Kamica
Lek na kamienie nerkowe – kiedy się go stosuje?
Kamica nerkowa to choroba układu moczowego, charakteryzująca się powstawaniem nierozpuszczalnych złogów mineralnych, takich jak szczawiany lub fosforany. W początkowym stadium tworzy się tzw. piasek w nerkach, który z czasem może przekształcać się w większe złogi, tj. kamienie. Ich obecność wiąże się z:
- bólem,
- zwiększonym ryzykiem infekcji,
- atakami kolki nerkowej.
Podstawowym wskazaniem do stosowania leków na kamicę nerkową jest obecność kamieni i/lub piasku w nerkach. Leki te stosuje się również w celu zapobiegania ponownemu tworzeniu się złogów, a zatem w profilaktyce kamicy oraz piasku nerkowego.
Niektóre leki na kamienie nerkowe bez recepty stosuje się również pomocniczo w leczeniu zakażeń układu moczowego, związanych z obecnością kamieni. Zobacz inne dostępne bez recepty leki na infekcje dróg moczowych.
Tabletki na kamienie nerkowe – co zawierają?
Dostępne bez recepty tabletki na kamienie nerkowe można podzielić na dwie główne grupy substancji. W przypadku kolki nerkowej, towarzyszącej kamicy, stosuje się rozkurczające leki bez recepty, które ułatwiają wydalanie drobnych złogów. Do takich substancji należą:
- Drotaweryna i hioscyna – typowe środki spazmolityczne, które rozkurczają mięśniówkę gładką układu moczowego.
- Metamizol sodowy – działa przeciwbólowo i lekko rozkurczająco, często łączony jest z drotaweryną lub hioscyną.
Drugą grupę składników w lekach na kamicę nerkową stanowią zioładostępne w formie mieszanek. Wśród nich znajdują się surowce o działaniu moczopędnym:
- Liść – brzozy, borówki brusznicy, rozmarynu,
- Korzeń – pietruszki, mniszka lekarskiego, lubczyku,
- Kłącze – perzu,
- Ziele – rumianku, nawłoci, skrzypu, rdestu ptasiego, centurii,
- Naowocnia – fasoli,
- Nasiona – fasoli indyjskiej.
Istotną rolę odgrywają także składniki olejków eterycznych, takie jak borneol, który zwiększa rozpuszczalność soli wapnia, będących głównym budulcem kamieni i złogów nerkowych. Uzupełnieniem terapii są związki, takie jak cytrynian potasu i cytrynian sodu, które wspomagają rozpuszczanie złogów nerkowych. Zobacz również inne preparaty wspomagające układ moczowo-płciowy.
Warto pamiętać, że kamica nerkowa jest jednym z najczęstszych problemów układu moczowego. Innym częstym schorzeniem jest inkontynencja, w której może pomóc przyjmowanie leków na nietrzymanie moczu.
Leki na kamicę nerkową bez recepty – dawkowanie
Stosując preparaty i leki na kamienie nerkowe, należy ściśle przestrzegać dawkowania podanego w ulotce. Przyjmowanie większych dawek niż zalecane może prowadzić do nieprzyjemnych skutków ubocznych. Preparaty i leki na kamicę nerkową stosuje się zwykle kilka razy dziennie, pamiętając o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Picie wystarczającej ilości wody lub innych płynów jest kluczowe dla skuteczności działania wielu leków. Część środków na kamienie nerkowe dostępnych bez recepty występuje w postaci doustnych past lub nalewek, które należy rozcieńczyć w niewielkiej ilości wody przed spożyciem.
Większość ziołowych preparatów na kamicę nerkową nie wchodzi w interakcje z innymi lekami i może być stosowana jednocześnie z probiotykami ginekologicznymi i lekami na infekcje intymne.