Wrażliwe zęby

  (10)

Miazga zębów jest bardzo unerwiona, dlatego brak odpowiedniej ochrony może powodować ból np. podczas szczotkowania zębów czy spożywania ciepłych lub zimnych potraw i napojów. W aptece dostępne są pasty na nadwrażliwość zębów, które pomagają zmniejszyć te nieprzyjemne dolegliwości. 

Sortuj:

Pokaż 10 z 10 wyników

Wrażliwe zęby

Wrażliwe zęby

Pasta na nadwrażliwość zębów – jak i kiedy ją stosować?

W przypadku wystąpienia nadwrażliwości zębów warto zastosować preparaty na problemy stomatologiczne i zastąpić tradycyjną pastę produktem przeznaczonym dla osób borykających się z tym problemem. Skład pasty na nadwrażliwość zębów został zmodyfikowany tak, aby nie podrażniać wrażliwych zębów, ale higiena jamy ustnej wciąż była na wysokim poziomie. 

  • Głównym wskazaniem do zastosowania pasty na nadwrażliwość zębów jest występowanie dolegliwości, takich jak ból podczas jedzenia lub picia (zwłaszcza zimnych lub gorących napojów i posiłków), szczotkowania, dotyku czy gryzienia twardszych produktów
  • Objawy te są wskazaniem do konsultacji stomatologicznej. Podczas badania lekarz oceni nasilenie problemu, ustali jego przyczynę oraz dobierze najlepsze rozwiązanie. 
  • Higiena ust po zabiegach stomatologicznych powinna cechować się dużą delikatnością, dlatego, jeśli lekarz nie stwierdzi inaczej, można sięgnąć wtedy po pasty na nadwrażliwość. 
  • Stosując pasty na nadwrażliwość, należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących m.in. częstotliwości użycia i rekomendowanej ilości pasty na jedno szczotkowanie, a także uzbroić się cierpliwość. Niektóre pasty przynoszą szybkie efekty, ale niekiedy trzeba poczekać na nie kilka tygodni.

Pasta na nadwrażliwe zęby − jak działa? 

Pasta do zębów wrażliwych powinna mieć specjalny, łagodny skład, który nie podrażni wrażliwych tkanek w obrębie jamy ustnej.

Pasta na nadwrażliwe zęby powinna przede wszystkim cechować się odpowiednim współczynnikiem ścieralności, czyli tzw. RDA. W dobrych pastach, które nie będą ścierać szkliwa i dodatkowo osłabiać naturalnej ochrony zębów, współczynnik ten wynosi  od 30 do 50. Informacja ta znajduje się na opakowaniu pasty. Nie oznacza to, że pasty z wyższym współczynnikiem ścieralności są szkodliwe. Są one po prostu nieodpowiednie do zębów wrażliwych.

Pasta stomatologiczna do wrażliwych zębów może być dodatkowo wzbogacona o substancje, które uszczelniają szkliwo i wzmacniają je. Niektóre pasty na nadwrażliwe zęby zawierają więc składniki aktywne, takie jak fluorek cyny czy arginina. Arginina łączy się z zawartym w niektórych pastach węglanem wapnia, otaczając zęby ochronną warstwą. Dzięki temu unerwiona zębina jest zabezpieczona i nie odbiera bodźców smakowych czy termicznych tak intensywnie. Tym samym zmniejsza się odczuwanie kłującego i nieprzyjemnego bólu podczas jedzenia czy picia. Niektóre pasty do zębów wrażliwych mogą dodatkowo zawierać substancje znieczulające bolesne miejsca w jamie ustnej. Substancją o takim działaniu jest np. azotan potasu. 

W przypadku nadwrażliwości zębów lepiej unikać także klasycznych past wybielających. Ich skład może przyczyniać się do osłabienia szkliwa, przez co ból zęba po spożyciu ciepłych lub zimnych produktów może pojawiać się jeszcze częściej. W celu poprawy koloru zębów lepiej wybrać pastę wybielającą, ale przeznaczoną do zębów wrażliwych. 

Jak stosować żel na nadwrażliwość zębów?

Wsparciem w leczeniu nadwrażliwości mogą być też specjalne żele do zębów. Mają podobny skład i działanie jak pasty, jednak nie należy stosować ich zamiennie. Pasty do zębów służą do codziennej higieny, a żele wzmacniają szkliwo i redukują objawy nadmiernej wrażliwości, nie czyszcząc zębów. Ich stosowanie powinno być zgodne z zaleceniami producenta. Najczęściej żel należy rozprowadzić na powierzchni zębów czystym palcem lub szczoteczką i pozostawić na co najmniej 30 minut, powstrzymując się w tym czasie od jedzenia i picia. Osoby, które stosują preparaty na suchość w jamie ustnej, leki na zapalenie dziąseł lub pasty na próchnicę, przed zastosowaniem żelu na nadwrażliwość powinny skonsultować się z lekarzem.



Jaką wybrać pastę do zębów na nadwrażliwość?
Co jest najlepsze na nadwrażliwość zębów?

Marki powiązane z kategorią: Wrażliwe zęby

checkout.warnings.Notice