Pryszcze na szyi – jakie są przyczyny i sposoby na trądzik na szyi?

22. 2. 2024 · 7 minut czytania

Skąd biorą się pryszcze na szyi i jak je leczyć? Wszystko na temat trądziku na szyi – przyczyny, domowe sposoby, profesjonalne zabiegi kosmetyczne. 

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Pryszcze na szyi – jakie są przyczyny i sposoby na trądzik na szyi?

Trądzik na szyi występuje głównie u osób, które mają skłonność do trądziku na różnych obszarach skóry, takich jak twarz, plecy czy klatka piersiowa. Wymagają odpowiedniej pielęgnacji, a nierzadko również specjalistycznej farmakoterapii pod okiem dermatologa. Poznaj przyczyny trądziku na szyi i metody leczenia.  

Od czego pryszcze na szyi? 

Zmiany skórne i pryszcze na szyi często wywołują niepokój, gdyż są nieestetyczne i trudne do zakamuflowania pod makijażem. Wykwity wypełnione ropą powodują dyskomfort podczas ruchów głową oraz podczas zakładania i zdejmowania odzieży, co utrudnia codzienną aktywność. Próby usunięcia zmian na własną rękę mogą zakończyć się zaostrzeniem problemu, nadkażeniem albo przeniesieniem bakterii na zdrowy obszar skóry. W efekcie zamiast zlikwidować niedoskonałości, przyczyniamy się do powstawania nowych.  

Trądzik na szyi, podobnie jak w innych miejscach ciała, może przybierać różne formy i stopień nasilenia. Jego rozwój zależy od indywidualnych czynników, jak np. skłonność do trądziku, higiena skóry. 

  • Zaskórniki otwarte – czarne kropki, widoczne na powierzchni skóry szyi. Powstają w wyniku zatkanych porów, w których znajduje się utleniona mieszanina sebum i martwych komórek naskórka, 
  • Zaskórniki zamknięte – białe grudki umieszczone płytko pod skórą, 
  • Krosty – ropne zmiany są wynikiem zakażenia bakteryjnego i stanu zapalnego, 
  • Pryszcze podskórne – występują, gdy zakażenie bakteryjne rozprzestrzenia się w głąb skóry, tworząc głębiej umiejscowione, bolesne w dotyku guzy i torbiele. 

Za powstawanie pryszczy na szyi odpowiadają takie czynniki, jak: 

  • Zaburzenia w gospodarce hormonalnej, 
  • Zaburzenia rogowacenia ujść mieszków włosowych, 
  • Nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe, 
  • Przewlekły stres, 
  • Niewłaściwa dieta uboga w składniki odżywcze, 
  • Alergie na składniki używanych kosmetyków lub niektóre pokarmy. Sprawdź, czym jest skaza białkowa
  • Uwarunkowania genetyczne. 
Od czego pryszcze na szyi? 

Trądzik na szyi u młodzieży – przyczyny  

Bezpośrednim mechanizmem prowadzącym do powstawania zmian trądzikowych u młodzieży jest nadmierna produkcja łoju stymulowana przez męskie hormony płciowei prowadząca do zatykania ujść gruczołów łojowych.  

  • Nie bez znaczenia jest również aktywność bakterii beztlenowych Propionibacterium acnes, która przyczynia się do stanu zapalnego skóry. Reakcja zapalna prowadzi do jeszcze większej produkcji sebum, a to z kolei tworzy idealne środowisko do dalszego namnażania się mikroorganizmów, pogłębiając stan zapalny i determinując powstawanie krost, grudek oraz innych zmian dermatologicznych, charakterystycznych dla trądziku.  
  • Co ważne, w przypadku nastolatków pryszcze na szyi raczej nie występują samoistnie, tylko są wynikiem rozległego i zaawansowanego trądziku na twarzy
  • Czynnikiem wpływającym na stan cery i pojawianie się pryszczy na szyi, jest również niedokładne oczyszczanie skóry lub pomijanie tego kroku, a także dotykanie, drapanie oraz wyciskanie zmian trądzikowych.  
  • Choć widoczne pryszcze mogą prowadzić do obniżenia samooceny i poczucia własnej wartości, to samodzielne usuwanie wykwitów może przynieść przeciwny efekt i pogorszyć wygląd skóry

Trądzik na szyi u dorosłych – przyczyny 

Trądzik u dorosłych, w tym pryszcze na szyi i linii żuchwy, może mieć różnorodne przyczyny. U niektórych osób dermatoza trwa od czasów młodości, podczas gdy u innych pojawia się po 25. a nawet po 35. roku życia.  

