Oparzenia słoneczne
Co na oparzenia słoneczne?
Jeśli zauważysz pierwsze oznaki oparzenia słonecznego, bezwzględnie zakończ opalanie, a w ciągu najbliższych dni unikaj ekspozycji na promieniowanie UV i stosuj krem z filtrem UV. Skórę warto schłodzić pod zimnym strumieniem słodkiej wody. Pamiętaj, by nie stosować do tego słonej wody morskiej, ponieważ może dodatkowo wysuszyć naskórek. Ulgę i nawilżenie przynoszą także okłady z kefiru, jogurtu czy zsiadłego mleka.
Koniecznie zastosuj krem na oparzenia słoneczne. Wybierz preparat, który w składzie zawiera D-panthenol i alantoinę. Stosuj go regularnie przez kilka następnych dni. W tym czasie unikaj wysokich temperatur i gorącej kąpieli.
Co na oparzenia dla dzieci?
Cienka i delikatna skóra dziecka znacznie bardziej narażona jest na oparzenia słoneczne. Zazwyczaj pierwsze objawy w postaci bólu i czerwonego naskórka pojawiają się około po 2-4 godzin po plażowaniu czy spacerze. Jeśli je zauważysz, natychmiast zastosuj ochładzające okłady, np. ze zmoczonego w zimnej wodzie ręcznika lub z zimnego nabiału. Następnie należy złagodzić skórę. W tym celu doskonale sprawdzi się żel na oparzenia słoneczne, najlepiej z dodatkiem aloesu. Możesz także wybrać maść na oparzenia słonecznez pantenolem. Pamiętaj, by z podrażnioną skórą dziecka postępować delikatnie i nie trzeć jej.
Krem, maść i żel na oparzenia słoneczne - czyli czym smarować skórę?
Odpowiednio dobrana maść na oparzenia słoneczne lub krem na oparzenia słoneczne pomagają w leczeniu oparzeń pierwszego i drugiego stopnia. Preparaty te pozostawiają tłustą warstwę, dzięki czemu dłużej utrzymują się na suchej i zaczerwienionej skórze. Tym samym wydłużają działanie substancji czynnych. Przy lekkich oparzeniach pierwszego stopnia doskonale sprawdzi się również żel na oparzenia słoneczne. Natrzeci i czwarty stopień dostępne bez recepty kremy na oparzenia słonecznemogą nie wystarczyć - potrzebna jest wtedy konsultacja lekarska. Skórę należy smarować regularnie, kilka razy dziennie, dopóki nie ustąpią objawy.
Krem i maść na oparzenia słoneczne - jak wybrać właściwy?
Kremy na oparzenia słoneczne dostępne są bez recepty. Wybór odpowiedniego preparatu może być trudny, dlatego warto skonsultować go z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli wybierasz maść lub krem na oparzenia słoneczne zwróć uwagę na zawarte składniki aktywne. Unikaj alkoholu i innych komponentów, które będą dodatkowo podrażniały i wysuszały skórę.
Wybierz produkt, który zawiera:
- Pantenol - wspomaga regenerację naskórka,
- Alantoinę – nawilża i regeneruje skórę. Ma również działanie przeciwzapalne,
- Nagietek, rumianek lub aloes – przyspieszają gojenie ran.
Profilaktyka, czyli ochrona przed oparzeniami słonecznymi
Chroniąc skórę przed nadmiernym promieniowaniem, zabezpieczamy się nie tylko przed oparzeniami słonecznymi, ale również przedwczesnym jej starzeniem, wysuszeniem czy czerniakiem. Stosuj kilka prostych zasad:
- Nie opalaj się w godzinach od 11:00 do 16:00,
- Nakładaj na skórę kosmetyki ochronne z filtrem SPF,
- Noś jasne, przewiewne ubrania, które odbijają promienie słoneczne,
- Po wyjściu z wody dokładnie wycieraj skórę, ponieważ krople wody skupiają promienie słoneczne, co może prowadzić do miejscowego oparzenia.