o twarz? Typ cery i wybór kosmetyków

Zanim przeprowadzę Cię krok po kroku, w jakiej kolejności stosować podstawowe kosmetyki do twarzy, bardzo ważne jest, żebyś dobrała kosmetyki odpowiednie do swojego rodzaju cery. Jeżeli nie wiesz, jaki masz typ cery: sucha, tłusta czy normalna, możesz udać się do dermokosultanta lub kosmetologa, który oceni to już na pierwszy rzut wprawnego oka. Może też wykonać analizę skóry za pomocą specjalnego przyrządu.

Określ, jakie masz problemy z cerą: czy jest ona alergiczna, atopowa, czy masz problemy z trądzikiem, a może skóra nadmiernie się przesusza. Zawsze dobieraj kosmetyki do swojej skóry. I jeszcze jedna ważna sprawa − wybieraj też kosmetyki do wieku swojej skóry. Jeżeli czujesz, że pojawiają się pierwsze zmarszczki wokół oczu, możesz zacząć stosować kosmetyki przeciwzmarszczkowe i przeciwstarzeniowe z retinidami, ceramidami czy kwasem hialuronowym.

Etapy pielęgnacji twarzy − codzienna pielęgnacja twarzy w 7 krokach

Zanim przejdę do meritum, jeszcze jedna, kluczowa uwaga wstępna. Pielęgnacja skóry rano i wieczór różnią się od siebie! Pewnych kategorii produktów nie powinno stosować się, kiedy wystawiasz skórę na promieniowanie UV, inne są po prostu w nocy zbędne. Zaraz zobaczysz, o czym mówię.

Podstawowa pielęgnacja twarzy na dzień w 2021 to 7 prostych kroków:

  • Oczyszczanie,
  • Tonizacja,
  • Serum,
  • Krem pod oczy,
  • Produkty do stosowania punktowego,
  • Nawilżanie,
  • Filtr przeciwsłoneczny.
A co z olejami?

 

Niektórzy przed filtrem przeciwsłonecznym dodają jeszcze pielęgnację olejami. Krok pożądany, jednak nie konieczny, jeżeli nie lubisz olejów do twarzy. Warto jednak wybrać krem nawilżający, który zabezpieczy skórę przed wysychaniem i ochroni płaszcz hydrolipidowy. Wiele kosmetyków spełnia te kryteria, dlatego pomijam etap olejów do skóry.

Z kolei podstawowa pielęgnacja skóry na noc to:

  • Oczyszczanie,
  • Tonizacja,
  • Serum,
  • Krem pod oczy,
  • Produkty do stosowania punktowego,
  • Nawilżanie,
  • Retinol.

Tu na koniec możesz zastosować także produkt oleisty, emolientowy, który zabezpieczy płaszcz hydrolipidowy.

Wydaje Ci się, że to dużo? A co powiesz na 10 etapów pielęgnacji skóry według Koreanek? I to codziennie! Zobacz, mój artykuł: Koreańska pielęgnacja twarzy − poznaj podstawowe zasady!.

Tak więc, zaczynamy!

    1. Oczyszczanie

    Pod pojęciem oczyszczanie mam na myśli demakijaż i „mycie twarzy”. Pierwsze, co warto zrobić przy pielęgnacji twarzy to usunięcie z niej kolorowych kosmetyków i wszystkiego tego, co nagromadziło się na niej w ciągu dnia: kurzu, pyłu, sebum, tłuszczu etc. Rano z kolei oczyszczasz skórę z tego, co nałożyłaś na nią wieczorem, a także potu i sebum.

    Do demakijażu możesz użyć delikatnego płynu micelarnego. Jak go używać? Bardzo dobrze nasącz wacik kosmetyczny − tak, żeby aż z niego kapało. Następnie, połóż wacik na oku z tuszem do rzęs i potrzymaj go tak z 30 − 60 sekund, żeby tusz się rozpuścił i żebyś nie wyrywała sobie rzęs. Dalej, weź kolejny wacik, znowu go nasącz i delikatnie, nie szarpiąc skóry, zmyj resztę makijażu. Demakijaż możesz też wykonać specjalnymi olejami. Oleje dobrze rozpuszczają nawet wodoodporne kosmetyki. Nie martw się, że na skórze zostanie potem tłusta warstwa. To tylko nawilży Twoją skórą, a i tak kolejnym etapem oczyszczania jest umycie twarzy pianką, emulsją lub żelem do mycia twarzy.

    Oczyszczanie twarzy

    Po demakijażu, czas na mycie. Po co, skoro właśnie oczyściłaś twarz wacikiem? Po pierwsze, dlatego, że demakijaż wacikiem nigdy nie jest dokładny, a po drugie, po to, żeby dokładnie oczyścić pory i po prostu zdezynfekować twarz. To tzw. metoda double cleanse, czyli podwójnego oczyszczania skóry. Dermatolodzy polecają ten sposób oczyszczania twarzy w szczególności, jeżeli masz problem z zaskórnikami czy zatkanymi porami.