  • Podłożem problemu są między innymi wahania hormonalne związane z cyklem miesiączkowym, ciążą, menopauzą lub stosowaniem antykoncepcji hormonalnej prowadzące do zwiększonej produkcji sebum i pojawienia się wykwitów.  
  • Zmiany trądzikowe na szyi u dorosłych mogą być związane z chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby tarczycy czy cukrzyca typu II. Są także skutkiem ubocznym zażywania leków orazreakcją alergiczną na składniki znajdujące się w kosmetykach. 
  • Podobnie jak u nastolatków, tak i u osób dorosłych, niebagatelne znaczenie ma pielęgnacja skóry oraz ekspozycja na szkodliwe czynniki zewnętrzne, między innymi promieniowanie UV czy zanieczyszczenia środowiskowe. Na kondycję skóry wpływają również używki, a szczególnie palenie papierosów. 
Domowe sposoby na pryszcze na szyi 

    Domowe sposoby na pryszcze na szyi 

    Trądzik to choroba dermatologiczna wymagająca starannej pielęgnacji i odpowiedniego leczenia. Rozległe zmiany ropne raczej nie znikną samoistnie, jednak systematyczna dbałość o skórę będzie ogromnym wsparciem w specjalistycznej farmakoterapii. Kluczowymi etapami domowej pielęgnacji skóry trądzikowej jest oczyszczanie i nawilżanie

    • Do mycia twarzy, szyi i ciała wybieraj łagodne preparaty niezawierające drażniących substancji, takich jak alkohol czy silnie działające detergenty, które mogą podrażnić skórę i powodować jej przesuszenie, w efekcie czego zwiększy się produkcja sebum. 
    • Upewnij się, że produkty pielęgnacyjne są niekomedogenne, co oznacza, że nie będą zatykać porów i nie zaostrzą zmian trądzikowych. 
    • W formulacjach szukaj składników aktywnych pomagających w zwalczaniu trądziku, takich jak kwas salicylowy, kwas azelainowy, retinol, niacynamid, cynk czy olejek z drzewa herbacianego. Wspomniane substancje oczyszczają pory, niwelują stan zapalny i zapobiegają powstawaniu nowych wykwitów. 
    • Włącz do pielęgnacji skóry łagodne eksfolianty, które usuną martwy naskórek prowadzący do zatykania porów. Do złuszczania skóry trądzikowej zaleca się między innymi kwasy AHA i BHA oraz enzymy owocowe. 
    • Wszystkie produkty powinny mieć neutralne pH, które nie naruszy naturalnej bariery ochronnej skóry i nie zakłóci jej równowagi. 

    Kosmetyki, które sprawdzą się w przypadku skóry trądzikowej i pryszczy na szyi, to np.: 

    Uzupełnieniem codziennej pielęgnacji są również specjalne maści i preparaty na trądzik. Przykładem jest Acnex, krem do skóry trądzikowej, którego składniki przyczyniają się do redukcji widoczności niedoskonałości cery oraz Hascoderm Lipożel, liposomalny żel do skóry trądzikowej niezawierający barwników, substancji zapachowych ani konserwantów, o lekkiej konsystencji i składzie działającym rozjaśniająco, nawilżająco oraz regulująco na proces rogowacenia naskórka. Wspomagająco można zastosować suplementację ukierunkowaną na potrzeby skóry trądzikowej, np. Normatabs suplement diety dla osób z cerą trądzikową

    Wśród domowych sposobów na pryszcze na szyi wymienia się również znaczenie zrównoważonej diety, a szczególnie wyeliminowanie z jadłospisu zbyt dużych ilości przetworzonej żywności, cukru i tłuszczów trans, które przyczyniają się do nasilenia trądziku. Na co dzień staraj się nosić przewiewną odzież z naturalnych materiałów zapewniających właściwą cyrkulację powietrza. Zrezygnuj również z ubrań z przylegającym kołnierzykiem, aby dodatkowo nie pogłębiać zmian i nie podrażniać skóry dotkniętej dermatozą. 

    Pryszcze na szyi – jak się pozbyć? 

