Witamina D
Witamina D dla dzieci – właściwości i suplementacja
Witamina D jest jedną z nielicznych witamin, którą człowiek może syntetyzować samodzielnie. Jej odpowiedni poziom jest szczególnie ważny w dzieciństwie, gdyż wspiera prawidłowy rozwój wielu struktur i układów organizmu. Oto jej najważniejsze właściwości:
- kształtuje odporność,
- wzmacnia kości i zęby,
- chroni przed rozwojem krzywicy,
- usprawnia wchłanianie wapnia i fosforu,
- wpływa na rozwój mózgu i układu nerwowego,
- wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego.
W niektórych przypadkach nie ma konieczności przyjmowania witaminy D u dzieci, choć w dalszym ciągu będzie ona zalecana i bezpieczna. Aby zrezygnować z jej stosowania, muszą zostać spełnione następujące warunki:
- Codzienne przebywanie na słońcu 15-45 min w godzinach 10:00-15:00 w okresie od maja do września.
- Unikanie stosowania kremów z filtrem w tym czasie,
- Odkryte przedramiona i nogi.
Witaminę D można kupić w formie leku lub suplementu. Ma ona postać preparatów jednoskładnikowych lub multiwitamin dla dzieci, które dostępne są jako:
- krople,
- kapsułki,
- aerozole,
- tabletki twarde,
- kapsułki twist-off,
- pastylki do ssania.
Popularną praktyką wśród rodziców jest łączenie z witaminą D różnych innych preparatów, takich jak np. witamina K, wapń dla dzieci, kwasy omega-3 czy żelazo. Należy pamiętać, że przyjmowanie wszelkich suplementów i leków dla dzieci oraz sposób ich podawania należy zawsze skonsultować z pediatrą.
Bezpieczne dawkowanie witaminy D3 dla noworodka
Preparaty z witaminą D3 można podawać noworodkom. Jest to zasadne, ponieważ dzieci do ukończenia 1. roku życia nie powinny być narażone na działanie promieniowania UV, więc ich organizm nie ma możliwości samodzielnie jej wytworzyć. Poza witaminą D3 noworodki karmione piersią mogą otrzymywać także witaminę K dla dzieci, gdyż mleko matki jej nie zawiera. O formie i dawce witamin decyduje lekarz.
Witamina D3 dla niemowląt – zalecenia dla rodziców
Po wejściu w okres niemowlęcy warto kontynuować podawanie dziecku witaminy D3. Na co zwrócić uwagę w tym okresie?
- Dawkę witaminy D dla dzieci należy dostosować do jego wieku.
- Wygodną formą podania witaminy niemowlętom są krople lub tabletki twist-off.
- Suplement należy przechowywać w zacienionym i suchym miejscu w temperaturze poniżej 25°C.
- Należy obserwować dziecko podczas podawania suplementu, a wszelkie niepokojące objawy skonsultować z lekarzem.
- Przed zakupem suplementu należy sprawdzić, od jakiego wieku można go stosować. Niektóre z nich np. magnez dla dzieci czy witamina C dla dzieci mogą być podawane dopiero po ukończeniu 3. roku życia.
Jak prawidłowo podawać witaminę D3 dla dzieci w kroplach?
Suplementy z witaminą D3 w kroplach są wyposażone w specjalną pompkę dozującą, która umożliwia podanie go bezpośrednio do jamy ustnej. Preparat najlepiej wkropić pod język lub dodać do butelki z mlekiem.
Jeśli dziecko jest karmione w sposób mieszany, lekarz powinien dostosować porcję witaminy D indywidualnie, uwzględniając jej zawartość w mleku modyfikowanym. Co ważne, maluch przyjmujący wieloskładnikowe witaminy i minerały dla dzieci, które często zawierają też witaminę D, również powinien mieć ustaloną inną dawkę suplementu, aby zgadzała się z jego zapotrzebowaniem.