Trądzik u dorosłych — jakie są przyczyny i jak go leczyć?

18. 10. 2022 · 9 minut czytania

Trądzik u dorosłych może powodować spadek pewności siebie oraz problemy w kontaktach społecznych. Wyjaśniamy, jakie są jego przyczyny i jak go leczyć. Dowiedz się, jak go rozpoznać.

Sylwia Brodniewska
Sylwia Brodniewska
Trądzik u dorosłych — jakie są przyczyny i jak go leczyć?

Trądzik należy do grupy chorób dermatologicznych. Towarzyszy mu powstawanie zaskórników, grudek oraz wyprysków. Mają one często charakter zapalny, co wiąże się z zaczerwienieniem miejsc wykwitów. Dolegliwość dotyka również osoby w dojrzałym wieku, zatem wypryski na twarzy po 40. roku życia nie są czymś nadzwyczajnym. Trądzik u dorosłych, podobnie jak u młodzieży, negatywnie wpływa na samoocenę oraz pewność siebie. Osoby cierpiące na tę chorobę często mają obawy o zmniejszenie szans na znalezienie partnera lub pracy. Co powoduje trądzik u dorosłych? Jak wyleczyć ten problem? Wyjaśniamy!

Jakie są rodzaje trądziku u dorosłych?

Trądziku u dorosłych może występować pod różnymi postaciami. Przed zakupem kosmetyków dedykowanych do pielęgnacji skóry z niedoskonałościami warto dowiedzieć się, z jakim rodzajem ma się do czynienia. U osób po 30. roku życia może pojawić się:

  • trądzik grudkowy,
  • trądzik torbielowaty,
  • trądzik różowaty,
  • trądzik zaskórnikowy,
  • trądzik skupiony,
  • trądzik bliznowaty,
  • trądzik wywołany,
  • trądzik ropowiczy. 

Każdy z nich różni się wyglądem zmian, nasileniem i przebiegiem. Warto pamiętać, że trądzik hormonalny również może się pojawić u osób dorosłych, zwłaszcza u kobiet w ciąży, okresie menopauzy czy z zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Trądzik na brodzie u dorosłych może świadczyć o tym, że hormony nie pracują prawidłowo. 

Pamiętaj, że stan skóry odzwierciedla to, jak jesz, śpisz i czy spożywasz odpowiednią ilość wody. Jeśli nie dbasz o te sfery, może pojawić się trądzik na czole. U dorosłych najczęściej świadczy to o niehigienicznym trybie życia. Wystarczy wyrobić sobie nowe, zdrowsze nawyki i włączyć odpowiednią pielęgnację, aby zniwelować tego typu niedoskonałości. Jeśli zmiany przejdą w trądzik aktywny i na skórze pojawią się stany zapalne, konieczne będzie sięgnięcie po mocniejsze środki, często na receptę. 

Dużym problemem może być trądzik na plecach u dorosłych. Zazwyczaj pojawia się on u osób aktywnych fizycznie, niedbających o higienę tego miejsca lub mierzących się z zaburzeniami hormonalnymi. Ma charakterystyczne drobne czerwone krosty zlokalizowane na ramionach i między łopatkami. W jego leczeniu konieczne jest stosowanie antybakteryjnych kosmetyków do mycia i produktów przeciwzapalnych.

Przyczyny trądziku u dorosłych

Przyczyny trądziku u dorosłych

Trądzik wieku dorosłego może mieć różne podłoże, dlatego kluczową kwestią jest właściwa diagnoza lekarska. Do powstawania trądziku u dorosłych przyczyniają się, m.in.:

  • predyspozycje genetyczne,
  • stres,
  • nieodpowiednia dieta,
  • spożywanie alkoholu,
  • palenie wyrobów tytoniowych,
  • zbyt mała ilość snu,
  • niewłaściwa pielęgnacja twarzy.

W sytuacji stresowej za sprawą wyższego poziomu kortyzolu dochodzi do zwiększenia aktywności gruczołów łojowych oraz produkcji sebum. Wówczas pory zaczynają się zatykać, co stanowi znakomitą pożywkę dla bakterii — namnażają się one nawet w głębszych warstwach skóry. To z kolei prowadzi do powstawania miejscowego stanu zapalnego. 

