Maści, żele, spraye na siniaki i stłuczenia

  (150)

Sortuj:

Pokaż 17 z 150 wyników

Stłuczenia, siniaki, kontuzje

Stłuczenia, siniaki, kontuzje

Preparaty i leki na obrzęki pourazowe i siniaki

Stłuczenia to bardzo popularny typ urazu mechanicznego. Każdy z nas kilkukrotnie mógł zobaczyć na swoim ciele siniaki czy zaczerwieniania, zwłaszcza w latach dziecięcych. Dotyczą one wszystkich, lecz najbardziej narażone na stłuczenia są osoby aktywne. Najczęstszą ich przyczyną są upadki lub uderzenia tępymi przedmiotami. Stłuczenie to uszkodzenie tkanki miękkiej, przy którym nie dochodzi do przerwania skóry. Urazy mogą dotyczyć również stawów i kości. W wyniku stłuczenia często dochodzi do uszkodzenia podskórnych naczyń krwionośnych, czego skutkiem jest powstanie siniaka.

Siniak to nic innego jak podskórny krwiak, który najczęściej przyjmuje ciemnogranatową lub fioletową barwę. Z początku kolor miejsca narażonego na uraz może nie różnić się od koloru naszej skóry, z czasem jednak miejsce w charakterystyczny sposób ciemnieje lub zielenieje. Warto być świadomym, że siniaki mogą powstawać też samoistnie i wtedy zazwyczaj są objawem problemów z krzepliwością krwi, stanów zapalnych naczyń krwionośnych, a nawet poważnych, nowotworowych chorób układu krwionośnego.

Siniaki mogą pojawiać się również w wieku starszym lub u kobiet w czasie miesiączki, kiedy naczynia krwionośne są osłabione,  przez to bardziej podatne na pękanie i pojawianie się zmian na skórze. Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna powstawania siniaków, w ich łagodzeniu i gojeniu pomóc mogą domowe sposoby oraz odpowiednie preparaty. Stłuczenia mogą być bardzo bolesne, a dolegliwości mogą trwać przez dłuższy okres. Dlatego ważne jest, żeby zacząć działać natychmiast stosując skuteczną maść na siniaki i krwiaki. Bezpośrednio po urazie warto zrobić zimny okład lub zastosować aerozol na stłuczenia. Niska temperatura działa znieczulająco, a dodatkowo powoduje ograniczenie krwawienia i zmniejszenie obrzęku, co pozytywnie wpływa na zmniejszenie dolegliwości wywołanych przez uraz. Jeśli działania te nie będą wystarczająco skuteczne, warto wybrać się do lekarza. Specjalista, jeśli uzna to za konieczne, przepisze Ci lek na stłuczenia. Co na siniaki działa więc w szybki i skuteczny sposób?


Maść na siniaki i stłuczenia o kojącym działaniu

W aptece znajdziesz wiele dostępnych preparatów przyspieszających gojenie się siniaków. Najbardziej popularnym lekiem jest maść na siniaki oraz żel na stłuczenia, o działaniu kojąco-regeneracyjnym. Preparaty nakładamy bezpośrednio na miejsce urazowe i delikatnie wmasowujemy. Podczas aplikacji preparatu można rozmasować miejsce urazu, co przyniesie dodatkową ulgę.

Leki na obrzęki pourazowe, powstałe w wyniku mocnych stłuczeń, zazwyczaj mają działanie silnie chłodzące, co przynosi ulgę w bólu i łagodzi odczuwanie miejscowych skutków urazu. Ważne, aby stosować te preparaty regularnie kilka razy dziennie, zwłaszcza w pierwszych dniach. Odzież, ruch i aktywność fizyczna sprawia, że maść lub żel częściowo zostaje wytarta, zanim całkowicie się wchłonie, dlatego warto przeczekać kilka minut bezpośrednio po nałożeniu substancji na skórę.

Nie należy też ignorować siniaków, które pojawiają się samoistnie. Przy siniakach spowodowanych urazem mechanicznym zazwyczaj wystarczający jest zimny okład i maść na stłuczenia, jednak kiedy mamy do czynienia z problemem w układzie krwionośnym, preparaty na siniaki będą działać jedynie doraźnie. Nie sprawią jednak, że prawdziwa przyczyna problemu zostanie wyeliminowana. Konieczna w tym wypadku jest konsultacja z lekarzem w celu zdiagnozowania problemu i ustalenia dalszego postępowania leczenia.


Maść na siniaki z heparyną 

W znacznej większości siniaki wchłaniają się samoistnie. Krwiaki najpierw zmieniają kolor na żółto-zielony, a następnie stopniowo znikają. Najczęściej proces ten trwa maksymalnie 10 dni. Jednak gojenie podskórnych krwiaków można przyspieszyć, stosując maść lub żel na siniaki, zawierające wyciąg z kwiatów arniki, wyciąg z nagietka oraz eskulinę z kasztanowca. Skuteczna okazać się może również maść na siniaki z heparyną. Heparyna sodowa znana jest z działania przyspieszającego wchłanianie się krwiaków. Działa także przeciwbólowo i łagodząco, a także poprawia metabolizm tkanki łącznej miejsca urazowego, przez co przyspiesza okres gojenia się siniaków.

Zazwyczaj siniaki nie są groźne i stanowią głównie problem estetyczny. Jednak w przypadku bardzo silnego i długotrwałego bólu należy skonsultować się z lekarzem, by sprawdzić, czy nie doszło do poważnego urazu, który wymaga specjalistycznego leczenia.

Marki powiązane z kategorią: Stłuczenia, siniaki, kontuzje

checkout.warnings.Notice