Katar
Syropy na katar dla dzieci – co warto wiedzieć przed zakupem?
Katar, czyli nieżyt nosa, mimo że zazwyczaj nie jest groźnym objawem, sprawia duży dyskomfort, szczególnie dzieciom. Łagodzenie kataru polega na doraźnym podawaniu leków oczyszczających, obkurczających naczynia krwionośne i ułatwiających oddychanie.
Najczęściej stosowane leki na katar u dzieci mają formę aerozoli, sprayu lub kropel. Dostępne są także tabletki na katar dla dzieci, plastry, maści, roztwory wody morskiej lub soli fizjologicznej oraz syropy. Dodatkowym wsparciem w walce z katarem mogą być aspiratory do nosa dla dzieci, które pomogą usunąć zalegającą wydzielinę z nosa i zatok. Alternatywą dla aspiratora jest mniej popularna, lecz równie skuteczna gruszka do nosa dla dzieci.
Niektóre syropy na katar dla dzieci są dostępne wyłącznie na receptę i zazwyczaj stosuje się je w przypadku kataru alergicznego. Z kolei dostępne bez recepty syropy na katar zalecane są przy infekcjach górnych dróg oddechowych wywołanych wirusami lub bakteriami. Takie syropy często zawierają dodatkowe substancje łagodzące inne objawy m.in. kaszel, ból gardła czy gorączkę. Wobec tego ważne jest, aby przed użyciem syropu dokładnie sprawdzić jego skład, by uniknąć podania dziecku kilku leków z podobnymi substancjami czynnymi.
Jak działają plastry na katar dla niemowląt?
Katar u niemowląt to wyzwanie dla każdego rodzica. Dzieci, które nie potrafią jeszcze wydmuchać nosa, mogą mieć trudności z oddychaniem, co może wywoływać u nich stres i rozdrażnienie. Aby ulżyć maluchowi, warto zastosować plastry na katar dla niemowląt. Zawierają one bezpieczne substancje aromatyczne, które udrażniają drogi oddechowe, koją i pomagają przy zasypianiu. Plastry te zwykle stosuje się na noc. Należy je przykleić na piżamkę w okolicy klatki piersiowej. Przed ich naklejeniem warto rozrzedzić wydzielinę za pomocą wody morskiej dla dzieci lub soli fizjologicznej.
Jak stosować maść na katar dla dzieci?
Wśród dostępnych leków i suplementów dla dzieci maści na katar są jednym ze skuteczniejszych sposobów na złagodzenie podrażnień błony śluzowej nosa oraz skóry w jego okolicach. Preparaty te mają właściwości regenerujące nabłonek, nawilżające i chroniące przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W ich składzie znajdują się takie substancje jak np. kwas hialuronowy, witamina A, pantenol, czy alantoina. W zależności od zaleceń producenta maść należy zaaplikować wokół nozdrzy lub bezpośrednio w jamie nosowej, np. za pomocą patyczka kosmetycznego.
Niektóre maści na katar dla dzieci zawierają w swoim składzie olejki eteryczne, takie jak np. olejki z mięty czy eukaliptusa, które ułatwiają oddychanie. W przypadku tego typu preparatów należy je aplikować na górne partie klatki piersiowej i pleców.