Kwas foliowy
Kwas foliowy – lek bez recepty
Preparaty z kwasem foliowym można kupić w formie leku lub suplementu. Jako lek kwas foliowy może być przepisywany w przypadku niektórych chorób lub zaburzeń, takich jak np. niedokrwistość megaloblastyczna spowodowana niedoborem kwasu foliowego lub ciężkie deficyty zagrażające zdrowiu. Leki z kwasem foliowym są też dostępne bez recepty.
Po suplement diety warto sięgnąć w okresach zwiększonego zapotrzebowania (ciąża, laktacja) oraz w przypadku małego spożycia produktów bogatych w kwas foliowy, np. strączków lub orzechów.
Kwas foliowy należy do najważniejszych składników zawartych w preparatach dla kobiet w ciąży i planujących zajście w ciążę. Jest niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego i zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u dziecka. Oto dlaczego jeszcze należy zadbać o prawidłowy poziom kwasu foliowego w organizmie:
- uczestniczy w syntezie DNA,
- wspiera pracę układu nerwowego,
- odpowiada za rozwój czerwonych krwinek,
- bierze udział w podziale i wzroście komórek,
- reguluje poziom homocysteiny, markera powiązanego z chorobami układu sercowo-naczyniowego.
Jak uniknąć niedoborów witaminy B9?
Podstawowym działaniem mającym na celu zmniejszenie ryzyka niedoboru witaminy B9 jest dostarczenie jej w odpowiednich ilościach z pokarmem. Witamina ta znajduje się m.in. w:
- cytrusach,
- orzechach,
- strączkach,
- produktach pełnoziarnistych,
- zielonych warzywach liściastych.
Przyjmowanie witaminy B9 z pokarmem to jednak nie wszystko. Warto przy tym zadbać o jej prawidłowe wchłanianie, które wspomaga m.in. stosowanie innych witamin z grupy B np. B6 i B12. W skutecznym przyswajaniu niezbędne są też witamina C, cynk i żelazo. W celu monitorowania poziomu witaminy B9 w organizmie zaleca się wykonywanie regularnych badań diagnostycznych krwi.
Jak stosować kwas foliowy w tabletkach
Kwas foliowy można kupić w aptece jako preparat jednoskładnikowy. Jest on też dodawany do wieloskładnikowych witamin dla kobiet w ciąży. Przed użyciem kwasu foliowego w tabletkach należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą oraz dokładnie przeczytać ulotkę preparatu z witaminami, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia ewentualnych działań niepożądanych.
W przypadku kobiet w okresie przedkoncepcyjnym i planujących ciąże poleca się stosować 400 µg 5-MTHF (aktywnej formy kwasu foliowego) i 400 µg kwasu foliowego na dzień. Kobiety w ciąży i laktacji powinny przyjmować 800 µg 5-MTHF. Warto pamiętać, że zalecane dawki kwasu foliowego mogą się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb organizmu, dlatego należy regularnie monitorować jego poziom w organizmie.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie kwasu foliowego w suplemencie?
Wiele preparatów dla dzieci i kobiet w ciąży jest wzbogacanych kwasem foliowym. Przed ich zakupem zwrócić uwagę na jego postać. Obecnie rekomenduje się stosowanie aktywnej formy kwasu foliowego (L-metylofolianu wapnia) ze względu na lepszą biodostępność w porównaniu z syntetycznym kwasem foliowym.
W przypadku znacznych niedoborów i niedokrwistości z niedoboru kwasu foliowego lepiej wybrać lek niż suplement. Jednakże o rodzaju preparatu, dawce i długości jego stosowania powinien zadecydować lekarz prowadzący. Ponadto podczas jednoczesnego przyjmowania innych leków warto zapytać lekarza, czy można je łączyć z kwasem foliowym i czy nie będą między nimi występować interakcje.