Retinol – właściwości i sposób stosowania. Kompleksowy poradnik!
Retinol to sprzymierzeniec skóry, jednak jako substancja aktywna musi być stosowany w odpowiedni sposób. Zobacz, jakie właściwości ma retinol w kosmetykach oraz jak go aplikować.
Spis treści
- Co to jest retinol?
- Kiedy warto sięgnąć po retinol? Właściwości
- Retinol – na co pomaga w kosmetykach?
- Retinol na twarz, czyli jak witamina A działa na skórę? Efekty stosowania
- Retinol w kosmetykach – jak wybierać produkty?
- Retinol – od jakiego zacząć? Stosowanie
- Czy retinol można znaleźć w naturalnych składnikach?
- Retinol – przeciwwskazania. Kiedy z niego zrezygnować?
- Retinol – podsumowanie
Retinol, czyli aktywna postać witaminy A, wykorzystywany jest przez koncerny farmaceutyczne do produkcji kremów przeciwzmarszczkowych, które mogą cofać czas i przywrócić skórze młody i świeży wygląd. Czy retinol w kosmetykach to nowy kamień filozoficzny i klucz do wiecznej młodości? Przeczytaj, jakie właściwości kryje w sobie retinol.
Co to jest retinol?
Retinol to inaczej witamina A, a ściślej - A1. Substancja należy do grupy retinoidów i tworzy się w procesie hydrolizy beta-karotenu. Do retinoidów zalicza się również retinal powstający w wyniku utleniania retinolu. Retinoidy stanowią wsparcie w profilaktyce oraz leczeniu wielu chorób, jak np.:
- Trądzik pospolity,
- Trądzik różowaty
- Łuszczyca,
- Zapalenie mieszków włosowych.
- Liszaj rumieniowaty,
- Rybia łuska,
- Ropne zapalenie skóry.
Retinol bywa też określany jako witamina wzrostu. Organiczny związek chemiczny przyczynia się bowiem do wzrostu i podziału komórek w organizmie człowieka. Uczestniczy również w procesie powstawania naczyń włosowatych. Ponadto łączy się z receptorami w jądrze komórek i wpływa na DNA komórki. Poza tym retinol ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu:
- Wpływa na prawidłowy wzrok,
- Wspomaga regenerację naskórka,
- Reguluje pracę gruczołów łojowych,
- Wykazuje właściwości antyoksydacyjne.
Kiedy warto sięgnąć po retinol? Właściwości
Ze względu na wszechstronne działanie retinol znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Pozytywnie wpływa na kondycję skóry. Pomaga w leczeniu problemów dermatologicznych, m.in. zmniejsza przebarwienia oraz stanowi wsparcie w pielęgnacji cery trądzikowej. Pobudza także produkcję elastyny oraz kolagenu, a dodatkowo zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Wspomaga ponadto walkę z wolnymi rodnikami.
Retinol – na co pomaga w kosmetykach?
Retinol w kosmetykach stosuje się nie bez powodu. Substancja wyróżnia się dobroczynnym wpływem na skórę i włosy. Można znaleźć ją m.in. w:
- Kremach do twarzy – retinol poprawia wygląd cery, wspomaga regenerację, wygładza, niweluje zmarszczki i inne problemy skórne (np. trądzik, nadmiar sebum),
- Kremach do ciała – retinol dobrze wpływa na ukrwienie oraz kondycję skóry, a ponadto działa antyoksydacyjnie,
- Kremach pod oczy – delikatna skóra pod oczami wymaga szczególnej pielęgnacji. Kosmetyki z retinolem skutecznie chronią przed powstawaniem drobnych zmarszczek, a dodatkowo sprawiają, że twarz prezentuje się młodo i zdrowo,
- Szamponach i odżywkach do włosów – retinol bierze udział we wzroście tkanki nabłonkowej, a ponadto uczestniczy w podziale komórkowym macierzy włosa. Sprawia, że pasma stają się wzmocnione i mniej podatne na łamanie.
Retinol można nabyć także w czystej postaci. Wówczas szybciej zauważysz efekty jego stosowania. Składnik jest dostępny w różnych stężeniach, np. 0,2%, 0,4%. Na początku lepiej wybierać preparaty o niskiej zawartości retinolu i obserwować wpływ substancji na skórę. Pamiętaj, by stosować się do zaleceń producenta, a w razie wątpliwości skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem.
Retinol na twarz, czyli jak witamina A działa na skórę? Efekty stosowania
Retinoidy to przepis na młodość i jędrność skóry. Retinol jest substancją, która potrafi działać nie tylko w obrębie naskórka, ale jej cząsteczki są w stanie (choć w niewielkim stopniu) przenikać aż do skóry właściwej. To ważne, ponieważ produkcja kolagenu, odpowiedzialnego za utrzymanie napięcia i elastyczności skóry, ma miejsce właśnie w skórze właściwej.
Retinol stosowany na twarz pomaga również łagodzić suchość skóry, a także pozbyć się martwego i zrogowaciałego naskórka. Co więcej, przyczynia się do wzmocnienia warstwy ochronnej naskórka, przez co nie traci on wody i pozostaje sprężysty oraz nawilżony. Retinol przyspiesza także gojenie się ran i bardzo często wykorzystywany jest w kosmetykach do skóry atopowej.
Retinol bardzo dobrze wpływa też na skórę trądzikową, z tendencją do zaskórników i zapychających się porów. Reguluje działanie komórek odpowiedzialnych za wydzielanie sebum.
Retinol na przebarwienia – czy jest skuteczny?
