Jak nauczyć dziecko pić z kubka?

24. 5. 2024 · 5 minut czytania

Jakie są najlepsze momenty, aby nauczyć dziecko pić z kubka? Przeczytaj nasze porady i zobacz, co zrobić, by ta umiejętność stała się łatwa i przyjemna dla Twojego maluszka. 

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Jak nauczyć dziecko pić z kubka?

Picie z kubka to kolejny ważny krok w rozwoju dziecka, choć nam – dorosłym może się wydawać, że jest czymś prostym i oczywistym. Sygnały, że dziecko jest gotowe do nauki picia z kubka, to przede wszystkim umiejętność samodzielnego, stabilnego siedzenia oraz zdolność do chwytania, podnoszenia i trzymania naczynia. Przeczytaj, jak pomóc maluchowi w opanowaniu nowej zręczności. 

Kiedy uczyć dziecko pić z kubka? 

Dla dzieci picie z kubka to umiejętność, która, poprzez angażowanie wielu zmysłów, stymuluje ich rozwój sensoryczny oraz motoryczny. W trakcie nauki maluchy odkrywają nowe możliwości i stopniowo uczestniczą w procesie kształtowania swojej niezależności i samodzielności, a postęp w opanowywaniu tej sztuki przynosi ogromną radość. Nie zmienia to faktu, że sama czynność stanowi milowy krok w rozwoju dziecka, a jej opanowanie wymaga wielu prób i cierpliwości, zarówno u rodziców, jak i u pociechy.  

Od kiedy zacząć naukę picia z kubka? Według rekomendacji Instytutu Matki i Dziecka definitywne odstawienie butelek dla dzieci powinno nastąpić w okolicach pierwszych urodzin pociechy. Choć butelka jest wygodnym rozwiązaniem, to rezygnacja z tej metody podawania pokarmu i napojów jest ważna z kilku powodów: 

  • Zbyt długie korzystanie z butelki może mieć negatywny wpływ na prawidłowy rozwój zgryzu i aparatu mowy, 
  • Dłuższe przetrzymywanie płynu w buzi zwiększa ryzyko zachorowania na próchnicę, 
  • Picie z butelki często staje się nawykiem, a sama butelka może być dla malucha jednym ze sposobów na uspokojenie, a nie wyrazem potrzeby zaspokojenia pragnienia czy głodu, 
  • Dziecko, które zbyt długo pije z butelki, może wolniej rozwijać umiejętność mówienia. 
Kiedy dziecko pije z kubka?

Zamiana butelki ze smoczkiem na kubek jest procesem, który może trwać nawet kilka tygodni, w zależności od tempa rozwoju dziecka, dlatego rozpoczęcie nauki picia z kubka powinno być stopniowe i dostosowane do jego umiejętności oraz gotowości do zmiany.  

  • Dziecko można zacząć uczyć picia z kubka zazwyczaj w wieku około 6-9 miesięcy, gdy zaczyna wykazywać zainteresowanie nowymi umiejętnościami związanymi z jedzeniem i piciem.  
  • Co więcej, maluch musi stabilnie siedzieć o własnych siłach, a jego ruchy powinny być na tyle skoordynowane, by samodzielnie utrzymać w rączkach kubek.  
  • Istotna jest ponadto zdolność dziecka do skutecznego połykania gęstszych pokarmów, np. kleików, podawanych za pomocą łyżeczki. Jeśli dziecko nie ma z tym problemów, picie z kubka nie powinno być dla niego zręcznością nie do opanowania. 
To ważne...
Pierwsze próby samodzielnego picia z kubeczka powinny być podejmowane wyłącznie w asyście osoby dorosłej, ponieważ mogą zakończyć się zakrztuszeniem. Nie można wlewać dziecku do buzi zbyt dużo płynu, przechylać głowę do tyłu, czy pozwalać na picie w pozycji półleżącej. Aby nauka zakończyła się powodzeniem, warto dopilnować, aby nie towarzyszyły jej inne, istotne lub potencjalnie stresogenne sytuacje, np. przeprowadzka. Skumulowanie nowości w życiu malucha może być źródłem niepokoju i zdenerwowania. Dziecko nie powinno być ponadto zmęczone, głodne, spragnione czy marudne. 

Jak nauczyć dziecko picia z kubka? 

Istotnym elementem nauki jest wybór odpowiedniego kubka, który ułatwi dziecku naukę. Ponieważ na początku naczynie może często „lądować” na podłodze powinno być wykonane z nietłukących się materiałów, pozbawionych szkodliwych substancji, takich jak ftalany, BPA (bisfenol) oraz PVC (polichlorek winylu). Kubek dla dziecka powinien być lekki, aby maluchowi łatwo było go przechylać i utrzymać. Ponadto dobrze, aby był wyposażony w wygodne i ergonomiczne uchwyty do stabilnego złapania obiema rękami. Dodatkowym atutem jest możliwość mycia w zmywarce, dzięki czemu łatwiej będzie zachować higieniczną czystość kubeczka.  

