Smog a cera. Czyli jak dbać o skórę przy zanieczyszczonym powietrzu?

20. 11. 2019 · 4 minuty czytania

SMOG niekorzystnie wpływa na zdrowie oraz wygląd skóry. Zwiększa ryzyko wystąpienia zmarszczek i przyspiesza proces starzenia cery. Jak zabezpieczyć się przed zanieczyszczeniem powietrzem? Sprawdź!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Smog a cera. Czyli jak dbać o skórę przy zanieczyszczonym powietrzu?

Żyjemy w zanieczyszczonym środowisku i zmagamy się z coraz bardziej uciążliwym smogiem. Szkodliwe pyły wpływają niekorzystnie na zdrowie, np. atakując układ oddechowy. Negatywne skutki może odczuć także Twoja cera. Czy również odczuwasz smog na Twojej skórze? Poznaj sposoby, jak jej pomóc.

Cząsteczki zanieczyszczeń z powietrza osadzają się na skórze i wnikają przez mieszki włosowe, potowe i gruczoły łojowe. Kontakt ze smogiem wywołuje wiele negatywnych skutków, często nieodwracalnych.

Przede wszystkim zanieczyszczone powietrze atakuje naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry, odpowiedzialny za zapewnienie bariery ochronnej przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Skóra staje przez to bezbronna i podatna na niekorzystne substancje, które bez problemów mogą wniknąć w jej warstwy. To prosta droga dla działania wolnych rodników tlenowych, które uszkadzają komórki.

Skóra traci również naturalną zdolność regeneracji, przez co trudno jej się potem na nowo odbudować. Osłabienie może prowadzić do większej wrażliwości skóry, a w efekcie do pieczenia i swędzenia. Jednym z najbardziej uporczywych skutków smogu jest przyspieszone starzenie się cery w wyniku czego przedwcześnie pojawiają się zmarszczki. Cera staje się podatna na przesuszanie, pojawienie się przebarwień i trądziku. Pod wpływem smogu zwiększa się także ryzyko wystąpienia chorób dermatologicznych w postaci egzemy, alergii skórnych, a nawet nowotworów skóry.

Sprawdź też, jak prawidłowo oczyszczać twarz.

smog a skóra

 

Jak chronić skórę przed smogiem?

Najbardziej skuteczną ochroną przed smogiem jest ograniczanie jej kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem. Jeśli mieszkasz w miejscu objętym smogiem, unikaj wychodzenia z domu w trakcie podwyższonych norm zanieczyszczeń i używaj maski antysmogowej, np. Miamed, maska antysmogowa czaszowa.

Nie da się oczywiście całkowicie odciąć od zanieczyszczonego powietrza, które otacza Cię z każdej strony. Warto zatem zatroszczyć się o swoją skórę, odpowiednio ją pielęgnując. W walce ze smogiem stosuj kosmetyki dostarczające cerze antyoksydantów, czyli związków odpowiedzialnych za walkę z wolnymi rodnikami tlenowymi.

    Smog przyspiesza starzenie się skóry, więc pierwsze na co powinnaś postawić, to skuteczny krem przeciwzmarszczkowy. Stosuj kurację przez całą dobę. Na dzień sprawdzi się np. Dr Irena Eris Clinic Way, dermo-ochronny krem przeciwzmarszczkowy. Dzięki niemu zyskasz ochronę przed zanieczyszczeniami i wolnymi rodnikami, a także zredukujesz stres antyoksydacyjny. Na noc natomiast możesz zaaplikować kosmetyk o działaniu regenerującym, np. Liq CR Serum Night 0.3% Retinol Silk, koncentrat intensywnie korygujący na noc. Pomoże w czasie snu zredukować zmarszczki i dzięki zawartości retinolu spowolni proces starzenia.

    jak chronić skórę przed smogiem

     

    Nie zapominaj o pielęgnacji cery także kiedy wykonujesz makijaż. Przyda Ci się odpowiednia baza, która wypełni pory, wygładzi skórę, i przygotuje do dalszych zabiegów. Możesz wybrać np. Nuxe Creme Prodigieuse Boost, wygładzająca baza perfekcjonująca Multi-Perfection 5w1.

    Żeby uzyskać lepsze efekty w pielęgnacji cery, sięgnij po serum o działaniu antystarzeniowym i antyoksydacyjnym. Takie działanie zapewnia np. Bioliq 35+, antyoksydacyjne serum odbudowujące, które nawilży twarz, zredukuje zmarszczki oraz zlikwiduje oznaki zmęczenia.

    Smog a skóra: może ochrona od wewnątrz?

    Poza kosmetykami, możesz także wspomóc cerę od wewnątrz za pomocą odpowiedniej suplementacji. Przydadzą się produkty zawierające składniki odżywcze i wspomagające regenerację skóry narażonej na działanie smogu. Możesz wzmocnić organizm suplementami bogatymi w koenzym Q10, np. Koenzym Q10 Dr. Max, suplement diety, który opóźni proces starzenia się skóry.

    wpływ smogu na skórę

     

    Możesz też przyjmować witaminę E, bo przyczynia się do ochrony komórek przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, np. Witamina E 200 mg Dr. Max, suplement diety. Pamięta jednak, że zanim będziesz przyjmować witaminy na własną rękę, lepiej skonsultować to z lekarzem lub farmaceutą. Przed smogiem może chronić też witamina C, która w odpowiedniej dawce działa pozytywnie na kondycję skóry. Jeśli walczysz z poszarzałą i zmęczoną cerą, prawdopodobnie przyczyną jest niedobór witaminy C. Możesz ją dostarczyć organizmowi w postaci suplementacji, np. zażywając Ascolip Liposomal Vitamin C 1000 mg, suplement diety.

    Mieszkając w miejscu, w którym występuje smog, Twoja cera nie uniknie kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem. Pamiętaj jednak, że zawsze możesz zrobić coś dobrego dla swojej skóry i spróbować zapewnić jej ochronę. Staranna pielęgnacja, odpowiednie kosmetyki i regularna suplementacja przywrócą twojej twarzy zdrowy wygląd.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice