Witamina K - tabletki, suplementy

  (48)

Witamina K to jedna z czterech witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Choć wspomina się o niej znacznie rzadziej niż o witaminach D, C czy B, nie oznacza to, że nie jest istotna dla funkcjonowania organizmu. Wpływa m.in. na krzepliwość krwi, budowę kości i pracę układu sercowo-naczyniowego. Należy dbać o odpowiednią podaż witaminy K wraz z dietą, a jeśli to konieczne stosować także odpowiednie suplementy. 

Sortuj:

Pokaż 22 z 48 wyników

Witamina K

Witamina K

Witamina K2, K1, K3 – źródła i funkcje w organizmie

Termin „witamina K” określa grupę kilku związków chemicznych o podobnej budowie. Naturalne formy witaminy K występujące w przyrodzie to:

  • Witamina K1 (fitomenandion, fetochinon). Występuje w zielonych warzywach, takich jak brokuły, szparagi, szpinak, natka pietruszki, brukselka, a także olejach roślinnych, kiwi, awokado i winogronach. 
  • Witamina K2 (menachinon, MK). Powstaje w wyniku przemian witaminy K1, jest także produkowana przez bakterie bytujące w jelitach. Uważa się jednak, że nie przedostają się one z przewodu pokarmowego do ustroju i nie są wykorzystywane przez organizm. Jej głównym źródłem są produkty mleczne, jajka i mięso. 

W grupie witamin K wyróżnia się również witaminę K3, czyli menadion, która nie występuje naturalnie i jest otrzymywana wyłącznie syntetycznie. K1, K2 i K3 różnią się między sobą budową i cechami fizykochemicznymi, jednak spełniają podobne funkcje w organizmie. 

  • Witamina K wpływa na krzepliwość krwi. Bierze udział w syntezie protrombiny, czyli czynnika krzepnięcia. Odgrywa istotną rolę w prawidłowym gojeniu się ran i zmniejsza ryzyko krwotoków.
  • Witamina K ma również znaczenie dla prawidłowego metabolizmu i budowy kości. Wpływa na produkcję osteokalcyny, czyli białka, które reguluje pracę komórek kościotwórczych. 
  • Bierze udział w metabolizmie wapnia i zapobiega jego odkładaniu się w naczyniach krwionośnych, chroniąc przed tzw. wapnieniem naczyń. Dzięki temu wspiera zdrowie i prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego.

Witamina K – tabletki. Kiedy należy je stosować?

Niedobory witaminy K występują stosunkowo rzadko. Zapotrzebowanie na ten składnik można w pełni zrealizować za pomocą niskoprzetworzonej, odżywczej diety bogatej w warzywa i owoce. Suplementacja może być natomiast wskazana u osób, które:

  • Chorują na choroby układu szkieletowego np. osteoporozę (dobrze sprawdza się wtedy witamina D3 i K2).
  • Mają problemy z krzepliwością krwi i gojeniem się ran (zaburzenia te wymagają konsultacji z lekarzem, ponieważ nie zawsze suplementacja witaminy K jest wystarczająca).
  • Borykają się z niedożywieniem (warto wtedy rozważyć również inne witaminy i minerały np. witaminy z grupy B).
  • Spożywają małe ilości tłuszczu, co sprawia, że witaminy w nich rozpuszczalne czyli witaminy K, A, E i D nie mogą się prawidłowo wchłaniać (dobre sprawdzają się wtedy preparaty w kroplach z dodatkiem oleju).
  • Chcą wspomóc regenerację organizmu po kontuzji (można wtedy rozważyć kurację, w której skład wchodzą witamina D i K, witamina C oraz kolagen).

Witamina K2 a lek przeciwzakrzepowy - czy można je łączyć?

Witaminy K2 nie należy łączyć z lekami przeciwzakrzepowymi, np. warfaryną i acenokumarolem. Stosowane są one m.in. w leczeniu niektórych chorób sercowo-naczyniowych i u osób z wysokim ryzykiem wystąpienia zakrzepicy. Połączenie witaminy K2 z tymi substancjami leczniczymi może obniżać ich działanie i narażać pacjenta na brak skuteczności leczenia oraz negatywne konsekwencje zdrowotne. 

Na co działa witamina K?

Jakie są objawy niedoboru witaminy K2?

Kiedy nie można brać witaminy K?

Jaka jest zalecana dawka witaminy K Dr. Max?

Marki powiązane z kategorią: Witamina K

checkout.warnings.Notice