Pregabalina
Wskazania do stosowania pregabaliny
Pregabalina to lek przeciwpadaczkowy używany wspomagająco w terapii napadów częściowych. Jest również skuteczna w łagodzeniu ogólnego niepokoju u dorosłych. Ponadto stosuje się ją w leczeniu bólu neuropatycznego, zarówno centralnego jak i obwodowego. Szczególnie przy neuropatii związanej z cukrzycą, po zabiegach chirurgicznych, uszkodzeniach rdzenia kręgowego, a także przy fibromialgii i neuralgii.
Mechanizm działania pregabaliny
Pregabalina to lek antyepileptyczny. Wykazuje podobieńśtwo do GABA - jednego z neuroprzekaźników obecnych w ośrodkowym układzie nerwowym. Chociaż szczegółowy mechanizm jej działania nie jest w pełni wyjaśniony, wiadomo, że nie łączy się bezpośrednio z receptorami GABA ani benzodiazepinowymi. Zamiast tego, pregabalina wzmacnia działanie systemu GABAergicznego, co wpływa na zmniejszenie aktywności w ośrodkowym układzie nerwowym. Realizuje to poprzez blokadę kanałów wapniowych typu L, co obniża wydzielanie różnych neuroprzekaźników, takich jak glutaminian, noradrenalina, serotonina, dopamina i neuropeptyd P. Efekty te sprawiają, że lek ten jest efektywny nie tylko w leczeniu padaczki, ale również w przypadku zaburzeń lękowych i bólu neuropatycznego.
Dawkowanie pregabaliny
- Dawkowanie pregabaliny dostosowuje się indywidualnie, w zależności od schorzenia, wieku pacjenta i jego kondycji. Rozpoczynając leczenie, zaleca się małe dawki, które stopniowo zwiększa się dla osiągnięcia pożądanego efektu. Odstawienie leku powinno być równie stopniowe, przez minimum tydzień.
- U dorosłych często stosuje się od 150 mg do 600 mg dziennie. Dzieci poniżej 16 roku życia zwykle otrzymują od 2,5 mg/kg do 3,5 mg/kg na dobę. Osoby z niewydolnością nerek potrzebują dostosowania dawki, biorąc pod uwagę klirens kreatyniny, aby uniknąć gromadzenia się leku w organizmie.
Przeciwwskazania do stosowania pregabaliny
Nie można stosować pregabaliny w przypadku alergii na ten lek. Podczas leczenia mogą wystąpić reakcje alergiczne, w tym obrzęk naczynioruchowy. W przypadku obrzęków twarzy czy trudności z oddychaniem, należy odstawić lek.
Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu pregabaliny
Skutki uboczne
Bardzo częste: ból głowy, senność, zawroty głowy.
Częste: biegunka, dezorientacja, drażliwość, drżenie, euforia, letarg, nudności, splątanie, suchość w ustach, wymioty, wzdęcia, zaburzenia pamięci, zaburzenia widzenia, zaparcia, zmęczenie, zwiększenie łaknienia, zwiększenie masy ciała, zmniejszenie libido, zaburzenia erekcji, ból gardła, drętwienia, zaburzenia mowy, uspokojenie, utrata pamięci, Mrowienie, obrzęk kończyn, bóle stawowo-mięśniowe, podwyższenie nastroju, dekoncentracja, upadki.
Niezbyt częste: agresja, ból oka, depresja, kaszel, nadciśnienie tętnicze, niedociśnienie tętnicze, niepokój ruchowy, omamy, omdlenia, pokrzywka, wysypka, zmiany nastroju, zwiększenie stężenia, kreatyniny we krwi, neutropenia, nadmierne pocenie się, zmniejszenie masy ciała, bolesne miesiączki, niewydolność serca, katar, uderzenia gorąca, gorączka, utrata przytomności, krwawienie z nosa, obrzęk oczu, dreszcze, swędzenie, uczucie zatkanego nosa, bolesne oddawanie moczu, apatia, widzenie tunelowe, podrażnienie oczu, brak orgazmu, nadmierne pragnienie, ból piersi, suchość oka, wahanie stężenia cukru we krwi, Niezwykłe sny, utrata apetytu, nadmierne łzawienie, wzrost libido, nagłe zaczerwienienie skóry twarzy, obniżenie nastroju, zwiększenie aktywności fosfokinazy kreatynowej, hipokaliemia, marznięcie kończyn, bolesne parcie na pęcherz, ucisk w klatce piersiowej, nieprawidłowe ruchy gałek ocznych, ból szyi, obrzęk stawów, trudności w oddychaniu, zwiększenie płytek krwi, chrapanie, suchość nosa, trudności w wypowiadaniu się, atak paniki, zaburzenia świadomości, opóźniona ejakulacja, nadwrażliwość na hałas, widzenie błysków, uczucie palenia, ruchy szarpane, osłabienie ruchowe, obrzęk tkanki podskórnej, stupor, drgawki kloniczne mięśni.
