Łupież
Szampon na łupież – jak prawidłowo go stosować?
Jednym ze sposobów na pozbycie się łupieżu jest zastosowanie szamponu przeciwłupieżowego. Aby działał on prawidłowo, należy wiedzieć, z jakim rodzajem łupieżu ma się do czynienia:
- Łupież suchy – u osób z tym typem łupieżu na owłosionej skórze głowy pojawiają się drobne białe lub lekko szare płatki. Łatwo oddzielają się od skóry podczas mycia lub czesania. Najczęściej występują na czubku głowy, w okolicach skroni lub nad czołem. Skóra w tych miejscach może być sucha i swędząca. Ta postać łupieżu jest łagodniejsza i prostsza w leczeniu. Często wystarczy użyć dostępnych w drogeriach szamponów przeciwłupieżowych. Warto pamiętać, że łupież suchy może objawami przypominać wszawicę, która wymaga zastosowania zupełnie innych preparatów np. odpowiednich szamponów na wszy.
- Łupież tłusty – w tym przypadku na skórze głowy, zwłaszcza na czubku, pojawiają się spore łuski barwy żółtawej. Oprócz tego skóra produkuje dużo łoju, dochodzi do pojawienia się stanu zapalnego, świądu, a nawet wypadania włosów. Ten typ łupieżu jest trudny do leczenia i z czasem może doprowadzić do poważniejszych chorób skóry. Wymaga wprowadzenia specjalistycznych leków dermatologicznych lub szamponów na łojotokowe zapalenie skóry.
Dla efektywnego leczenia łupieżu istotne jest też poznanie jego przyczyn. Są to m.in.:
- stres,
- promieniowanie UV,
- niezbilansowana dieta,
- zaburzenia hormonalne,
- zanieczyszczenia powietrza,
- długotrwałe noszenie nakryć głowy,
- przerost grzyba z rodzaju Malassezia,
- przebywanie w suchych pomieszczeniach,
- rzadkie mycie włosów i niewłaściwa higiena,
- stosowanie szamponów zawierających silnie myjące składniki.
Szampony na łupież należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, lekarza lub trychologa, pamiętając, że są przeznaczone jedynie do stosowania przez określony czas i nie nadają się do codziennego użytku.
Jak prawidłowo aplikować przeciwłupieżowe szampony do włosów?
- Włosy należy dokładnie zmoczyć wodą.
- Niewielką ilość szamponu rozprowadzić w dłoniach.
- Szampon nanieść na skórę głowy, delikatnie wmasować i spłukać wodą.
- Czynność powtórzyć drugi raz, przy czym po rozprowadzeniu szamponu na głowie należy przytrzymać pianę przed ok. 3-5 minut, aby zadziałały składniki aktywne.
- Po tym czasie należy dokładnie spłukać szampon letnią wodą.
Kiedy należy stosować szampon przeciwłupieżowy z apteki?
Apteczny szampon przeciwłupieżowy jest zalecany w momencie, gdy drogeryjne produkty okazują się nieskuteczne. Preparaty z apteki zawierają składniki aktywne w wyższych stężeniach, które efektywniej eliminują problem. W przypadku uporczywego łupieżu lekarz może dodatkowo przepisać odpowiednie leki i suplementy na choroby skóry, które m.in. zawierają kompleks witamin, składniki przeciwzapalne lub przeciwgrzybicze.
Jakie składniki zawiera leczniczy szampon przeciwłupieżowy?
W składzie leczniczych szamponów przeciwłupieżowych znajdują się związki, które kompleksowo działają na problem łupieżu. Są to:
● Składniki keratolityczne, takie jak np. cynk, kwas salicylowy, kwas mlekowy, mocznik, związki siarki lub dziegcie, które rozpuszczają łuszczący się naskórek.
● Składniki o działaniu cytostatycznym, tj. hamującym nadmierne dzielenie się komórek skóry. Są to m.in. związki cynku lub selenu.
● Substancje przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne np. pirokton olaminy.
● Związki sterydowe. Polecane w przypadku zaostrzenia łupieżu, stosowane po konsultacji z lekarzem.