Zabawy z niemowlakiem po 3. miesiącu. Ucz go kolorów i kształtów!

23. 8. 2018 · 5 minut czytania

Czy wiesz, że po 3 miesiącu życia niemowlę rozpoznaje już część kolorów, kształtów i zaczyna nawiązywać więź z osobami z jego otoczenia. Czego można je uczyć w tym czasie? Sprawdź!

 

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Zabawy z niemowlakiem po 3. miesiącu. Ucz go kolorów i kształtów!

Przez pierwsze 3 miesiące życia, noworodek potrzebuje jedynie zaspokojenia podstawowych potrzeb jak: jedzenie, spokojny sen, ciepło i bliskość rodziców. Jak pewnie zauważyłaś, rozwój Malucha postępuje w błyskawicznym tempie. Już w 3. miesiącu życia dziecko rozpoznaje niektóre kolory, kształty i zaczyna kontaktować się z otoczeniem. Czego uczyć niemowlaka? Czy są jakieś specjalne zabawy dla 3-miesięcznego dziecka?

Głowa do góry, czyli zabawy dla niemowlaka leżącego na brzuszku

Żeby wesprzeć rozwój psychoruchowy niemowlaka, dobrze będzie jeżeli często będziesz kłaść go na brzuszku. Po pierwsze, dzięki leżeniu na brzuszku, wzmacniają się mięśnie grzbietu i karku dziecka. Po drugie, ma to dobry wpływ na rozwój jego stawów biodrowych.  Jest to jedyny sposób na naukę siadania czy raczkowania. Specjaliści twierdzą, że w pewnym momencie dziecko może zdobywać nowe umiejętności ruchowe tylko z pozycji leżenia na brzuszku.

Na początku leżenie na brzuchu i podnoszenie główki jest dla dziecka bardzo trudne. Marudzenie, płacz i krzyk dziecka często sprawiają, że rodzice zaprzestają zabaw na brzuszku. Pamiętaj jednak że, jest to niezwykle ważne dla odpowiedniego rozwoju Twojego dziecka. Dlatego uzbrój się w cierpliwość. Jak bawić się z niemowlakiem na brzuszku?

Sprawdź też, czym jest smoczek dynamiczny.

Zabawy z niemowlakiem na brzuchu

 

Ułóż Maluszkowi na podłodzie gruby koc lub specjalną matę. Ważne, żeby podłoże było odpowiednio twarde. Dziecko nie powinno mieć pod ręką pieluszki i kocyka, które mogą się podwijać. Na brzuszku dziecko będzie uczyć się wyciągać rączki przed siebie, a podwinięta pieluszka może w tym przeszkadzać. 

Stopniowo wydłużaj dziecku czas spędzony na brzuszku. Zobaczysz, z czasem maluch polubi ten rodzaj aktywności.

Pokazuj dziecku zabawki lub obrazki na wysokości główki tak, żeby motywować go do trzymania jej w górze. Możesz dziecko położyć przed lustrem lub też sama położyć się na jego wysokości i do niego mówić.

Sprawdź też, czym są skoki rozwojowe u niemowlaka

     

    Pokazuj mu świat! Ucz go kolorów i kształtów!

    Niemowlak już w 3. miesiącu życia potrafi śledzić wzrokiem przedmiot, który znajduje się ok. 15 cm od jego twarzy. Uczy się też rozpoznawania kształtów. Dlatego możesz mu pokazywać różne zabawki w takiej odległości w ruchu kołowym. W ten sposób, Twój maluszek ćwiczy koncentrację wzroku. Możesz też powiesić w zasięgu jego rączek zabawki. Dziecko, sięgając po nie, nabierze koordynacji wzrokowo-ruchowej.

