Łuszczyca
Leki na łuszczycę – rodzaje i wskazania do stosowania
Leki bez recepty na łuszczycę stosowane w tej przewlekłej chorobie skóry dostępne są w różnych postaciach. Zależnie od umiejscowienia zmian stosuje się:
- szampony na łuszczycę głowy,
- żele do mycia ciała,
- kremy, maści i żele na skórę twarzy,
- balsamy i emulsje do ciała.
Preparaty i leki na łuszczycę bez recepty stosuje się zależnie od potrzeb i wskazań:
- codziennie – do zabezpieczenia skóry,
- okresowo – zależnie od nasilenia objawów,
- 1-2 razy w tygodniu – ze względu na działanie i skład.
Dodatkowo, leki na łuszczycę stosuje się zarówno w fazie zaostrzeń jak i remisji choroby. Ich podstawowym celem jest złagodzenie objawów, takich jak:
- łuszczenie,
- świąd,
- rumień,
- stan zapalny,
- suchość.
Szampon na łuszczycę – kiedy się go stosuje?
Szampony na łuszczycę należą do specjalistycznych leków dermatologicznych, które stosuje się w celu łagodzenia objawów tej choroby oraz zapobiegania jej nawrotom. Jednym z częściej stosowanych preparatów jest keratolityczny szampon na łuszczycę o działaniu złuszczającym. Niektóre składniki obecne w preparatach do mycia głowy w łuszczycy znajdują również zastosowanie w szamponach na łojotokowe zapalenie skóry.
Mimo że łuszczyca to specyficzna choroba skóry, pacjenci zmagający się ze zmianami łuszczycowymi na ciele i skórze głowy mogą być narażeni na inne choroby dermatologiczne, takie jak infekcje pasożytnicze, np. wszawica. W walce z nimi pomocne są preparaty na wszy dostępne bez recepty.
Co zawiera maść na łuszczycę?
Maści na łuszczycę należą do leków na choroby skóry, które mogą zawierać różne substancje czynne. Jedną z nich są konopie i pozyskiwany z nich olej konopny o silnych właściwościach przeciwświądowych i przeciwzapalnych. Oprócz tego, w fazie zaostrzeń, część pacjentów sięga po maści sterydowe na łuszczycę, które stosuje się na zmienioną chorobowo skórę.
Krem na łuszczycę – rodzaje
Pacjenci z łuszczeniem się skóry zlokalizowanym na twarzy i dłoniach często sięgają po konkretne rodzaje kremów na łuszczycę. Wymienia się wśród nich:
- kremy mocznikowe lub mocznikowo-salicylowe o działaniu złuszczającym,
- emolienty, zawierające lipidy wspierające odbudowę warstwy ochronnej skóry.
W przypadku potrzeby stosowania lżejszej konsystencji niż maść lub krem przeciwłuszczycowy, warto rozważyć użycie żelu na łuszczycę.
Balsam na łuszczycę – do pielęgnacji ciała
Mleczko, emulsja i balsam na łuszczycę to preparaty odpowiednie do stosowania na większe powierzchnie skóry, w porównaniu do kremów i maści przeciwłuszczycowych. Zawierają one składniki nawilżające, złuszczające, łagodzące i regenerujące.
W pielęgnacji ciała z objawami łuski stosuje się również:
- pianki na łuszczycę przeznaczone do mycia – stosowane zamiennie z żelem,
- płyny na łuszczycę w formie sprayu lub aerozolu – jako alternatywa dla balsamu.