Suchość pochwy
Czym jest lek na suchość pochwy bez recepty?
Suchość pochwy jest miejscowym zaburzeniem w układzie moczowo-płciowym kobiety. Może wynikać z menopauzy, zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego, stanów zapalnych, a także przyjmowania leków wpływających na środowisko pochwy. Wiele kobiet skarży się na nie również po stosunku. W związku ze złożonym podłożem wiele kobiet sięga po lek na suchość pochwy, który często jest dodatkiem do właściwego leczenia infekcji intymnej lub do leków na menopauzę. Leki na suchość pochwy stosuje się zatem przede wszystkim do łagodzenia dyskomfortu – nie jest to leczenie przyczynowe, a objawowe.
Żel na suchość pochwy – co zawiera w swym składzie?
Jednym z najczęściej sięganych produktów na dyskomfort intymny jest żel na suchość pochwy. Dostarcza on korzystnych dla wyściółki pochwy składników, takich jak:
- kwas hialuronowy (nawilża),
- kwas mlekowy (zakwasza i wspiera pH),
- pantenol (łagodzi),
- witamina E (regeneruje).
Wiele kobiet uskarża się na współistnienie suchości pochwy i objawów zakażenia, takich jak upławy, swędzenie i zaczerwienienie okolic intymnych. W takim przypadku rozsądne jest włączenie leków na infekcje intymne, których doborem powinien zająć się lekarz ginekolog. Dodatkowo, nawracający problem suchości lub jego nagłe zaostrzenie powinno być skontrolowane u ginekologa.
Co zawierają globulki na suchość pochwy?
Inną opcją w leczeniu podrażnień okolic intymnych są globulki na suchość pochwy. Ich działanie skupia się przede wszystkim na nawilżeniu wyściółki pochwy, a także jej regeneracji. Preparaty te mogą pomóc pośrednio na suchość warg sromowych, ale szybszą ulgę przyniosą formy do smarowania, takie jak żel, krem czy maść. Warto mieć na uwadze, że w składzie globulek znajduje się nawilżający kwas hialuronowy, zakwaszający kwas mlekowy, a niekiedy także przeciwbakteryjne jony srebra. Wiele pacjentek cierpi niejednokrotnie równolegle nie tylko na suchość pochwy, ale również infekcje cewki moczowej. W celu ich złagodzenia wiele z nich stosuje leki na zapalenie pęcherza moczowego bazujące na żurawinie. Warto pamiętać, że globulki stosuje się zwykle raz na dobę, wieczorem i aplikuje się je głęboko do pochwy.
Maść na suchość pochwy – jak stosować?
Kolejną możliwością leczenia podrażnień w obrębie strefy intymnej jest maść na suchość pochwy. To jeden z klasyków, należący do leków bez recepty przeznaczonych wyłącznie dla kobiet. Maść na suchość i podrażnienie pochwy stosuje się podobnie, jak w przypadku żelu i kremu. Kluczowe są jednak składniki, które mogą decydować o tym, że maść stosuje się dopochwowo wyłącznie wieczorem, raz na dobę, 2-3 razy dziennie lub częściej w przypadku podrażnienia okolicy intymnej. W czasie stosowania preparatów na suchość i podrażnienie pochwy warto zabezpieczyć bieliznę dodatkowymi wkładkami higienicznymi przed potencjalnymi plamami – maści zawierają zwykle tłuste składniki.
Tabletki na suchość pochwy – wskazania
Innym rodzajem preparatów na suchość pochwy są tabletki. Najczęściej zawierają one bakterie kwasu mlekowego, kluczowy składnik mikroflory intymnej. Wiele tabletek na suchość pochwy to probiotyki ginekologiczne do stosowania dopochwowego w przypadku zaburzenia mikroflory pochwy. Ich pełne działanie terapeutyczne nie jest natychmiastowe, ale ma szansę utrzymać się najdłużej. Wymaga to jednak regularnego stosowania, a niekiedy powtórzenia terapii za kilka tygodni.