Ból głowy i migrena
Przyczyny bólu głowy – jakie tabletki na ból głowy wybrać?
Ból głowy to powszechna przypadłość, która może różne nasilenie i umiejscowienie. Do najczęstszych przyczyn tej dolegliwości należą migrena, nadmierne napięcie mięśni głowy, zapalenie zatok oraz nadużywanie leków. Ból może być również symptomem poważnych schorzeń, takich jak udar mózgu, guz mózgu i zaburzenia naczyniowe mózgu. Jeśli występuje często lub ma bardzo duże natężenie upośledzające codzienne funkcjonowanie, zaleca się konsultację medyczną w celu ustalenia jego przyczyny.
Z reguły dolegliwości bólowe nie są objawem poważnej choroby, tylko stanowią reakcję organizmu na bodźce biologiczne i środowiskowe. Ból o charakterze napięciowym ma umiarkowane nasilenie, nie towarzyszą mu wymioty, nudności ani nadwrażliwość na światło. Czynniki, które mogą za niego odpowiadać, to między innymi:
- przemęczenie,
- stres,
- odwodnienie,
- głód,
- nadwrażliwość na zmiany pogody (meteopatia),
- napięcie mięśni spowodowane np. nieprawidłową postawą.
W przypadku sporadycznie występujących napięciowych bólów głowy często wystarcza zastosowanie dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych. Wśród nich najczęściej wykorzystuje się paracetamol, kwas acetylosalicylowy (aspirynę) i ibuprofen. Aspiryna i ibuprofen to niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które mają działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Preparaty należy zawsze przyjmować zgodnie ze wskazaniami na ulotce i nie przekraczać zalecanej dawki.
Skuteczny lek na migrenę – jak działa?
Migrena to choroba neurologiczna, której objawem jest między innymi silny, uporczywy i trudny do opanowania ból głowy. Zazwyczaj występuje po jednej stronie i promieniuje od okolicy z tyłu oka, poprzez boczną część głowy aż do potylicy. Migrenie często towarzyszą nudności, wymiot i światłowstręt. Ataki migreny z reguły rozwijają się szybko i trwają od 4 do 72 godzin, przy czym ból o największym nasileniu występuje w ciągu pierwszych 2 godzin.
Czy da się przewidzieć zbliżający się napad migreny? Symptomy, które mogą świadczyć o potencjalnym ataku, to między innymi: gwałtowny spadek lub huśtawki nastroju, zaburzenia apetytu i drażliwość. Pojawia się również nadwrażliwość na różne bodźce. Dokładny mechanizm rozwoju migreny nie został do tej pory określony. Prawdopodobnie choroba ma związek z genetyczną predyspozycją.
Chociaż migrena może wystąpić samoistnie, chorzy zauważyli, że istnieją pewne czynniki ryzyka. Najczęstsze z nich to:
- stres,
- przemęczenie,
- problemy ze snem,
- pewne produkty spożywcze (np. alkohol, kofeina, czerwone mięso, sery, wysoko przetworzona żywność),
- głodówka,
- silne bodźce zapachowe,
- aktywność seksualna,
- zmiany ciśnienia atmosferycznego.
Odpowiednio dobrane leki na migrenę mogą pomóc w eliminacji bóli i przywrócić komfort funkcjonowania. Środki te występują w różnych postaciach i mogą być wzmocnione za pomocą dodatkowych substancji czynnych, w zależności od towarzyszących objawów oraz innych chorób.
Tabletki musujące na ból głowy – czy są skuteczne?
Tabletki musujące to forma leków przeciwbólowych. Po rozpuszczeniu w wodzie tworzą roztwór, który jest łatwo przyswajalny dla organizmu. Substancje czynne uwalniają się w postaci jonów, które są następnie szybko absorbowane w przewodzie pokarmowym. Leki w tej postaci sprawdzają się w różnych typach bólu, w tym napięciowych i migrenowych. Przed użyciem należy przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania.
Saszetki na ból głowy – jakie mają zalety?
Saszetki na ból głowy są wygodną i skuteczną opcją leczenia dokuczliwych objawów. Zawierają z reguły proszek lub granulki, które po rozpuszczeniu w wodzie uwalniają substancje czynne. Są najlepszą formą preparatu dla osób, które mają trudności z połykaniem tabletek. Każda saszetka zawiera dokładnie odmierzoną ilość leku, co ogranicza ryzyko przedawkowania.
Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty mogą być niewskazane dla osób z pewnymi schorzeniami przewlekłymi, takimi jak choroby nerek i wątroby lub wrzody żołądka, a także w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Trzeba także pamiętać, by nie przekraczać zalecanej dawki dziennej i unikać długotrwałego stosowania bez uprzedniej wizyty u specjalisty.