Ból brzucha
Co na ból brzucha?
Jeśli nie masz pewności co do przyczyny Twoich objawów, zwróć się do lekarza. Pamiętaj, że nawet dla specjalisty trafne postawienie diagnozy nie jest łatwe — nic więc dziwnego, że tak trudno samodzielnie ustalić powód. Bólem i skurczami różnych odcinków układu pokarmowego mogą się objawiać następujące choroby:
- niestrawność czynnościowa,
- zespół jelita drażliwego,
- zakażenia bakteryjne i wirusowe,
- wzdęcia,
- zgaga lub choroba refluksowa żołądka,
- wrzody żołądka i dwunastnicy,
- stany zapalne,
- choroby autoimmunologiczne,
- nowotwory.
Aby złagodzić bóle brzucha, możesz sięgnąć po tabletki, zioła i inne preparaty przeznaczone specjalnie do łagodzenia dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dobrze mieć pod ręką także leki rozkurczowe. Pomogą nie tylko przy skurczach żołądka i jelit, ale również w przypadku innych dolegliwości nazywanych „bólem brzucha”, a nie związanych bezpośrednio z układem pokarmowym, np. przy bólach menstruacyjnych.
Pamiętaj również o właściwej diecie. Spożywaj kilka (5-6) mniejszych porcji w ciągu dnia, aby nie obciążać żołądka. Poświęć odpowiednio dużo czasu na posiłek i słuchaj swojego ciała: wtedy zauważysz, czego unikać, aby zmniejszyć dolegliwości bólowe po jedzeniu.
Tabletki na ból brzucha
Tabletki na ból brzucha zawierają różne substancje aktywne, które mają odmienny mechanizm działania. Niektóre zmniejszają wydzielanie kwasu solnego (blokery receptorów histaminowych). Inne (tzw. prokinetyki) przyspieszają przesuwanie się treści pokarmowej w jelitach. Leki na ból brzucha mogą również zawierać składniki tworzące w przewodzie pokarmowym ochronny żel, który zapobiega cofaniu się treści żołądkowej.
Zioła na ból brzucha
Gdy przyczyną bólu jest niestrawność (dyspepsja) lub przejedzenie, warto sięgnąć po preparaty ziołowe. Zwiększają one wydzielanie soków trawiennych i mają działanie rozkurczowe, co ułatwia żołądkowi „poradzić sobie” z zalegającą porcją pożywienia. Popularne zioła na ból brzucha można spożywać w formie herbatek. W takiej wygodnej postaci znajdziesz np. miętę pieprzową, kminek, koper włoski, anyż czy rumianek. Inne przeciwbólowe zioła to:
- korzeń arcydzięgla,
- ziele ubiorka gorzkiego,
- owoce ostropestu plamistego,
- liście melisy lekarskiej,
- korzeń lukrecji,
- ziele dziurawca.
Warto też sięgać po działające wielokierunkowo ziołowe leki na ból brzucha, w których zastosowano kombinację ekstraktów z rozmaitych ziół, często wpływających na odmienne odcinki układu pokarmowego.
Inne preparaty na ból brzucha
Leki na ból brzucha mogą występować również w innych formach. Popularne są miętowe krople na brzuch, które należy rozcieńczać wodą. Jednak osoby z refluksowym zapaleniem przełyku powinny na nie uważać, ponieważ czasami powodują zgagę. Preparaty na żołądek w kroplach zawierają też wyciąg z dziurawca czy kozłka.
Co można nabyć na ból brzucha bez recepty?
W aptece bez recepty kupisz leki i suplementy diety wspomagające trawienie oraz zioła na ból brzucha, które pozytywnie wpływają na cały układ pokarmowy (również wątrobę i trzustkę). W preparatach dostępnych bez recepty znajdziesz takie substancje aktywne jak omeprazol, drotaweryna czy simetikon. Na dolegliwości żołądkowe raczej nie stosuje się paracetamolu czy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (ale na bóle miesiączkowe już tak).