Rzadkie: brak menstruacji, drgawki, ginekomastia, leukopenia, reakcje alergiczne, rozszerzenie źrenic, zapalenie trzustki, żółtaczka, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia węchu, trudności z połykaniem, zimne poty, powiększenie piersi, rabdomioliza, obrzęk języka, ciężkie reakcje skórne, utrata wzroku, jaskrawe widzenie, zez, gniecenie w gardle, wodobrzusze, płyn w płucach, zaburzenia zachowania, uszkodzenie mięśni, wyciek z brodawki sutkowej, nieprawidłowe ruchy pisarskie, zapalenie rogówki.
Bardzo rzadkie: zapalenie wątroby, niewydolność wątroby.
Wpływ na prowadzenie pojazdów
Pregabalina może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn z powodu możliwych zawrotów głowy i senności. Pacjenci powinni zachować ostrożność w tych działaniach.
Wpływ na ciążę
Stosowanie pregabaliny w ciąży jest możliwe, gdy korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla dziecka i brak jest lepszej alternatywy. Badania na zwierzętach wskazują na ryzyko wad wrodzonych, jednak badania na ludziach nie są jednoznaczne. Ostateczną decyzję o użyciu leku w ciąży podejmuje lekarz.
Wpływ na laktację
Podczas karmienia piersią pregabalina w małym stopniu przenika do mleka matki. Wpływ na niemowlę nie jest dokładnie zbadany, więc podczas laktacji dziecko powinno być monitorowane pod kątem ewentualnych efektów ubocznych. Decyzję o stosowaniu leku w tym okresie również podejmuje lekarz.
Interakcje z lekami
Interakcja z alkoholem
Spożywanie alkoholu w trakcie terapii pregabaliną może zwiększyć jej efekty uboczne takie jak zmęczenie, senność czy problemy z koordynacją. Należy unikać alkoholu podczas leczenia.
Inne środki ostrożności
- Pregabalina może wywołać senność, zawroty głowy, zmieszanie, omdlenia i nawet utratę przytomności. Zwiększa to ryzyko upadków, szczególnie u seniorów i osób przyjmujących leki uspokajające. Pacjenci na opioidach powinni zachować szczególną ostrożność ze względu na ryzyko śpiączki i depresji oddechowej.
- Możliwe są przypadki nadużycia i uzależnienia od pregabaliny, zwłaszcza u osób z historią uzależnień.
- Po odstawieniu mogą pojawić się objawy odstawienne, takie jak zawroty głowy, bezsenność, lęk, ból głowy, depresja, nerwowość, ból, nudności, biegunka, nadmierne pocenie, grypopodobne objawy, a nawet napady padaczkowe. Ryzyko objawów odstawienia rośnie z dawką leku i czasem terapii.
- U pacjentów z urazem rdzenia kręgowego, zażywanie tego leku może powodować nadmierną senność, szczególnie przy jednoczesnym stosowaniu leków uspokajających.
- Leki przeciwpadaczkowe, w tym pregabalina, mogą zwiększać myśli samobójcze. Osoby z depresją muszą być uważnie monitorowane.
- Substancja może wpływać na ostrość wzroku, dlatego przy problemach z widzeniem należy skonsultować się z okulistą. Może też powodować zaparcia lub niedrożność jelit, dlatego nie zaleca się łączenia z innymi lekami zapierającymi.
- U osób starszych i chorych na serce, pregabalina może prowadzić do niewydolności serca. Może też wywołać niewydolność nerek, która zazwyczaj ustępuje po odstawieniu leku.
- Stosując ten lek istnieje ryzyko wystąpienia encefalopatii, dlatego pacjenci zagrożeni tym schorzeniem powinni być regularnie monitorowanie.
Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.