Furagina
Wskazania do stosowania furaginy (furazydyny)
Furaginę (furazydynę) stosuje się w terapii:
- Zakażeń dolnych dróg moczowych (ZUM) o charakterze niepowikłanym,
- Powracających zakażeń dolnych dróg moczowych u kobiet, wywołanych przez bakterie Escherichia coli.
Mechanizm działania furaginy (furazydyny)
Furagina (furazydyna) jako pochodna nitrofuranu wykazuje aktywność bakteriostatyczną. Pochodne nitrofuranu osiągają najwyższe stężenie w moczu (optymalne działanie leku występuje w środowisku kwaśnym, o pH 5,5), gdzie są przekształcane do aktywnych form przez enzymy bakteryjne - flawoproteiny. W takiej postaci modyfikują bakteryjne białka rybosomalne i inne składniki komórek bakteryjnych niezbędne do produkcji białek komórkowych, kwasów nukleinowych oraz procesów oddechowych komórki.
Furazydyna charakteryzuje się szerokim spektrum działania względem patogenów bakteryjnych, zarówno jeśli chodzi o bakterie Gram-dodatnie (Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus faecalis), jak i Gram-ujemne (Shigella, Salmonella, Proteus, Escherichia, Klebsiella, Enterobacter).
Dawkowanie furaginy (furazydyny)
Osoby dorosłe:
1 dzień kuracji: 400 mg w 4 dawkach podzielonych, kolejne dni kuracji: 300 mg w 3 dawkach podzielonych. Czas leczenia powinien być nie krótszy niż 7-10 dni. Po upływie 10-15 dni od zakończenia kuracji, leczenie można powtórzyć.
W przypadku nawracających zakażeń dróg moczowych u kobiet (minimum 3 epizody ZUM w ciągu 12 miesięcy), zaleca się stosowanie 100 mg furaginy przez okres 6-12 miesięcy.
Dzieci oraz młodzież:
Dawkowanie furaginy u dzieci po skończeniu 2 roku życia do 14 roku życia wynosi od 5 do 7 mg/kg mc./dobę, w 2-3 dawkach podzielonych przez 7-8 dni. Po upływie 10-15 dni od zakończenia kuracji, leczenie można powtórzyć. U dzieci przed ukończeniem 2. roku życia dawkę ustala indywidualnie lekarz.
Lek należy zażywać w trakcie posiłków.
Przeciwwskazania do stosowania furaginy (furazydyny)
Furaginy nie należy stosować w I trymestrze ciąży oraz w ciąży powyżej 38. tygodnia oraz w okresie okołoporodowym. Ponadto jej zażywanie jest przeciwwskazane w przypadku występowania:
- Uczulenia na furazydynę lub inny związek należący do grupy nitrofuranów,
- Niewydolności nerek,
- Polineuropatii,
- Niedoboru dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej.
Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowania furaginy (furazydyny)
Wpływ na prowadzenie pojazdów
U niektórych osób zażywanie furaginy może wiązać się z występowaniem zawrotów głowy, senności czy zaburzeń widzenia, co może mieć wpływ na ograniczenie zdolności do prowadzenia pojazdów.
Wpływ na ciążę
Stosowanie furaginy (furazydyny) jest przeciwwskazane w I trymestrze ciąży, a także w ciąży donoszonej (po 38. tygodniu) oraz w czasie porodu (istnieje ryzyko wystąpienia niedokrwistości hemolitycznej u dziecka).
Wpływ na laktację
Furagina nie powinna być zażywana w okresie laktacji. Substancja ta przenika do mleka i może wywierać szkodliwy wpływ na dziecko.
Interakcje z lekami
- Niektóre substancje mogą wpływać na zwiększenie wchłaniania furazydyny (np. witaminy z grupy B).
- Leki o działaniu zobojętniającym kwas żołądkowy opóźniają wchłanianie furaginy.
- Jednoczesne zażywanie z antybiotykami aminoglikozydowymi lub tetracyklinowymi może nasilać przeciwbakteryjne działanie substancji,
- Nie należy łączyć leku z przyjmowaniem chloramfenikolu z uwagi na możliwe hamowanie czynności układu krwiotwórczego.
Interakcje z alkoholem
W trakcie leczenia furaginą nie należy spożywać alkoholu.
Inne środki ostrożności
- Stosowanie substancji wymaga ostrożności u pacjentów z problemami nerkowymi, wątrobowymi, neurologicznymi, niedokrwistością, zaburzeniami elektrolitowymi, niedoborem witamin B i kwasu foliowego czy chorobami płuc. Podczas długotrwałego przyjmowania furazydyny niezbędne jest monitorowanie liczby leukocytów oraz funkcji nerek i wątroby.
- Osoby z cukrzycą powinny być świadome ryzyka rozwoju polineuropatii obwodowej (uszkodzenie nerwów) jako potencjalnego skutku ubocznego leku. Jeśli pojawią się pierwsze symptomy, takie jak mrowienie czy drętwienie, należy zaprzestać stosowania ffuraginy
- W razie wystąpienia takich objawów jak: gorączka, kaszel, ból w klatce piersiowej czy duszność, zalecane jest natychmiastowe przerwanie stosowania leku (jego stosowanie może prowadzić do ostrych, podostrych i przewlekłych reakcji płucnych).
Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.