Kwas ursodeoksycholowy, Acidum ursodeoksycholicum - dawkowanie, działanie, ulotka, skutki uboczne

  (15)

Kwas ursodeoksycholowy (UDCA) to substancja naturalnie występująca w niewielkich ilościach w ludzkiej żółci. Jest to jeden z kwasów żółciowych, które są produkowane przez wątrobę i odgrywają kluczową rolę w trawieniu tłuszczów oraz wchłanianiu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. W medycynie jest stosowany głównie w leczeniu chorób wątroby i dróg żółciowych, takich jak pierwotna marskość żółciowa, pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych, a także w leczeniu i zapobieganiu kamicy żółciowej.

Sortuj:

Pokaż 15 z 15 wyników

Kwas ursodeoksycholowy

Kwas ursodeoksycholowy

Wskazania do stosowania kwasu ursodeoksycholowego

Kwas ursodeoksycholowy jest efektywny w rozpuszczaniu małych kamieni żółciowych (do 15 mm), które są widoczne na zdjęciach rentgenowskich. Stosuje się go również w leczeniu pierwotnej żółciowej marskości wątroby, zapalenia żołądka spowodowanego refluksiem żółci oraz w terapii problemów wątrobowo-żółciowych u dzieci z mukowiscydozą, począwszy od pierwszego miesiąca życia.

Mechanizm działania kwasu ursodeoksycholowego

Kwas ursodeoksycholowy (UDCA) działa poprzez zastępowanie kwasów żółciowych o charakterze lipofilnym przez hydrofilny kwas ursodeoksycholowy. Ten proces chroni komórki wątrobowe (hepatocyty) i komórki przewodów żółciowych (cholangiocyty) przed uszkodzeniem wywołanym przez kwas żółciowy. UDCA wykazuje również działanie immunomodulujące i przeciwzapalne. Dodatkowo, kwas ten ogranicza aktywność interferonu. UDCA wspomaga również eliminację toksyn z wątroby, zwiększając ich wydalanie z żółcią.

Dawkowanie kwasu ursodeoksycholowego

Dawka kwasu ursodeoksycholowego zależy od celu leczenia, wieku, wagi pacjenta oraz reakcji na terapię. Zazwyczaj stosuje się go w dawce od 10 do 30 mg/kg masy ciała na dobę.

Przeciwwskazania do stosowania kwasu ursodeoksycholowego

Nie zaleca się stosowania tego leku w przypadku:

  • Alergii na kwas ursodeoksycholowy,
  • Ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych,
  • Niedrożności dróg żółciowych,
  • Częstych kolek żółciowych,
  • Zwapnienia kamieni żółciowych,
  • Osłabionej funkcji pęcherzyka.

U dzieci i młodzieży przeciwwskazane jest stosowanie leku przy nieudanym zespoleniu jelita cienkiego z wrotami wątroby oraz przy artrezji dróg żółciowych bez odpowiedniego przepływu żółci.

Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu kwasu ursodeoksycholowego

Skutki uboczne

Częste: biegunka, nietypowy stolec.

Bardzo rzadkie: pokrzywka, świąd, ból brzucha, marskość wątroby.

Wpływ na ciążę

Nie zaleca się stosowania UDCA w pierwszym trymestrze ciąży ze względu na potencjalne ryzyko uszkodzenia płodu.

Wpływ na laktację

Badania na zwierzętach wykazały niski poziom UDCA w mleku. Brak jest jednak badań na ludziach. Zaleca się ostrożność i stosowanie UDCA w okresie laktacji tylko w przypadkach uzasadnionych medycznie.

Interakcje z lekami

  • Nie należy łączyć kwasu ursodeoksycholowego z kolestyraminą i kolestypolem, gdyż mogą one dezaktywować lek.
  • Chlorek glinu, węglan dihydroksyglinowo-sodowy, wodorotlenek glinu (wszystkie należą do związków glinu) mogą zmniejszać wchłanianie kwasu ursodeoksycholowego (UDCA).
  • Substancje takie jak ciprofibrat, estriol, etynyloestradiol, fenofibrat (należące do grupy fibratów i estrogenów) mogą zwiększać ryzyko tworzenia kamieni żółciowych, osłabiając efektywność UDCA.
  • Nitrendypina (lek blokujący kanały wapniowe) i dapson (lek przeciwbakteryjny) mogą mieć osłabione działanie przy równoczesnym stosowaniu z UDCA.
  • Cyprofloksacyna (fluorochinolon) może mieć zmniejszone wchłanianie przy jednoczesnym stosowaniu z kwasem ursodeoksycholowym.
  • Rosuwastatyna (statyna) może mieć zwiększone stężenie w organizmie przy stosowaniu z UDCA.

Inne środki ostrożności

  • W trakcie terapii konieczne jest monitorowanie funkcji wątroby (AST, ALT, GGT) oraz regularne badania radiologiczne kamieni.
  • W przypadku biegunki lub świądu należy rozważyć zmniejszenie dawki.

 

Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.

checkout.warnings.Notice