Inną przyczyną trądziku na twarzy u dorosłych jest nieodpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej. Powstawanie wyprysków może być skutkiem zaniedbywania etapu oczyszczania lub niedokładnego demakijażu twarzy, co wiąże się z pozostawaniem resztekpodkładu czy pozostałości po kremie z filtrem UV. Co więcej, warto zaznaczyć, że stosowanie kosmetyków o ciężkiej formule do codziennej pielęgnacji i makijażu może prowadzić do zablokowania ujścia gruczołów łojowych. 

Trądzik u dorosłych a hormony

Hormony odgrywają bardzo ważną rolę w wyglądzie skóry. Ich zaburzona praca może odbić się na skórze. Zaburzenia hormonalne mogą prowadzić do nadprodukcji sebum, szybszego rogowacenia naskórka, powstawania stanów zapalnych i zmian trądzikowych. Na kondycję skóry wpływają:

Andgrogeny, czyli testosteron i dihydrotestosteron
Ich nadmiar może nasilać przetłuszczanie skóry i tworzenie się niedoskonałości.
Estrogen
To kolejny żeński hormon. Jego niski poziom pogarsza stan skóry.
Progesteron
U kobiet jego wyższy poziom można zaobserwować w okolicach miesiączki. To właśnie wtedy na skórze może pojawiać się więcej wyprysków.
Insulina
Nasilenie zmian trądzikowych można zaobserwować u osób z insulinoopornością. Właśnie za to jest odpowiedzialna insulina.

Bardzo duży wpływ na pracę hormonów ma źle zbilansowana dieta, stres, brak snu oraz niewielka aktywność fizyczna. Wszystko to może rozregulować gospodarkę hormonalną, co przekłada się na wygląd skóry i jej kondycję.

Sprawdź popularne kategorie

Jakie suplementy warto uzupełnić na trądzik u dorosłych?

Trądzik u dorosłych może być skutkiem nieregularnego jedzenia czy też podjadania między posiłkami. To prowadzi do nieprawidłowego funkcjonowania organizmu, a efekty są widoczne również na skórze w postaci wyprysków o podłożu zapalnym. W codziennym menu powinno się uwzględnić produkty o wysokiej zawartości:

Warto również włączyć suplementy diety na trądzik, które pozwolą uzupełnić niedobory witamin i minerałów.

Jakie badania na trądzik u dorosłych należy wykonać?

Przed włączeniem odpowiedniej metody leczenia trądziku u dorosłych, wywołanego zmianami hormonalnymi zaleca się zbadanie poziomów hormonów płciowych, tarczycy, nadnerczy i przysadki mózgowej. Najlepiej, aby zostały one zlecone przez lekarza prowadzącego, który na podstawie otrzymanych wyników może poprowadzić dalszy etap leczenia choroby. Do hormonów, których poziom należy sprawdzić w przypadku trądziku hormonalnego, zalicza się, m.in.:

  • SHBG (białko wiążące hormony płciowe),
  • wolny testosteron,
  • FT4 — tyroksynę,
  • TSH — tyreotropinę,
  • prolaktynę,
  • LH — lutropinę,
  • FSH — folikulotropinę,
  • insulinę,
  • androstendion.

Leczenie trądziku u dorosłych

Trądzik u dorosłych wymaga odpowiedniego leczenia, dostosowanego do rodzaju schorzenia. Gdy zauważysz u siebie charakterystyczne zmiany skórne w postaci wyprysków lub niewielkich krostek, warto sięgnąć po dedykowaną maść na trądzik, np. z dodatkiem cynku. Pamiętaj jednak, że nie działa ona naaktywną postać tej choroby. Zatem jeśli cierpisz na trądzik w dojrzałym wieku, jak najszybciej udaj się na konsultację do dermatologa. Lekarz dobierze właściwą metodę leczenia, przepisując środki na receptę, np. antybiotyki lub retinoidy, które należą do pochodnych witaminy A. Może również polecić zioła na trądzik, które będą wspierać cały proces leczenia.

 

 

Przy widocznej poprawie stanu skóry kurację doustną uzupełnia się, a finalnie zastępuje leczeniem miejscowym. Zaleca się wówczas aplikację specjalnych preparatów do smarowania z antybiotykiem lub nadtlenkiem benzoilu, dzięki czemu ogranicza się proces namnażania szkodliwych drobnoustrojów, odpowiadających za powstawanie zmian zapalnych. W przypadku trądziku różowatego kluczowe znaczenie ma właściwa pielęgnacja, ukierunkowana na nawilżenie skóry oraz zmniejszenie rumienia. Należy również unikać czynników, jak promieniowanie słoneczne, gwałtowne zmiany temperatury czy gorące jedzenie, które mogą nasilać dolegliwości. Do pielęgnacji można używać dedykowanych kosmetyków na trądzik różowaty, o delikatnej formule.

