Blizny
Maść na blizny – co zawiera i kiedy się ją stosuje?
Maści na blizny to preparaty klasyfikowane do leków dermatologicznych. Stosuje się je w celu redukcji widoczności blizn, niezależnie od lokalizacji na skórze, np.
- na twarzy (w związku z trądzikiem),
- dłoniach, rękach i nogach (przy urazach),
- na brzuchu (w związku z leczeniem operacyjnym, cesarskim cięciem).
Jednym z częściej wyszukiwanych preparatów jest maść na blizny pooperacyjne. Stosuje się je w celu zmniejszenia blizn lub ich rozjaśnienia po zabiegach. Warto wiedzieć, że preparaty na blizny stosuje się po całkowitym wygojeniu się rany. Zatem z ich stosowaniem należy się wstrzymać, szczególnie gdy istnieje konieczność stosowania leków na owrzodzenia czy maści z antybiotykiem. Warto wspomnieć, że maści, podobnie jak kremy, plastry i żele na blizny stosuje się w przypadku blizn pourazowych, pooperacyjnych czy pooparzeniowych.
Plastry na blizny po operacji i nie tylko
Plastry na blizny to skuteczny sposób wspomagający gojenie. Ich główne działanie polega na utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia skóry, co jest kluczowe dla prawidłowego procesu regeneracji skóry. Co więcej, plastry na blizny zmniejszają napięcie skóry, poprawiają jej elastyczność oraz redukują widoczność blizn.
Plastry są szczególnie polecane na blizny pooperacyjne, takie jak te powstałe po zabiegach chirurgicznych czy cesarskim cięciu. Dzięki właściwościom ochronnym zapobiegają parowaniu wody i chronią skórę przed zanieczyszczeniami oraz bakteriami, co sprzyja szybkiemu gojeniu się ran. Plastry te sprawdzają się również w przypadku blizn pooparzeniowych oraz innych trudnych do leczenia zmian.
Warto wiedzieć, że źle leczone oparzenie może prowadzić do trwałych i nieestetycznych zmian skórnych. Dlatego pomocne w leczeniu zmian wywołanych czynnikiem termicznym, np. promieniowaniem, jest krem na oparzenia słoneczne. Pomoże ograniczyć widoczność zmian i blizn pooparzeniowych.
Co zawiera krem na blizny?
Kremy na blizny to preparaty, które łączą skuteczne składniki wspierające regenerację skóry oraz redukujące widoczności blizn. Ich formuła może zawierać substancje aktywne takie jak:
- Silikon – zapobiega parowaniu wody, utrzymuje odpowiednie nawilżenie skóry, poprawia elastyczność i zmniejsza napięcie blizny,
- Wyciąg z cebuli – działa przeciwzapalnie, wspiera regenerację tkanek i poprawia strukturę blizny,
- Wąkrota azjatycka – znana z właściwości wspierających produkcję kolagenu, co pomaga w wygładzaniu i zmniejszaniu widoczności blizn,
- Masa perłowa – zawiera minerały i białka wspierające proces odnowy skóry oraz zmniejszające przebarwienia,
- Olejki i witaminy – naturalne oleje roślinne i witaminy, takie jak witamina E, przyczyniają się do nawilżenia, odżywienia i regeneracji skóry,
- Substancje łagodzące – pomagają w redukcji zaczerwienień, swędzenia i dyskomfortu.
Krem na blizny wspomaga również regenerację skóry, wygładza jej strukturę oraz zmniejsza widoczność blizn, zarówno świeżych, jak i dojrzałych. Wybór odpowiedniego preparatu powinien uwzględniać wiek blizny, jej charakter (wklęsła, wypukła) oraz indywidualne potrzeby skóry.
Warto wiedzieć, że trudno gojące się rany mogą wymagać leków i preparatów na problemy skórne. Zależnie od długości leczenia i powikłań, blizna może wymagać specjalistycznego leczenia, np. laseroterapii.
Silikonowy żel na blizny – kiedy warto po niego sięgnąć?
Preparat na blizny może przyjąć również postać żelu. To jedna z częściej wybieranych produktów. Maść silikonowa na blizny opiera się na tzw. silikonach, czyli związkach krzemu. Żel silikonowy na blizny tworzy cienką warstwę, która zapobiega parowaniu wody, utrzymując odpowiedni poziom nawilżenia i wspierając proces regeneracji.
Żele silikonowe na blizny mają lekką konsystencję, szybko się wchłaniają i są bezpieczne w stosowaniu. Mogą być używane na blizny różnego rodzaju, w tym świeże i dojrzałe, powstałe po operacjach, oparzeniach czy urazach. To praktyczne rozwiązanie dla osób, które preferują produkty łatwe w aplikacji, o nietłustej formule.
Warto wiedzieć, że blizny to jedno z powikłań potrądzikowych, które może lokalizować się na twarzy, dekolcie czy plecach. Inną trwałą zmianą są zmiany hiperpigmentacyjne, na które mogą pomóc kremy na przebarwienia.