Pochodne witaminy A, w tym retinol, korzystnie wpływają na regenerację komórek naskórka i wspomagają redukcję przebarwień. Retinoidy wspierają prawidłowy rozkład melaniny, zmniejszając pigmentację skóry (A. Kaźmierska i in. 2019). Dodatkowo retinol na twarz rozjaśnia cerę, a jego systematyczne stosowanie zmniejsza widoczność przebarwień.
Retinol w kosmetykach – jak wybierać produkty?
Retinol to jeden z najpopularniejszych, ale i najbardziej skutecznych składników kremów przeciwstarzeniowych. Działa na skórę twarzy wszechstronnie. Potrafi wniknąć do skóry właściwej i pobudzić do pracy fibroblasty. Te z kolei wytwarzają włókna kolagenowe, sprężyste i siateczkowe. Proces ujędrniania skóry opisywałam Ci już w tekście pt. „Jak działają kosmetyki ujędrniające brzuch? Co w nich siedzi?”.
Gdy szukasz retinolu na zmarszczki w składzie kremów przeciwzmarszczkowych, wybieraj przede wszystkim te, które w swoim składzie mają: kwas palmitynowy, beta-karoten i retinal. Mówiąc w wielkim uproszczeniu, kiedy nakładasz te substancje na twarz, podczas podróży do wnętrza Twoich komórek zmieniają swoją postać na aktywną witaminę A, która ujędrnia i odnawia skórę od wewnątrz.
Kremy przeciwzmarszczowe, oparte o odmładzające i spłycające zmarszczki działanie retinolu, to np. Avene PhysioLift Yeux krem do pielęgnacji skóry wokół oczu czy Eau Thermale Avene YstheAL Krem przeciwzmarszczkowy do skóry suchej.
Pamiętaj! Kiedy używasz kremów z retinolem, zabezpiecz swoją skórę przed słońcem i dodatkowo nakładaj krem z filtrem. Retinol uwrażliwia naskórek na promienie słoneczne.
Retinol – od jakiego zacząć? Stosowanie
Niewłaściwe stosowanie kosmetyków zawierających pochodne witaminy A prowadzi do podrażnienia cery. Jak zatem aplikować retinol? Od jakiego zacząć? Na początku sięgnij po produkty zawierające substancję czynną w stężeniu 0,2 lub 0,3%. Krem lub serum aplikuj raz w tygodniu, a następnie stopniowo zwiększaj częstotliwość. Z czasem skóra zaadoptuje się do używania preparatów z retinolem i będzie coraz lepiej znosić kuracje z wykorzystaniem tej substancji czynnej.
Musisz przestrzegać też kilku ważnych wskazówek:
- Nie łącz retinolu z kwasami (AHA, BHA),
- Nie stosuj retinolu, jeśli Twoja bariera hydrolipidowa skóry jest naruszona,
- Zadbaj o właściwe nawilżenie i odżywienie cery,
- Zabezpiecz skórę przed promieniami UV.
- Kosmetyki z retinolem nakładaj wieczorem na dobrze oczyszczoną skórę.
Po jakim czasie działa retinol? Kiedy widać efekty?
Musisz uzbroić się w cierpliwość, aplikując kosmetyki zawierające retinol. Efekty nie są widoczne od razu. Pierwsze zmiany w postaci wygładzenia cery i poprawy jej struktury zauważysz po około miesiącu stosowania. Na zmniejszenie zmarszczek i przebarwień oraz redukcję trądziku czeka się dłużej. Jest to jednak kwestia indywidualna. Zależy m.in. od rodzaju skóry i stężenia substancji czynnej.
Czy retinol można znaleźć w naturalnych składnikach?
Retinol można dostarczać także wraz z pożywieniem. Składnik występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego oraz w warzywach i owocach. Możesz znaleźć go w mięsie i rybach, np. w wątróbce i podrobach czy oleju z wątroby wieloryba. Przyjmowanie witaminy A w naturalnej postaci jest zdecydowanie najzdrowsze dla Twojego ciała. Jeżeli jednak chcesz walczyć z upływem czasu i pozbyć się zmarszczek, musisz działać skutecznie i w punkt. Dlatego warto dodatkowo stosować retinol na twarz.
Zobacz preparaty z witaminą A.
Retinol – przeciwwskazania. Kiedy z niego zrezygnować?
Choć retinol w kosmetykach to bardzo pożądany składnik, nie wszystkie osoby powinny decydować się jego aplikację. Do przeciwwskazań należą m.in.:
- Wrażliwa i podrażniona skóra,
- Alergia lub nadwrażliwość skóry na retinol,
- Ciąża i karmienie piersią,
- Używanie kosmetyków zawierających kwasy AHA i BHA,
- Stosowania preparatów zawierających witaminę A – hiperwitaminoza wywołuje m.in. suchość skóry oraz osłabia kondycję włosów.
Retinol – podsumowanie
Retinol w kosmetykach wspomaga utrzymanie zdrowej i młodo wyglądającej skóry. Regularnie stosowany zmniejsza przebarwienia, ogranicza zmarszczki i linie mimiczne, a także poprawia jędrność cery. Stanowi ponadto wsparcie dla osób borykających się z trądzikiem. Musisz jednak pamiętać, aby wprowadzać go stopniowo, a kurację rozpoczynać od produktów zawierających niewielkie stężenie substancji czynnej. W razie wątpliwości skonsultuj się z dermatologiem lub kosmetologiem.
Źródła:
1. https://www.ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2010/03-2010/06%20%20Retinoidy.pdf
2. Źródło A. Kaźmierska, I. Bolesławska, J. Przysławski, Wpływ retinoidów na skórę i zapobieganie ich skutkom ubocznym; w: Hygeia Public Health 54(3)/2019.