    Do 2 części oczyszczania polecam Ci delikatne żele myjące, które możesz także zastosować w okolice oczu, np. żel rumiankowy do mycia twarzy Sylveco. To naturalny kosmetyk z ekstraktem z rumianku, który nie podrażnia i nadaje się nawet do skóry wrażliwej. Nie zawiera parabenów i innych uczulających składników. Pianki do mycia twarzy opisywałam w artykule: Najlepsza, delikatna pianka do mycia twarzy − ranking.

    Oczywiście, demakijażu nie wykonujesz 2 razy dziennie. Dlatego rano wystarczy, że przemyjesz twarz żelem do mycia twarzy, a w ostateczności czystą wodą. Unikaj jednak mycia twarzy mydłem! Chyba, że jest to mydełko Aleppo. Więcej o nim pisałam w artykule: Mycie twarzy mydłem Aleppo − hit czy kit?.

    A co z peelingiem?
     

    Zapamiętaj, że złuszczania nie wykonujesz codziennie. Peeling twarzy wykonuj 1 lub 2 razy na tydzień, żeby nie podrażnić skóry i po prostu nie uszkodzić naskórka. Eksfoliacja, czyli złuszczanie, jest bardzo ważna. Podczas zwykłego oczyszczania i demakijażu nie usuniesz zrogowaciałego naskórka czy głęboko osadzonego w porach sebum. Ważne, żeby regularnie złuszczać to, co Twojej skórze jest już niepotrzebne. Zwróć też uwagę, że dermatolodzy odchodzą od stosowania peelingów mechanicznych (tych z drobinkami). Zamiast tego coraz częściej poleca się stosowanie peelingów enzymatycznych lub kwasów AHA do rozpuszczania zrogowaciałego naskórka.

    Złuszczanie skóry twarzy

     

    2. Tonizacja

    O tym etapie zapominamy najczęściej i według niektórych dermatologów nie jest to błąd kardynalny. Tonik ma za zadanie oczyścić pory i przede wszystkim − przywrócić właściwe, kwaśne pH skórze. Po oczyszczaniu pH Twojej skóry jest zaburzone. Żeby wszystko wróciło do normy, nałóż na twarz tonik wacikiem (znów nasącz wacik tak, żeby był mokry i przejedź nim po skórze), ręką (nalej odrobinę toniku na dłoń i delikatnie wklep do w skórę) lub jak mgiełkę, za pomocą rozpylacza. Ostatnio moja przyjaciółka pokazała mi swój nowy tonik z dozownikiem, który miał na swoim opakowaniu ciekawą instrukcję obsługi: „rozpyl tonik na twarzy, nie używaj wacika. Tonik potrzebny jest Twojej skórze, nie kawałkowi bawełnianej kulki”. Taką mgiełką jest np. łagodzący tonik od Vianek.

    Pamiętaj, żeby unikać toników na bazie alkoholu, szczególnie przy skórze suchej i odwodnionej skórze trądzikowej. Więcej delikatnych toników do skóry trądzikowej znajdziesz w moim artykule: 5 najlepszych toników do cery trądzikowej.

    Tonizacja skóry twarzy

     

    3. Serum, czyli odżywianie

    Kiedy Twoje pory są otwarte, a skóra jest tak czysta, że zdałaby test białej rękawiczki u perfekcyjnej pani domu, czas na odżywianie. Tu sprawdzą się kosmetyki o cięższym kalibrze, czyli bogatym składzie. Na tym etapie możesz użyć serum do twarzy, bogatego kremu do twarzy, maski (np. maski w płachcie) czy popularnych w Azji esencji. Najważniejsze jest to, żeby kosmetyk miał bogaty skład odżywczy. Daj skórze dobrą porcję witamin, np. serum liposomowe Sesderma C-Vit, zawiera skoncentrowaną witaminę C, która ją rozświetli, działa jako antyoksydant, pokona wolne rodniki i będzie stymulowała produkcję kolagenu przez fibroblasty. Innym kosmetykiem świetnie odżywiającym skórę witaminą C na dzień będzie Liq CC Serum Light 15% Vitamin C Boost.

      Nie wolno nakładać jednocześnie witaminy C oraz retinolu na skórę! Takie połączenie będzie zupełnie nieefektywne i może nawet powodować irytację skóry. Dlatego zaleca się nakładać kosmetyki z witaminą C na dzień, a retinoidy na noc.

      Możesz też zastosować tu po prostu cięższe kremy regenerujące, które działają przede wszystkim odżywczo. Takim kremem będzie np. La Roche Posay Nutritic Intense Riche krem, który uzupełnia lipidy w uszkodzonym naskórku. To kuracja przede wszystkim dla skóry suchej. Ten etap pielęgnacji to także miejsce na zastosowanie kremów przeciwstarzeniowych na dzień, o ile nie zawierają retinoidów. Śmiało sięgnąć możesz np. po Nuance Anti-Ageing Complex, serum do twarzy.

