Po opalaniu
Sposoby na oparzenia słoneczne, czyli jak dbać o skórę po opalaniu?
Zażywanie kąpieli słonecznych to czysta przyjemność, niosąca za sobą również wiele korzyści. W słoneczne dni Twój organizm ma naturalnie dostarczaną dawkę witaminy D. Ponadto, poprawia się Twoje samopoczucie, a dodatkowo skóra przybiera ładny, zdrowy i promienny koloryt.
Jednak oprócz przyjemności, opalanie wiąże się również pewnym ryzykiem. Jeżeli nie zadbasz o właściwą ochronę skóry, promienie słoneczne i promieniowanie UV mogą mieć na nią bardzo negatywny wpływ. Zwłaszcza w wyjątkowo słoneczne dni, ekspozycja na promienie jest ryzykowna bez zastosowania odpowiednich filtrów. Dlatego stosowanie kremów do opalania jest kluczowe.
Nie zawsze jednak pamiętasz lub masz pod ręką krem z filtrem. Czasami to też niewystarczające. Mimo podjęcia odpowiednich działań w celu zabezpieczenia skóry przed poparzeniami słonecznymi, jest ona na koniec dnia zaczerwieniona, a nawet piecze. Ważną rolę odgrywa wówczas pielęgnacja posłoneczna. Ulgę w takiej sytuacji przyniosą Ci kosmetyki po opalaniu takie, jak np. balsamy po opalaniu.
Pielęgnacja po opalaniu jest równie ważna, jak ochrona skóry filtrami UV. Dzięki stosowaniu kosmetyków po zażyciu kąpieli słonecznej, nie tylko łagodzisz podrażnienia naskórka wywołane opalaniem, ale również zwiększasz szansę na uzyskanie równomiernej opalenizny. Zastosowanie np. pianki po opalaniu może mieć zbawienne dla skóry skutki.
Skóra po opalaniu jest dość wrażliwa, a skóra po przedawkowaniu słońca może być nawet pozbawiona swojej warstwy ochronnej. Dlatego, jeżeli czujesz, że Twoja skóra zaczyna nieprzyjemnie szczypać i piec, dobrze jest spłukać ze skóry wszelkie zanieczyszczenia, aby nie wdała się infekcja.
Co na oparzenia słoneczne możesz wybrać?
Kiedy spędziłeś na słońcu zbyt dużo czasu lub też spędzałeś go bez żadnej ochrony na swojej skórze, zapewne Twoja skóra będzie czerwona, podrażniona, obolała i piekąca. Dlatego w takich sytuacjach możesz sięgnąć po kosmetyki po opalaniu lub też preparaty, które będą łagodziły skutki oparzeń słonecznych i wpłyną na szybszą regenerację skóry.
Masz szeroki wybór środków na oparzenia słoneczne. Apteka to miejsce, w którym znajdziesz nie tylko maści i preparaty na oparzenia, ale także kosmetyki takie jak balsam utrwalający opaleniznę czy chłodzący krem po opalaniu.
Środki takie występują w różnych formach. Możesz więc wybrać: balsam po opalaniu, krem po opalaniu, emulsję po opalaniu, a także piankę na oparzenia, żel chłodzący, mleczko po opalaniu czy też maści na oparzenia, w tym na oparzenia słoneczne.
Kosmetyki te różnią się od siebie nie tylko składem, ale przede wszystkim konsystencją. Krem, balsam i maść będą miały gęstszą konsystencję i mogą otoczyć skórę grubszą warstwą kosmetyku. Z kolei emulsja, mleczko i żel będą miały lekką konsystencję, która łatwo będzie wchłaniać się w skórę. Dodatkowo, żel może mieć działanie chłodzące i może przynieść Ci ulgę przy rozpalonej skórze. Pianka pokryje natomiast poparzone miejsca i po kilkunastu minutach wchłonie się w skórę.
To, jaką konsystencję preparatu wybierzesz, zależy przede wszystkim od Twoich preferencji oraz od tego, jak bardzo poparzona jest Twoja skóra.
Jak działają kosmetyki po opalaniu?
Po opalaniu Twoja skóra potrzebuje przede wszystkim sporej dawki nawilżenia, a także odbudowania lub uszczelnienia warstwy ochronnej naskórka. Dlatego właśnie wiele kremów, emulsji, mleczek i balsamów po opalaniu zawiera składniki nawilżające i natłuszczające.
Gdy doszło do delikatnych podrażnień i oparzeń, pomocne mogą okazać się maści po opalaniu stosowane punktowo. Preparaty na oparzenia słoneczne zawierają odpowiednio skomponowane składniki, przyspieszają gojenie skóry. Często w preparatach polecanych na oparzenia po słońcu znajdują się składniki aktywne, które mogą dobrze wpływać na regenerację naskórka np. d-pantenol czy alantoina.
Krem na oparzenia po opalaniu może także przynosić ulgę dzięki swojej chłodzącej formie. Niektóre kosmetyki po opalaniu zawierają np. aloes, który nie tylko dobrze nawilża skórę, ale i może dawać efekt schłodzenia skóry.
Jeżeli podczas opalania doszło do znaczącego poparzenia skóry, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Pozornie niegroźne, piekące zaczerwienienia, mogą okazać się bardzo przykre w skutkach i prowadzić do poważnych komplikacji.
A jak działa tzw. balsam po opalaniu utrwalający opaleniznę? Balsamy te, podobnie jak inne balsamy po opalaniu, dostarczają skórze odpowiedniego nawilżenia i odżywienia. Niektóre preparaty po opalaniu przedłużające opaleniznę mogą mieć w swoim składzie witaminę E (regeneracja skóry) czy witaminę C (walka z wolnymi rodnikami). Złocisty kolor skórze mogą nadawać też naturalne brązowe pigmenty, np. wyciąg z orzecha włoskiego, karmel czy beta-karoten. W niektórych preparatach możesz znaleźć też domieszkę substancji samoopalających.
Staraj się jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu skóry przed wyjściem na słońce, bo niestety nawet najlepszy balsam po opalaniu nie będzie w stanie odwrócić fotostarzenia się skóry.