    Pryszcze na szyi – jak się pozbyć? 

    Zachowanie zasad poprawnej pielęgnacji ma istotny wpływ na kondycję skóry, jednak podstawą leczenia zazwyczaj jest farmakoterapia oraz profesjonalne zabiegi kosmetyczne. Terapia trądziku dobierana jest do objawów klinicznych, stopnia nasilenia oraz osobniczych predyspozycji. Do najważniejszych substancji wpływających na poprawę stanu skóry i niwelowanie pryszczy należą: 

    • Nadtlenek benzoilu, 
    • Retinoidy, 
    • Kwas azelainowy. 

    Składniki znajdują się między innymi w preparatach do stosowania miejscowego, które z reguły są rozwiązaniem pierwszego wyboru. W sytuacji, gdy po ich zastosowaniu nie następuje poprawa, lekarz może wprowadzić do terapii trądziku antybiotyki ogólnoustrojowe, takie jak erytromycyna lub tetracyklina. Alternatywą są leki hormonalne. 

    Efekty terapeutyczne wzmacniają zabiegi do skóry trądzikowej, przeprowadzane w gabinecie kosmetycznym. Pomocne w leczeniu dokuczliwych objawów są między innymi: 

    • Peelingi chemiczne – złuszczają warstwę rogową naskórka i stymulują regenerację i przebudowę głębszych warstw skóry. Stopień intensywności i głębokości działania peelingów chemicznych zależy od kilku czynników, w tym od mocy kwasu (pKa), jego stężenia, pH, czasu aplikacji na skórze oraz liczby warstw kwasu nałożonych na skórę. Nieodpowiednie stosowanie peelingów chemicznych może prowadzić do podrażnień, oparzeń lub innych powikłań, dlatego należy przestrzegać zaleceń specjalisty oraz ściśle monitorować skórę po zabiegu, 
    • Peeling kawitacyjny – to nieinwazyjna metoda złuszczania naskórka wykorzystująca fale ultradźwiękowe do delikatnego usuwania martwych komórek skóry, zanieczyszczeń i nadmiaru sebum. Peeling kawitacyjny to procedura bezbolesna i bezpieczna, która jest wykorzystywana do oczyszczania skóry, redukcji trądziku, zmniejszenia porów oraz poprawy ogólnego wyglądu i tekstury skóry, 
    • Laseroterapia – jedna z najnowocześniejszych metod leczenia trądziku, zwłaszcza w przypadku trudnych do kontrolowania zmian trądzikowych, które nie reagują na inne formy terapii. Kosmetologia oferuje kilka rodzajów laserów wykorzystywanych w leczeniu trądziku, z których każdy działa na różnych zasadach i może być stosowany w zależności od potrzeb pacjenta oraz rodzaju trądziku.  

    Podsumowanie 

    Trądzik na szyi to kłopotliwa i nieestetyczna dermatoza, która wywołuje duży dyskomfort. Mechanizmy patogenetyczne są złożone i obejmują zarówno czynniki hormonalne, genetyczne, jak i środowiskowe, w związku z czym skuteczne leczenie schorzenia wymaga kompleksowego podejścia obejmującego trafną diagnozę oraz indywidualne leczenie. Niezastąpionym wsparciem terapii trądziku jest ponadto systematyczna pielęgnacja skóry oraz wyeliminowanie szkodliwych nawyków. 

    Źródła:

    1. A. Lebiedowska, Alternatywne terapie trądziku pospolitego, https://aesthetica.com.pl/clients/25/pdf/AE_03_54-59.pdf [dostęp 09.04.2024 r.]
    2. A. Kapuścińska, I. Nowak, Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, https://phmd.pl/resources/html/article/details?id=141749&language=pl [dostęp 09.04.2024 r.] 
    3. A. Cira, M. Jurzak, J. Drąg, Substancje w preparatach do cery trądzikowej, https://repozytorium.ka.edu.pl/server/api/core/bitstreams/e5283961-8046-43ab-81c4-1025c0667a6b/content [dostęp 09.04.2024 r.]
    4. M. Biegaj, Trądzik pospolity i jego leczenie, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.2-6.pdf [dostęp 09.04.2024 r.] 

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Iwona Bąkowska
      Iwona Bąkowska
      Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Iwona Bąkowska
      Iwona Bąkowska
      Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice