Opis
Nazwa | Salicylol |
Nazwa międzynarodowa | Acidum salicylicum + Ricini oleum |
Dawka | (50 mg + 950 mg)/g, |
Postać | płyn na skórę |
Wielkość opakowania | 100 g |
Działanie/właściwości |
Salicylol, (50 mg + 950 mg)/g, płyn na skórę, 100 g jest olejowym roztworem kwasu salicylowego.
Działanie
Jak działa Salicylol?
Salicylol jest olejowym roztworem kwasu salicylowego, o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i łagodnie keratolitycznym tzn. działającym rozpuszczająco na naskórek.
Wskazania
Lek, dzięki właściwościom kwasu salicylowego wskazany jest szczególnie do leczenia łojotokowego zapalenia skóry, objawiającego się uporczywym łupieżem, zakażeń grzybiczych tj. grzybicy powierzchownej owłosionej skóry głowy, grzybicy skóry głowy z odczynem zapalnym, łupieżu pstrego. Pomocniczo w leczeniu trądziku.
Przeciwwskazania
Jakie są przeciwwskazania do stosowania Salicylol?
Kiedy nie stosować leku Salicylol:
- jeśli pacjent jest uczulony na kwas salicylowy lub olej rycynowy,
- u dzieci do 3 roku życia,
- w ostrych stanach zapalnych skóry,
- na otwarte rany,
- na duże powierzchnie skóry,
- na błony śluzowe oczu, ust i nosa- w razie kontaktu z błonami śluzowymi lek zmyć ciepłą wodą.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Salicylol należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie leku u dzieci
Przyjmowanie innych leków
Z czym nie łączyć Salicylol?
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Nie stosować jednocześnie z preparatami na skórę zawierającymi rezorcynę i riwanol ponieważ mogą pojawić się reakcje chemiczne pomiędzy kwasem salicylowym i wymienionymi składnikami.
Ciąża
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się stosowania leku w czasie ciąży i karmienia piersią.
Dawkowanie
Jak stosować Salicylol?
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano w tej ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
O ile lekarz nie zaleci inaczej , lek zwykle stosuje się jak opisano poniżej.
Dorośli i dzieci powyżej 3 roku życia
Należy wcierać lek przy pomocy nasączonego zwitka waty w zmienioną chorobowo powierzchnię skóry głowy, odgarniając włosy. Głowę umyć po upływie 1 - 2 godzin. Zabieg powtórzyć kilka razy w odstępie 3 - 4 dni.
W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy również zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Skutki uboczne
Czy Salicylol ma skutki uboczne?
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one występują. W trakcie stosowania leku mogą wystąpić reakcje uczuleniowe skóry. W przypadku wystąpienia takich objawów należy zaprzestać stosowania leku i zasięgnąć opinii lekarza.
U niektórych osób w czasie stosowania leku Salicylol mogą wystąpić inne działania niepożądane. W przypadku wystąpienia innych objawów niepożądanych, niewymienionych w tej ulotce, należy poinformować o nich lekarza.
Skład
Substancjami czynnymi leku są kwas salicylowy oraz olej rycynowy.
Producent
Dystrybutor
Słupska 18
84-300 Lębork