Jakie zabiegi na trądzik u dorosłych?

W leczeniu trądziku po 30. roku życia mogą pomóc niektóre zabiegi przeprowadzane w salonach kosmetologicznych. Najpopularniejszymi metodami są:

  • IPL – zintensyfikowane źródło światła,
  • peelingi chemiczne — to polecany rodzaj peelingu twarzy przy skórze trądzikowej. Najczęściej stosuje się kwasy, które skutecznie złuszczają naskórek np.: glikolowy, azelainowy, migdałowy i salicylowy,
  • laseroterapia – wspiera proces złuszczania naskórka, a także działa antybakteryjnie oraz minimalizuje ilość produkowanego łojotoku,
  • krioterapia – stosuje się ją w leczeniu blizn potrądzikowych.

Właściwy sposób postępowania powinien być dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb przez kosmetologa lub lekarza – dermatologa. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie serii wybranych zabiegów. Pamiętaj, że nawet najlepszy krem na trądzik nie będzie skuteczny, jeśli nie połączysz go z zabiegami, odpowiednią dietą i nawodnieniem. 

Jakie zabiegi na trądzik u dorosłych?

Domowe sposoby na trądzik u dorosłych

Skuteczne leczenie trądziku u dorosłych nie polega jedynie na stosowaniu odpowiednich środków leczniczych, ale na wprowadzeniu kilku zmian do swojego życia. Jak walczyć z trądzikiem u dorosłych w domu? Osoby zmagające się z tą chorobą powinny używać specjalnych kosmetyków.

Pamiętaj!
Podstawą pielęgnacji cery trądzikowej u dorosłych jest dokładne oczyszczanie skóry, dzięki czemu można pozbyć się nadmiaru sebum, resztek kosmetyków, ale także zanieczyszczeń.

Ważne, aby zachować umiar i nie przesadzać z częstotliwością oczyszczania twarzy. Dlaczego? Nadmierne mycie może prowadzić do zwiększonej produkcji łoju, co negatywnie wpływa na problematyczną skórę z trądzikiem u dorosłych. Zaleca się zatem wykonywanie tej czynności 2 razy dziennie, najlepiej przy użyciu delikatnych pianek, żeli lub emulsji.

Co stosować na trądzik u dorosłych?

Kosmetyki do cery trądzikowej u dorosłych wzbogacone są w substancje aktywne zmniejszające ilość wydzielanego sebum, a także minimalizujące namnażanie się drobnoustrojów wywołujących stany zapalne na twarzy. Środki pielęgnacyjne do skóry z trądzikiem u dorosłych wykazują ponadto działanie łagodzące podrażnienia. Co istotne, dzięki właściwej pielęgnacji możesz zapewnić skórze prawidłowy poziom nawilżenia i fizjologiczne pH, a tym samym ograniczyć rozwój patogenów. Domowe metody leczenia mogą uzupełniać dietę przy trądziku oraz kurację zaleconą przez lekarza. 

