Łuszczyca
Na czym polega leczenie łuszczycy?
Łuszczyca to przewlekła choroba skóry, która wynika z nieprawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego. Niestety na dany moment nie ma sposobu na jej całkowite wyleczenie. Stosowane w jej przypadku leki mają działanie objawowe. Ich zadaniem jest ograniczenie zmian skórnych i postępu choroby. Odpowiednie leczenie minimalizuje jednak nawroty łuszczycy, wydłużając okresy jej remisji.
Leki na łuszczycę
Istnieją różne leki na łuszczycę, które można stosować miejscowo, doustnie albo dożylnie. Sposób leczenia łuszczycy należy dopasować do nasilenia objawów choroby.
Glikokortykosteroidy
To maści i kremy do miejscowego stosowania o działaniu przeciwzapalnym. Łagodzą świąd skóry i przyspieszają jej regenerację. W tym przypadku refundowany lek na łuszczycę to na przykład Momecutan.
Leki keratolityczne
Krem na łuszczycę stosowany bezpośrednio na zmiany działa złuszczająco. Takie preparaty zawierają mocznik lub kwas acetylosalicylowy, dzięki którym zmiękczają występujące na skórze łuski. Ułatwiają wnikanie substancji leczniczych w głąb skóry.
Krem na łuszczycę z dziegciem
Krem na łuszczycę lub maść na łuszczycę bez recepty z dziegciem złuszcza martwy naskórek, a zarazem łagodzi świąd i pieczenie towarzyszące łuszczycy. Może mieć dodatkowe składniki, na przykład nawilżające skórę masło shea.
Leki immunosupresyjne
To najczęstszy przykład farmakoterapii doustnej lub dożylnej w przypadku opornej na leczenie miejscowe łuszczycy. Leki immunosupresyjne oddziałują na cały organizm, ograniczając jego reakcję autoimmunologiczną. Refundowany jest między innymi Cosentyx.
Fototerapia i fotochemoterapia
W zaawansowanym stadium łuszczycy dodatkowym sposobem leczenia zmian skórnych jest wykorzystanie promieniowania UVB. Fototerapia działa na skórę przeciwzapalnie i immunosupresyjnie. Najczęściej wdraża się ją, gdy wyżej wymienione leki nie działają.
Leczenie biologiczne
Ta metoda terapeutyczna również dotyczy łuszczycy opornej na leczenie. Wśród leków biologicznych znajdują się preparaty zawierające inhibitory interleukiny. Aktualnie niektóre z nich są refundowane, jak guselkumab (Tremfya), ryzankizumab (Skyrizi) czy tofacytynib (Xeljanz).
Najlepsza maść na łuszczycę – skład
W składzie maści na łuszczycę warto szukać substancji o właściwościach keratolitycznych, takich jak kwas salicylowy, siarka, mocznik i dziegieć. Najlepsza maść na łuszczycę powinna działać przeciwzapalne; takie właściwości wykazuje między innymi aloes lub oczar wirginijski. Nawilżające i ochronne cechy zapewnia natomiast alantoina, panthenol, wazelina lub lanolina. Warto wybrać maść na łuszczycę, w której znajduje się witamina D, a dokładniej pochodne witaminy D3: kalcipotriol i kalcytriol. Mają korzystny wpływ zarówno na skórę, jak i funkcjonowanie układu odpornościowego.
Co poza maścią i kremem na łuszczycę?
W leczeniu łuszczycy pomagają zmiany stylu życia na zdrowszy. Osoby z nadwagą powinny dążyć do redukcji nadmiernej tkanki tłuszczowej, która powoduje przewlekły stan zapalny w organizmie. Warto stosować pełnowartościową, zbilansowaną dietę, która zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe, polifenole i antyoksydanty. Zaleca się delikatną pielęgnację skóry – można stosować specjalne emulsje do kąpieli i szampon na łuszczycę.