      Odżywianie skóry twarzy

       

      4. Krem pod oczy

      Nie zapominaj o odpowiednim kremie pod oczy! Skóra w tym miejscu jest bardzo delikatna i potrzebuje szczególnego odżywienia. Polecam Ci zwłaszcza kremy pod oczy z witaminą C (na dzień) i kwasem hialuronowym − pomogą zredukować oznaki zmęczenia i ujędrnią skórę wokół oczu. Wykorzystaj boost żelowy Nuxe Prodigieuse® BOOST Żelowy balsam pod oczy z kofeiną, która poprawi mikrokrążenie w skórze (możesz stosować go rano i wieczorem)  lub Lierac Hydragenist nawilżająco-wygładzający żel pod oczy z chłodzącą końcówką. W jego składzie znajdziesz kwas hialuronowy, który możesz śmiało użyć rano i wieczorem.

      Kremy odżywcze do twarzy

       

      5. Produkty do stosowania punktowego

      To także nowy i nieobowiązkowy punkt programu. Chodzi tu przede wszystkim o stosowanie produktów do trądzikowych wyprysków. Warto jednak zaznaczyć, w którym miejscu powinny pojawić się tego rodzaju produkty w czasie Twojej porannej czy wieczornej pielęgnacji skóry.

       

      6. Nawilżanie

      Wisienką na torcie jest nawilżanie! A więc delikatny krem nawilżający do twarzy, uzupełniający w skórze wodę, której jej brakuje. Krem nawilżający ma też zabezpieczyć skórę przed utratą wody i przed czynnikami szkodliwymi. Nieco inne kremy stosuje się na dzień, a inne na noc. Na dzień, jeżeli wychodzisz na zewnątrz, możesz wykorzystać krem z filtrem UV, który ochroni skórę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi − tym sposobem załatwisz już krok nr 7. Rano stosuje się też nieco lżejsze kremy. Wieczorem za to możesz nałożyć na skórę grubszą warstwę intensywnie nawilżającego kremu, który na oczyszczonej skórze twarzy przez noc zrobi swoje. Na dzień i na noc nadaje się lekki krem Sesderma Hidraderm Hyal.

        Pamiętaj, żeby krem nawilżający dobierać zawsze do typu cery i wieku swojej skóry. O najlepszych kremach nawilżających do skóry trądzikowej pisałam: Blogerki wybierają najlepszy krem nawilżający do cery trądzikowej [TOP 6].

         

        7. Ochrona przeciwsłoneczna/ Retinol

        I dochodzimy do momentu rozdroża, gdzie pielęgnacja poranna i wieczorna podążają innymi ścieżkami. Zacznijmy od poranka. Ochrona przeciwsłoneczna w ostatnich latach ma niesamowicie dobry PR. Chciałoby się aż powiedzieć: nareszcie! Nakładanie na twarz blokerów słonecznych to nie tylko profilaktyka raka skóry, ale i ochrona przed wolnymi rodnikami, przebarwieniami czy fotostarzenie się cery. Zaleca się, aby na skórę nakładać minimum SPF 30. Filtr powinien chronić przed promieniami UVA i UVB.

        Nawilżanie skóry twarzy

         

        Wieczorem, kiedy słońca nie ma na nieboskłonie oczywiście z filtra UV możesz zrezygnować. Tu pojawia się też przestrzeń na zastosowanie retinolu. Ma wiele różnych zastosowań w kosmetyce. Pomaga w walce ze zmarszczkami, uszczelnia naczynia krwionośne czy nawet walczy z przebarwieniami. Więcej o witaminie A w kosmetykach przeczytasz tu: Skóra lubi witaminę A, czyli retinol w kosmetykach.

        Prawidłowa pielęgnacja twarzy. Co musisz zapamiętać?

        Tak więc, jak pielęgnować twarz? Regularnie i kompleksowo! Pamiętaj, że dbanie o cerę to oprócz dobrze dobranych kosmetyków, także dobrze zbilansowana, zdrowa dieta i regularny ruch!

         

        Źródła:

        1. Rodan K., Fields K., Majewski G., Falla T.: Skincare Bootcamp: The Evolving Role of Skincare. [online] Dostępny w Internecie: https://www.researchgate.net/publication/311911816_Skincare_Bootcamp_The_Evolving_Role_of_Skincare. [Dostęp: 26.03.2021]
        2. Sharkey L. z medycznym komentarzem Cobb C.: What Order Should I Follow When Applying Skin Care Products?. W: Healthline [online]. Aktualizacja 19.04.2019. Dostępny w Internecie: https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/order-of-skin-care. [Dostęp: 26.03.2021]

          Więcej artykułów na ten temat

          O autorze
          Aleksandra Anna Wolska
          Aleksandra Anna Wolska
          Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
          Przeczytaj więcej od tego autora
          O autorze
          Aleksandra Anna Wolska
          Aleksandra Anna Wolska
          Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
          Przeczytaj więcej od tego autora