  • Do oczyszczania twarzy najlepiej używać pianek lub żeli przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej, takich jak żel oczyszczający do mycia twarzy przeciw niedoskonałościom Mixa, który nie zawiera mydła. Jego skład natomiast wzbogacono cynkiem.
  • W regulacji wydzielania sebum może pomóc stosowanie delikatnych toników, takich jak tonik oczyszczająco-regulujący Dermedic Normacne Preventi. Działa nawilżająco, oczyszczająco oraz regenerująco, zmniejsza przetłuszczanie się skóry, jednocześnie jej nie wysuszając, koi podrażnienia oraz wykazuje działanie przeciwbakteryjne. 
  • Aby dodatkowo zapobiec powstawaniu nowych wyprysków, można również sięgnąć po koncentrat przeciw niedoskonałościom Avene Cleanance Comedomed. Ten innowacyjny produkt nowej generacji skutecznie poprawia jakość skóry poprzez zredukowanie zmian trądzikowych. Ponadto koncentrat zwęża pory oraz redukuje świecenie się twarzy. 
  • W pielęgnacji skóry ze skłonnością do trądziku może pomóc również maska do cery trądzikowej glinka zielona Nacomi. Glinkę wystarczy zmieszać z letnią wodą i tak przygotowaną pastę nałożyć na twarz. 
  • W codziennej pielęgnacji warto również stosować odpowiednie kremy o delikatnej formule, np. krem korygujący niedoskonałości na dzień Tołpa Estetic Trądzik, który zmniejsza pory, reguluje produkcję sebum, jednocześnie nawilżają skórę. Można również sięgnąć po krem na trądzik na dzień Bioliq Dermo, zawierający wyciąg z cimicifugi. Przyczyniają się one do eliminacji uporczywych oraz nawracających zmian skórnych, a także wyciszają trądzik. Dodatkowo łagodzą podrażnienia, zmniejszają widoczność przebarwień i śladów potrądzikowych.
  • Wiele kuracji antytrądzikowych wymaga stosowania właściwej ochrony przeciwsłonecznej, dlatego propozycją kremu na trądzik u dorosłych może być fluid przeciwsłoneczny do skóry trądzikowej SPF 50 Uriage Hyseac. To fluid przeciwsłoneczny, który zapewnia skórze ochronę przed promieniowaniem UV. Ponadto dzięki obecności ekstraktu z lukrecji wykazuje właściwości regulujące wydzielanie sebum.

Kosmetyki do cery trądzikowej u dorosłych wzbogacone są w substancje aktywne zmniejszające ilość wydzielanego sebum, a także minimalizujące namnażanie się drobnoustrojów wywołujących stany zapalne na twarzy. Środki pielęgnacyjne do skóry z trądzikiem u dorosłych wykazują ponadto działanie łagodzące podrażnienia. Co istotne, dzięki właściwej pielęgnacji możesz zapewnić cerze prawidłowy poziom nawilżenia i fizjologiczne pH, a tym samym ograniczyć rozwój patogenów. Domowe metody leczenia trądziku mogą uzupełniać kurację zaleconą przez lekarza. 

Domowe sposoby na trądzik u dorosłych

Podsumowanie

Trądzik u dorosłych wymaga jak najszybszej konsultacji dermatologicznej. Dzięki wykonaniu odpowiednich badań laboratoryjnych oraz włączeniu odpowiednich leków można stosunkowo szybko uporać się ze schorzeniem. By leczenie choroby przyniosło sukces, warto również wspomóc terapię domowymi sposobami na trądzik u dorosłych. Należą do nich przede wszystkim prawidłowa dieta i właściwa pielęgnacja cery trądzikowej. Pamiętaj również, aby na co dzień używać kosmetyków o delikatnej formule.

Źródła: 

  1. Wilusz-Ludwiczak, M. Kuchciak-Brancewicz, A. Czyż, A. Lesiak, Trądzik chorobą zapalną, a nie bakteryjną, https://journals.viamedica.pl/forum_dermatologicum/article/download/FD.2019.0008/49165, [dostęp: 23.10.2022]
  2. Janda, M. Chwiłkowska, Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie, ANNALES ACADEMIAE MEDICAE STETINENSIS ROCZNIKI POMORSKIEJ AKADEMII MEDYCZNEJ W SZCZECINIE, 2014, 60, 2, 13–18, https://ojs.pum.edu.pl/pomjlifesci/article/viewFile/24/22, [dostęp 23.10.2022]
  3. Osowski, Znaczenie diety w terapii trądziku pospolitego, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/12/ke2019.6-5.pdf, [dostęp: 23.10.2022] 
  4. M. Biegaj, Trądzik pospolity i jego leczenie, „Kosmetologia Estetyczna”, 2017, t. 2, nr 6, s. 155-158, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.2-6.pdf, [dostęp: 23.10.2022]

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Sylwia Brodniewska
Sylwia Brodniewska
Jestem kosmetologiem i marketerem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Obecnie poszerzam swoją wiedzę na studiach podyplomowych na kierunkach psychodietetyka oraz dietetyka i suplementacja. Od wielu lat pasjonuję się zdrowym trybem życia i jego wpływem na skórę.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Sylwia Brodniewska
Sylwia Brodniewska
Jestem kosmetologiem i marketerem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Obecnie poszerzam swoją wiedzę na studiach podyplomowych na kierunkach psychodietetyka oraz dietetyka i suplementacja. Od wielu lat pasjonuję się zdrowym trybem życia...
Przeczytaj więcej od tego autora

Uwaga