Na rynku dostępne są różnorodne wersje kubeczków dostosowanych do wieku i umiejętności maluchów, np.:  

  • Babyono kubek niekapek z obciążoną słomką Kwiaty w dziewczęcej, różowej kolorystyce, stworzony dla niemowląt powyżej 6. miesiąca życia. Propozycja wyróżnia się między innymi szczelnym zamknięciem z ustnikiem niekapkiem zapobiegającym rozlewaniu się płynu, niewielkim wymiarami oraz obciążoną słomką ułatwiającą samodzielne picie, 
  • Tommee Tippee kubek 360° easiflow z uchwytami ze specjalnym zaworem aktywowanym ustami, dzięki czemu dziecko może pić z każdej strony krawędzi, 
  • Lovi, Mój Kubek ze słomką Junior Salt Pepper dla dzieci od 12. miesiąca życia. Kubek wyposażony jest w nakrętkę z wygodnym uchwytem oraz szczelne zamknięcie Click&Go, dlatego będzie dobrym wyborem nie tylko w domu, ale także podczas spacerów i zabaw na świeżym powietrzu. 
Nauka picia z kubka

    Jak nauczyć dziecko picia z kubka? 

    • Na początek pozwól maluchowi zapoznać się z nowym gadżetem – chwilę się pobawić i dokładnie obejrzeć, a dopiero później wypełnij kubek niewielką ilością płynu. 
    • Dziecko powinno pozostawać w stabilnej pozycji siedzącej, aby ograniczyć ryzyko zachłyśnięcia. 
    • Oprzyj kubek na dolnej wardze pociechy i delikatnie przechyl, żeby płyn do niej dotarł, a następnie pozwól, aby dziecko samodzielnie ściągnęło go dalej do ust. 
    • Nie wlewaj napoju bezpośrednio do buzi i nie przechylaj główki dziecka do tyłu. 
    • Niewskazane jest również wkładanie kubka pomiędzy zęby czy dziąsła, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że maluch zacznie go gryźć. 
    • Aby ułatwić maluchowi naukę, możesz wykonywać tę samą czynność – nalej do swojego kubka płyn i pokaż, jak z niego pijesz. Ciekawość i chęć naśladowania dorosłych, które są nieodłączną cechą niemowląt, z pewnością pomogą pokonać barierę przed spróbowaniem czegoś nowego. 
    • Powtarzaj trening kilka razy w ciągu dnia, po kilka łyków. Z czasem maluch zacznie sam sięgać po kubeczek. 

    Co, jeśli próby nauki zakończą się niepowodzeniem? Radzimy odczekać kilka dni, a następnie zrobić kolejne podejście. Możesz również testować różnorodne napoje, dzięki czemu zobaczysz, jak maluch reaguje na zmianę smaku. Oprócz wody możesz podawać dziecku między innymi gęstsze soczki przecierowe, a także lekkie herbatki odpowiednie dla niemowląt i dzieci. Przykładowe herbatki dla dzieci to Pasieki Rodziny Sadowskich herbatka wyciszająca dla dzieci Miodziś lub Herbata owocowo-ziołowa dla dzieci Dr. Max

    Podsumowanie 

    Wprowadzenie picia z kubka przynosi szereg korzyści, głównie w kontekście zdrowia jamy ustnej. Ponadto opanowanie tej umiejętności przez dziecko utrwala pozytywny wzorzec połykania i oddychania, a także wspiera jego rozwój motoryczny. Naukę korzystania z kubeczka warto zacząć odpowiednio wcześnie, najlepiej już w okolicach 6. lub 7. miesiąca życia lub wtedy, gdy maluch potrafi samodzielnie siedzieć.   

    Źródła:

    1. H. Weker, M. Barańska (red.), Żywienie niemowląt i małych dzieci. Zasady postępowania w żywieniu zbiorowym, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2020
    2. K. Antonowicz, W. Osmala-Kurpiewska, A. Piekut, Świadomość rodziców na temat zagrożenia zdrowia dzieci wynikającego z narażenia na wybrane substancje chemiczne przechodzące z opakowań z tworzyw sztucznych do żywności, https://www.proquest.com/openview/3d406fa6715df1cced95e48637fbc988/1?pq-origsite=gscholar&cbl=5221235 [dostęp 25.04.2024 r.] 
    3. A. Białek-Dratwa, M. Soczewka, E. Grochowska-Niedworok, Rozszerzanie diety niemowlęcia z wykorzystaniem metody baby-led weaning („bobas lubi wybór”), [dostęp 25.04.2024 r.] 

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Iwona Bąkowska
      Iwona Bąkowska
      Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Iwona Bąkowska
      Iwona Bąkowska
      Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice