Mleko dla dzieci
Mleko modyfikowane – co to jest?
Mleko modyfikowane, zwane również zastępczym, to produkt przeznaczony do karmienia dzieci od narodzin do ukończenia pierwszego roku życia. Preparat ten dostępny jest w formie proszku, który należy rozpuścić w wodzie.
Na opakowaniach mleka dla dzieci widnieją cyfrowe oznaczenia, które wskazują na etap jego rozwoju:
- 1 – mleko początkowe przeznaczone dla dzieci w wieku 0-6 miesięcy,
- 2 – mleko następne wskazane między 6. a 12. miesiącem życia,
- 3 i powyżej – stosowane po 1. roku życia.
Podstawowym składnikiem mleka zastępczego jest zwykle białko mleka krowiego. Niemowlęta z alergiami lub problemami trawiennymi mogą mieć podawane mieszanki na bazie białka koziego, sojowego lub hydrolizatów kazeinowych. W składzie mleka w proszku dla dzieci znajdują się dodatkowo takie elementy jak np.:
- błonnik,
- witaminy,
- węglowodany,
- składniki mineralne,
- probiotyki i prebiotyki,
- tłuszcze i kwasy tłuszczowe,
- substancje wzmacniające np. tauryna, karnityna, inozytol, nukleotydy itp.
Dla noworodków i niemowląt o specjalnych potrzebach żywieniowych opracowano odżywki dla dzieci bogatsze w składniki odżywcze i kalorie, które mają na celu zapobieganie niedożywieniu oraz wspieranie procesu rekonwalescencji po przebytych lub obecnie występujących schorzeniach. Przed ich zakupem warto skonsultować się z lekarzem, który może dodatkowo przepisać odpowiednie leki i witaminy dla dzieci i zalecić regularne kontrole w celu monitorowania wzrostu i rozwoju dziecka.
Mleko dla noworodka – jak podawać?
Odpowiednie żywienie dziecka w pierwszych tygodniach życia jest niezwykle ważne dla kształtowania jego odporności i funkcjonowania całego organizmu. W tym czasie powinno ono otrzymywać mleko oznaczone symbolem 1. Preparat ten różni się od pozostałych m.in. niższą zawartością żelaza.
Mleko początkowe należy przygotowywać według instrukcji na opakowaniu i podawać bezpośrednio po przyrządzeniu. Dzieci w tym wieku wymagają karmienia co około 2-3 godz.
Mleko dla niemowląt a rozszerzenie diety – o czym warto pamiętać?
Moment podawania mleka następnego przypada na etap rozszerzania diety. Po ukończeniu 5. miesiąca życia dzieci karmione mlekiem w proszku dla niemowląt powinny mieć wprowadzone pierwsze stałe pokarmy, takie jak purée warzywne lub owocowe, kaszki i kleiki dla niemowląt, gotowane mięso, ryby czy jajka.
Podczas wprowadzania nowych pokarmów, liczba porcji mleka modyfikowanego wynosi ok. 5 na dobę. W tym czasie dziecko powinno też dostawać dodatkowe płyny np. wodę lub herbatki dla dzieci.
Mleko dla dzieci starszych – czy warto je podawać?
Mleko dla dzieci starszych oznaczone symbolem 3, 4 lub 5 jest przeznaczone do spożycia po ukończeniu 1. roku życia. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi żywieniowymi, nie ma konieczności stosowania mleka zastępczego u dzieci w tym wieku, a decyzja o jego wprowadzeniu zazwyczaj należy do rodziców. Jest to jednak dobry wybór dla dzieci z wybiórczością pokarmową, niedoborami żywieniowymi, alergiami lub niską masą ciała.