    Zabawy z niemowlakiem - nauka kolorów

     

    Badania pokazują, że niemowlaki najlepiej widzą mocne kontrasty (głównie między kolorem białym, czarnym i czerwonym). Dlatego pokazuj mu właśnie takie obrazy i przedmioty. Na rynku jest dostępne mnóstwo zabawek czy książeczek kontrastowych. Wystarczy jednak, że wydrukujesz kilka obrazków w takich kolorach i będziesz pokazywać je swojemu dziecku. Ja, pokazuje takie wydrukowane obrazki córce i opowiadałam o tym, co tam widzę i z czym mi się to kojarzy.

    Sprawdź też, co zrobić, kiedy niemowlę chrapie.

    Dziecko poznaje świat również przez dotyk. Dlatego możesz pobawić się z nim przez dotykanie różnych powierzchni (pluszaków, szyszek czy gryzaków).

    „Dzieci po 3. miesiącu życia stają się coraz bardziej ciekawe świata − to czas bardzo intensywnego rozwoju układu nerwowego człowieka. Doskonałe dla zmysłów malucha są tak zwane zabawki sensoryczne, które wydają dźwięki, np. szeleszczą, mają kontrastowe barwy i różną teksturę. Taka zabawka pobudza zmysły niemowlaka i stymuluje jego rozwój. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzać z ilością gadżetów. Jedna lub dwie takie zabawki sprawdzą się doskonale!”

    − pisze lekarz, Aleksandra Malewska.

    Śpiewaj mi Mamo!

    3-miesięczne dziecko reaguje już na znane mu dźwięki i potrafi kierować zarówno główkę, jak i głos w ich stronę. Dlatego, warto w tym wieku pokazywać dziecku grzechotki czy grające misie. Różne bodźce słuchowe sprawiają, że w mózgu dziecka tworzą się nowe połączenia nerwowe.

    Zabawy z niemowlakiem - śpiewanie

     

    Cudowny wpływ na rozwój dzieci ma śpiewanie im! Śpiewanie nie tylko pozwala na uspokojenie i wyciszenie maluszka. Poprzez śpiew budujesz relację z dzieckiem, uczysz go koncentracji i rozwijasz jego wyobraźnię. Jeżeli podczas śpiewania, będziesz kołysać dziecko w rytm muzyki, być może będziesz miała kiedyś w domu małego tancerza lub tancerkę!

    Rozmawiaj ze swoim dzieckiem!

    Dzieci już w wieku 3 miesięcy zaczynają powoli gaworzyć. Mówienie do dziecka jest najlepszym sposobem na rozwój umiejętności mowy. Mów do swojego dziecka najczęściej jak to możliwe. Cały czas opowiadaj mu o tym, co teraz robicie, na co patrzycie.  Pamiętaj, rozmowa ma charakter dwustronny. Dlatego pozwól swojemu maluchowi się „wysłowić”. Odpowiadaj na każde jego „bu” i „ge”, tak jakbyś dokładnie wiedziała, co do Ciebie mówi. Staraj się, żeby dziecko widziało Twoją twarz. Według „amerykańskich naukowców” to najlepszy sposób wspierania rozwoju mowy u dzieci.

    Uczymy się zabawy!

    Dla 3-miesięcznego dziecka najlepszą zabawą jest poznawania własnego ciała. Dlatego dotyka ono swojej buzi czy patrzy na rączki. To najlepszy czas, żeby  zachęcać dziecko do zabawy i wkładać gryzak do ręki czy pokazywać, jak włożyć go do buzi. Dzięki temu, ćwiczysz z nim koordynację ręce − usta i pokazujesz, jak fajne można się bawić.

    Sprawdź też akcesoria dziecięce.

    Zabawy z niemowlakiem - nauka

    Wykorzystaj moment!

    Pomimo  że dziecko nie będzie miało żadnych wspomnień z pierwszych 3 lat swojego życia, to właśnie ten okres jest niezwykle istotny w kształtowaniu jego przyszłości. Badania wskazują, że w czasie tych pierwszych 3 lat mózg człowieka osiąga 90% swojej ostatecznej wielkości. Proces uczenia się dziecka nigdy później nie będzie już szybszy! Pamiętaj, że najważniejsze co jesteś w stanie zaoferować swojemu dziecku to Twoja obecność i uwaga.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora