Infekcje dróg moczowych
Co zawiera silny lek na zapalenie pęcherza bez recepty?
Zapalenie pęcherza jest spowodowane bakteriami, które mogą przenosić się m.in. z okolic pochwy czy odbytu. Dlatego też preparaty wspomagające układ moczowo-płciowy zawierają głównie substancje o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym.
- W aptece dostępne są leki na zapalenie pęcherza z furazydyną. To substancja, która uszkadza DNA bakterii i hamuje proces ich namnażania się. Ma szerokie spektrum działania i aktywuje układ odpornościowy do walki z infekcją.
- Innym rozwiązaniem są preparaty z substancjami pochodzenia roślinnego. Najczęściej zawierają one ekstrakty lub wyciągi z żurawiny, która zapobiega przyleganiu bakterii do ścian pęcherza moczowego i ułatwia ich usuwanie z organizmu.
- Można sięgnąć również po leki z paracetamolem lub ibuprofenem, jeśli w przebiegu zapalenia pęcherza pojawiły się dolegliwości bólowe i gorączka.
Silny lek na zapalenie pęcherza bez recepty to jednak nie wszystko. Podczas infekcji bardzo ważne jest wypijanie odpowiedniej ilości wody, ponieważ bakterie usuwane są z organizmu wraz z moczem. Warto też wybierać łagodne płyny do higieny intymnej, które nie wpływają negatywnie na fizjologiczne pH i mikrobiom.
Kiedy sięgnąć po tabletki na zapalenie pęcherza?
Po dostępne bez recepty tabletki na zapalenie pęcherza warto sięgnąć po wystąpieniu pierwszych objawów sugerujących infekcję dróg moczowych. Symptomy te to m.in.
- ból, pieczenie i kłucie w czasie oddawania moczu,
- parcie na mocz,
- dyskomfort lub ból w dolnej części brzucha oraz pleców,
- częste oddawanie moczu małymi porcjami,
- ciemny, mętny mocz o zmienionym zapachu,
- złe samopoczucie,
- stan podgorączkowy lub gorączka.
Warto podkreślić, że objawy takie jak gorączka, dreszcze, nudności, wymioty, niemożność oddania moczu czy silne bóle, utrudniające poruszanie się, wymagają szybkiej konsultacji z lekarzem. Mogą one oznaczać, że zakażenie jest poważne lub pojawiły się powikłania, a leki bez recepty będą niewystarczające. W takich sytuacjach lekarz może zadecydować o włączeniu antybiotykoterapii.
Jak stosować saszetki na zapalenie pęcherza?
Saszetki na zapalenie pęcherza to alternatywa dla tabletek. Zawartość saszetki należy rozpuścić w wodzie, dokładnie wymieszać i wypić. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie lubią połykać tabletek. Wiele preparatów na zapalenie pęcherza w formie saszetek zawiera naturalne składniki takie jak:
- probiotyki,
- laktoferyna,
- D-mannoza,
- ekstrakt z owoców żurawiny.
Można stosować je podczas trwania infekcji, a także po ustąpieniu objawów i po zakończeniu leczenia, w celu podtrzymania efektów. Stosując saszetki na zapalenie pęcherza należy zawsze przestrzegać zaleceń producenta dotyczących m.in. ilości i temperatury wody do rozpuszczania preparatu. Niektóre z nich zawierają bakterie probiotyczne, które są wrażliwe zarówno na bardzo wysokie, jak i niskie temperatury. Nie należy też przekraczać zalecanego dawkowania ani czasu trwania kuracji.
Jaki lek na infekcje dróg moczowych jest najlepszy?
Najlepszy lek na infekcje dróg moczowych zawiera substancje przeciwzapalne i przeciwbakteryjne oraz ma formę umożliwiającą jego codzienne stosowanie przez zalecany okres czasu (najczęściej ok. 7 dni). Wybór leku, zwłaszcza w przypadku nawracających infekcji intymnych, należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby przyjmujące preparaty na nietrzymanie moczu lub leki na kamienie nerkowe, aby wykluczyć ewentualne interakcje.
Jakie zioła na zapalenie pęcherza są najlepsze?
Zioła to bardzo popularny sposób radzenia sobie z zapaleniem pęcherza. W przebiegu infekcji zastosować można m.in.:
- skrzyp polny,
- pokrzywę,
- owoce żurawiny,
- natkę pietruszki,
- liście brzozy,
- mniszek lekarski.
Sprawdzą się one głównie w ramach profilaktyki lub w łagodnych stadiach zapalenia pęcherza. W przypadku silnych dolegliwości lub przyjmowania innych leków, przed zastosowaniem kuracji ziołowej należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.