Kremy do stóp
Krem do stóp − dlaczego warto go stosować?
Codzienne wcieranie kremu nawilżającego i zmiękczającego stopy to podstawa pielęgnacji skóry. Skóra Twoich stóp jest prawie cztery razy grubsza niż na innych częściach ciała. Dlatego właśnie podeszwy stóp wydawać Ci się mogą twarde i ostre. Dodatkowe zgrubienia mogą powstawać pod wpływem nacisku całego Twojego ciała, jaki nakładasz na stopy podczas codziennych aktywności fizycznych. Co więcej, w skórze podeszwy Twojej stopy nie ma gruczołów łojowych, co sprawia, że skóra w tym miejscu nie natłuszcza się sama. Dlatego też szybciej rogowacieje, staje się sucha, a z Twoich stóp mogą odchodzić nieestetyczne, zahaczające o wszystko skórki.
Wybierając kremy do stóp przede wszystkim zwróć uwagę na potrzeby Twojej skóry. U części osób głównym celem będzie złuszczanie, u innych nawilżanie, a trzecia grupa wymagać może pomocy specjalistycznej, np. w postaci antyperspirantów do stóp − dzieje się tak zwykle przy dużej potliwości stóp.
Jeżeli zauważysz dziwne wykwity na w obrębie Twoich stóp, np. między palcami czy na podeszwach na śródstopiu, warto udać się do dermatologa lub podologa (specjalisty od stóp). Wszelkie niestandardowe problemy w obszarze stóp warto skonsultować z lekarzem, gdyż np. kremy przeciwgrzybiczne dobierane samodzielnie, mogą przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Lekarz przepisze Ci odpowiedni preparat do stóp, który zwalczy rozwijające się grzyby lub bakterie.
Kremy do stóp – jakie wybrać?
Każdy człowiek ma inne potrzeby w kwestii pielęgnacji stóp. Na rynku dostępnych jest wiele produktów wspomagających pielęgnację, które dobrać można indywidualnie do przypadku. Regenerujące kremy do stóp przystosowane są do działań reparacyjnych w obrębie naskórka i wspomagają gojenie się wszelkiego rodzaju otarć i pęknięć. Kremy nawilżające do stóp przeznaczone są dla osób, którym doskwiera zbyt mocno przesuszona skóra lub jej nadmierne rogowacenie. Kremy złuszczające do stóp pozwalają jednocześnie pozbyć się martwego naskórka i wygładzić skórę.
Jeżeli Twoje stopy są bardziej wymagające, możesz sięgnąć po specjalistyczne produkty, które likwidują konkretny problem. Jednak warto dobierać je po konsultacji ze specjalistą, gdyż dopasowanie odpowiednich nie zawsze jest sprawą oczywistą. Właściwa maść do stóp zalecona przez lekarza szybko pomoże Ci pozbyć się źródła problemu. Między innymi są to kremy przeciwgrzybicze do stóp, kremy do stóp przeciw poceniu, czy preparaty dla osób często narzekających na wychłodzenie tego obszaru tzw. rozgrzewające kremy do stóp.
Dobry krem do stóp − jak działa?
Jak widzisz istnieje co najmniej kilka rodzajów preparatów do stóp. Dobranie odpowiedniego, zależy od potrzeb Twoich stóp. Bardzo często problemem w obrębie stóp jest nadmierne rogowacenie, czyli narastanie martwego naskórka. Może ono prowadzić np. do narastania na stopach bolesnych modzeli.
Kremy przeznaczone do zmiękczania zrogowaciałego naskórka zazwyczaj zawierają w sobie składniki zmiękczające naskórek. Przykładem takiego rodzaju preparatów są kremy do stóp z mocznikiem, który jest substancją silnie nawilżającą. Krem do stóp z mocznikiem może występować w dwóch postaciach. Krem z mocznikiem do stóp w stężeniu poniżej 10% ma działanie silnie nawilżające. Jeżeli w składzie kremu stężenie mocznika przekracza 10%, będzie miał on działanie złuszczające. Inne preparaty złuszczające do stóp to m.in. peelingi lub skarpetki złuszczające zawierające w sobie kwasy, które rozpuszczają twardy naskórek.
W przypadku preparatów regeneracyjnych, jakim jest np. krem na pękające pięty, apteka oferuje różne środki zawierające w sobie lipidy, a także substancje przyspieszające gojenie się pękniętej skóry np. pantenol. Także nawilżający krem do stóp może zawierać ten składnik, ponieważ pantenol nie tylko wspomaga gojenie się mikroranek i regenerację skóry, ale także wpływa na jej nawilżenie.