Słońce a trądzik - lek na trądzik? Absolutnie nie!

27. 7. 2020 · 5 minut czytania

Czy słońce zwiększa ryzyko wystąpienia trądziku? Jak promienie słoneczne wpływają na cerę? Jak zabezpieczyć się przed wypryskami? Sprawdź w naszym artykule!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Słońce a trądzik - lek na trądzik? Absolutnie nie!

Słońce a trądzik − jak wygląda ta zależność? Obalamy mit: słońce nie leczy trądziku zwyczajnego, ani trądziku różowatego. Choć może chwilowo pomóc wysuszyć krosty, nie jest rozwiązaniem na dłuższą metę. Tak latem, jak i każdego dnia staraj się nawilżać cerę trądzikową i chronić ją kremami z wysokimi filtrami UV. Zobacz, jak słońce działa na trądzik?

Słońce a trądzik zwyczajny

W mediach społecznościowych i na forach internetowych bardzo często pojawiają się pytania: „czy słońce pomaga na trądzik?”, „czy słońce jest dobre na trądzik?”, „jak słońce działa na trądzik?”. Pytania te pojawiają się dlatego, że do niedawna nawet wielu dermatologów zapewniało, że słońce może wyleczyć zmiany trądzikowe. Dziś jednak wiemy, że leczenie trądziku słońcem to zły pomysł.

Opalanie skóry trądzikowej daje zwykle dobre efekty. Na początku… Jest to jednak bardzo złudne. Choć słońce może wysuszyć zmiany ropne i zlikwidować łojotok, bardzo szybko potem skóra zaczyna nadrabiać i produkować sebum i substancje tłuszczowe (naturalne nawilżenie skóry) ze zdwojoną siłą. Na opalonej cerze z pewnością zauważysz zwężenie się porów i ich oczyszczenie (przez wysuszenie). Jednak zwężone pory także mogą zagrażać skórze trądzikowej. Spowoduje to jedynie, że sebum nie będzie miało dobrego ujścia i zaczną tworzyć się nowe zmiany (krosty, pryszcze, wypryski), ze stanem zapalnym skóry. Pogorszenie się cery zaobserwować można przede wszystkim jesienią, kiedy ekspozycja na wysuszające słońce się zmniejsza.

Jak więc widzisz, trądzik a opalanie nie jest najlepszym połączeniem. Zdecydowanie lepiej stosować rutynową pielęgnację antybakteryjną, dobrze nawilżać skórę i chronić ją filtrami przeciwsłonecznymi.

Sprawdź też leki, kremy, kosmetyki, maci na trądzik.

trądzik na czole

 

Słońce jest także niebezpieczne dla gojących się zmian trądzikowych i blizn po trądziku. Je także należy chronić przed ekspozycją na słońce. Promieniowanie UV jest przyczyną do powstawania na skórze przebarwień.

 

Słońce a skóra

Słońce jest dobre dla Twojej skóry, bo dzięki niemu dostarczasz do organizmu niezbędnej witaminy D (co ciekawe udowodniono, że właściwy poziom witaminy D w organizmie sprzyja zachowaniu dobrego nastroju − co w okresie pandemicznym jest szczególnie ważne).

Jednak słońce, w dokładniej promieniowanie UVA i UVB mogą bardzo szkodliwie działać na Twoją skórę − chodzi tu nie tylko o fotostarzenie się czy działanie wolnych rodników tlenowych, ale także o narażanie się na rozwój nowotworu skóry. Dlatego, kiedy wychodzisz na słońce, zawsze stosuj kremy z filtrami UVA i UVB. Także przy skórze trądzikowej!

Słońce a skóra

Trądzik różowaty a słońce

Nie warto także stosować kuracji słonecznych przy trądziku różowatym. Ten rodzaj trądziku jest bardzo specyficzny, a skóra boryka się nie tylko z wykwitami, takimi jak krosty, pryszcze i zaskórniki, ale przede wszystkim z poważnym zaczerwienieniem twarzy i poszerzeniem naczyń krwionośnych.

Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym wymaga więc szczególnej ostrożności. Jedną z pierwszych zasad dbania o skórę przy trądziku różowatym jest unikanie słońca i ochrona przeciwsłoneczna. Ma to przynajmniej podwójne uzasadnienie. Po pierwsze, skórę naczynkową należy chronić przed promieniowaniem UV, żeby nie zwiększyć zaczerwienienia skóry, po drugie, słońce może nasilić z czasem występowanie zmian ropnych i zapalnych w skórze.

Trądzik różowaty na policzkach

Pielęgnacja skóry trądzikowej latem

Skoro słońce na trądzik to nie najlepszy pomysł, jak pielęgnować skórę trądzikową latem?

Pamiętaj o 3 zasadach:

1. Stosuj specjalistyczne kosmetyki do skóry trądzikowej o działaniu antybakteryjnym

Trądzik nie ma niestety jednej, ogólnej przyczyny. Nie mniej jednak, za wypryski trądzikowe odpowiadają m.in. bakterie P. acnes. Żeby je zlikwidować staraj się w codzienną pielęgnację skóry włączyć kosmetyki antybakteryjne, np. do mycia twarzy (tu sprawdzi się delikatnie oczyszczająca pianka Pharmaceris T puri-sebostatic, a przy trądziku różowatym możesz zastosować łagodzący zaczerwienienia żel Pharmaceris R Puri-Rosalgin).

2. Nawilżaj skórę trądzikową

Najlepsze kremy nawilżające, które sprawdzą się przy trądziku znajdziesz w artykule: Blogerki wybierają najlepszy krem nawilżający do cery trądzikowej [TOP 6]. Krem nawilżający do skóry trądzikowej powinien zawierać także substancje antybakteryjne. Takimi kosmetykami są np. nawilżający krem do skóry tłustej i ze skłonnością do trądziku Bioderma Sebium Hydra. Przy przesuszonej, np. po opalaniu, skórze trądzikowej sprawdzi się także krem łagodzący do skóry tłustej La Roche-Posay Effaclar H.

Przy trądziku różowatym sprawdzi się np. nawilżający żel do twarzy Sesderma Azelac − wycisza zaczerwienienia skóry i dogłębnie nawadnia skórę.

3. Nakładaj na skórę kremy z wysokim filtrem UV

Kiedy świeci słońce, niezbędną ochroną skóry trądzikowej są kremy z wysokim filtrem UV. Jeżeli będziesz wybierać kosmetyki przeznaczone głównie do skóry tłustej i trądzikowej, będziesz mieć pewność, że kosmetyki nie będą dodatkowo zatykać porów. Takim produktem jest chociażby Iwostin Solecrin Puritin krem ochronny dla skóry tłustej i trądzikowej, SPF 50 +.

Przy trądziku różowatym postaw na ochronę przeciwsłoneczną, która dodatkowo pielęgnuje skórę naczynkową, np. krem tonujący do skóry naczynkowej SPF50+ Bioderma Photoderm AR (dodatkowo pokrywa naczynka dzięki pigmentowi).

Pielęgnacja skóry trądzikowej latem

 

Żeby skutecznie wyleczyć trądzik, nie uciekaj się do domowych metod, takich jak suszenie skóry trądzikowej słońcem. Jeżeli nie możesz zapanować nad zmianami ropnymi na skórze, udaj się do lekarza, który przepisać może antybiotykoterapię na trądzik lub też dobierze odpowiedni dla Ciebie zestaw kosmetyków antybakteryjnych i nawilżających. Pamiętaj, że trądzik uważany jest za chorobę i można go z dość dużą skutecznością leczyć farmakologicznie.

 

Źródła:

  1. M. Serafin, H. Dąbrowska, Trądzik zwyczajny − etiopatogeneza i leczenie
  2. A. Michalak-Stoma, G. Chodorowska, M. Juszkiewicz-Borowiec, A. Gerkowicz, J. Bartosińska, Rola Propionibacterium acnes (P. acnes) w patogenezie trądziku pospolitego

 

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice