Opis
Xenna Fast, roztwór, 6 mikrowlewek doodbytniczych
Właściwości
Wyrób medyczny Xenna Fast opracowano z myślą o zmniejszaniu dyskomfortu i przeciwdziałaniu podrażnieniom wywołanym przez zaparcia. Schorzenie to objawia się zmniejszoną liczbą wypróżnień (poniżej 3 razy w tygodniu), uczuciem niepełnego wypróżnienia, wysiłkiem podczas defekacji i oddawaniem twardego stolca. W złagodzeniu tych dolegliwości pomogą składniki zawarte w preparacie Xenna Fast.
Zaparcia należą do powszechnie występujących schorzeń układu pokarmowego. Dane z Polski wskazują, że nawet 13% społeczeństwa cierpi na zaburzenia wypróżniania. Wg statystyk są one popularne zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, przy czym panie zmagają się z zaparciami 2-3 razy częściej*.
Wynika to najprawdopodobniej z różnic anatomicznych i hormonalnych. Do rozwoju zaparć predysponuje zwłaszcza wiek powyżej 65. roku życia, niski status socjoekonomiczny, stosowanie diety z małą ilością błonnika, ciąża, niski poziom wykształcenia, brak aktywności fizycznej i stosowanie niektórych leków (przeciwdepresyjnych, przeciwdrgawkowych, przeciwbólowych). Wśród czynników odpowiadających za wystąpienie zaparć wymienia się również choroby metaboliczne i endokrynne (cukrzyca, hipoglikemia, niedoczynność tarczycy), problemy psychologiczne (depresja, zaburzenia lękowe, bulimia) oraz przyczyny organiczne takie jak szczelina lub zwężenie odbytu czy rak jelita grubego.
Wśród osób cierpiących na zaburzenia wypróżniania przeważają zaparcia czynnościowe. Stanowią one aż 90% wszystkich przypadków dolegliwości. U ich podłoża znajdują się zaburzenia czynnościowe jelita grubego oraz zaburzenia w obszarze dna miednicy i zwieracza odbytu. Zaparcia czynnościowe objawiają się mniej niż 3 samoistnymi wypróżnieniami w tygodniu, wysiłkiem podczas parcia na stolec, uczuciem niepełnego wypróżnienia lub blokady w okolicy odbytu, grudkowatym lub twardym stolcem i wiążą się z koniecznością przeprowadzania ręcznych zabiegów w celu wypróżnienia (np. z użyciem wyrobu medycznego Xenna Fast).
Przy zaparciach duży nacisk kładzie się na niefarmakologiczne metody przywrócenia odpowiedniej częstotliwości wypróżnień. Dobre efekty przynosi zwłaszcza zmiana trybu życia, modyfikacja diety i wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych. Bardzo często zaparcia występują w konsekwencji zbyt małej aktywności fizycznej. Wówczas wystarczy wdrożyć nieco ruchu, aby pobudzić motorykę jelita grubego i skrócić czas pasażu jelitowego. Zaledwie 30-60 minut sportu dziennie może korzystnie wpłynąć na konsystencję stolca i zmniejszyć problem nagromadzenia gazów.
Zaparcia często wiążą się ze zbyt małym spożyciem błonnika pokarmowego — składników pochodzących z roślin i węglowodanów nieulegających trawieniu i wchłanianiu w jelicie cienkim. Są one odporne wobec enzymów trawiennych. Odpowiadają za zatrzymywanie wody w okrężnicy i zwiększanie masy stolca. Na wzrost częstotliwości wypróżnień może wpłynąć również zwiększenie ilości wypijanych płynów. Co prawda nie oddziałują one bezpośrednio na czynności motoryczne jelit, jednak wspomagają podaż błonnika pokarmowego.
Część osób przy pojawieniu się dolegliwości typowych dla zaparć udaje się do specjalisty. Niektórzy jednak przed wizytą u lekarza starają się doprowadzić do ewakuacji stolca za pomocą preparatów doustnych o właściwościach hydrofilnych, pobudzających pracę jelit, zmiękczających masy kałowe lub osmotycznie czynnych. Wadą takiego rozwiązania jest ryzyko wystąpienia skutków ubocznych w postaci mdłości, wzdęć czy dolegliwości bólowych.
Alternatywą dla doustnych produktów ułatwiających wypróżnianie są wlewki doodbytnicze bazujące na składnikach osmotycznie czynnych, takie jak np. Xenna Fast. Przewaga takiej metody wynika z braku oddziaływania na układ pokarmowy i miejscowego podania. Niewątpliwą zaletą mikrowlewek jest również szybkość efektów. W ich przypadku wypróżnienie następuje po kilku lub kilkunastu minutach. Przykładowo, przy czopkach glicerynowych czas ten wydłuża się nawet do godziny. Mikrowlewki doodbytnicze, takie jak Xenna Fast, zawierają również dodatkowe składniki, które oprócz wspomagania wypróżniania, oddziałują również korzystnie na stan śluzówki odbytnicy i odbytu, zapobiegając ewentualnym podrażnieniom. Ponadto są higieniczniejsze i łatwiejsze w użyciu, niż czopki. Nie wywołują też skutków ubocznych.
Formuła wyrobu medycznego Xenna Fast bazuje na starannie dobranych składnikach, które przyczyniają się do ochrony śluzówki odbytu przed podrażnieniami i pomagają łagodzić dyskomfort. W preparacie Xenna Fast znajduje się innowacyjny kompleks Propolax zawierający monosacharydy, polisacharydy i melanoidyny pozyskane z odpowiednio przetworzonych białych winogron. Składnik ten wzbogacono o frakcje polisacharydowe z aloesu, malwy i prawoślazu. Mieszanka Propolax zawarta w Xenna Fast dostarcza również węglowodany i alkohole wielowodorotlenkowe o właściwościach osmotycznych, które ułatwiają wypróżnianie osobom z zaparciami. Aloes, malwa i prawoślaz dodatkowo wspierają działanie nawilżające, zmiękczające i śluzopodobne. Sprzyjają przechodzeniu mas kałowych.
W składzie wyrobu medycznego Xenna Fast znajduje się również propolis, który wspomaga ochronę śródbłonka błony śluzowej odbytnicy. Ten surowiec produkowany przez pszczoły powstaje z kitu pszczelego i balsamu pyłkowego. Zawiera dobroczynne polifenole i terpenoidy. Oprócz dobroczynnego wpływu na kondycję śluzówki wykazuje on właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwbólowe i antyoksydacyjne. Propolis stanowi ważny składnik produktów używanych na trudno gojące się rany, ze względu na jego zdolności regeneracyjne, odżywcze i ochronne.
Skuteczność wyrobu medycznego Xenna Fast potwierdzają badania. U 63% pacjentów wypróżnienie nastąpiło przed upływem 10 minut od zastosowania preparatu. Pozwoliło to przynieść szybką ulgę w zaparciach. 65% osób biorących udział w badaniu uzyskało oczekiwany efekt już po aplikacji 1. mikrowlewki Xenna Fast. Dzięki zastosowaniu składników śluzotwórczych większość badanych nie doświadczyła skutków ubocznych w postaci podrażnień odbytu. 74% uczestników nie odnotowało uszkodzeń śluzówki w miejscu podania Xenna Fast. Taka sama ilość badanych nie odnotowała bólów brzucha po użyciu preparatu. Ponadto 85% badanych potwierdziło, że aplikacja mikrowlewki Xenna Fast nie spowodowała biegunki ani luźnych wypróżnień. Większość uczestników określiła efekt uzyskany po zastosowaniu wyrobu medycznego Xenna Fast jako satysfakcjonujący.
Co to jest Xenna Fast?
Xenna Fast to wyrób medyczny w postaci mikrowlewki doodbytniczej o właściwościach przeczyszczających. Preparat bazuje na naturalnych wyciągach roślinnych i substancjach cukrowych wspomagających ochronę i łagodzenie błony śluzowej odbytnicy.
Jak stosować Xenna Fast?
Mikrowlewka doodbytnicza Xenna Fast znajduje się w jednorazowym, higienicznym, szczelnym i gotowym do użycia opakowaniu. Wyjmij pojedynczą mikrowlewkę i zdejmij osłonkę z pojemnika. Następnie posmaruj aplikator kroplą roztworu i wprowadź mikrowlewkę Xenna Fast do odbytu. Później wyciśnij cały roztwór z pojemnika i wyjmij aplikator. Podczas wyciągania mikrowlewki Xenna Fast z odbytu trzymaj pojemnik zaciśnięty.
Czy Xenna Fast mocno przeczyszcza?
Po zastosowaniu mikrowlewki Xenna Fast wypróżnienie następuje przeważnie po ok. 10 minutach. Większość osób korzystających z produktu nie odnotowuje podrażnień i innych skutków ubocznych*.
Czy Xenna Fast jest dobra na zaparcia?
Wyrób medyczny Xenna Fast zawiera składniki, które przyciągają wodę do stolca, pomagają zmiękczyć masy kałowe i ułatwiają wypróżnienie. Ponad 80% pacjentów wyraża zadowolenie z efektów uzyskanych po zastosowaniu wlewki doodbytniczej Xenna Fast*.
Skład
Składniki: Xenna Fast zawiera dejonizowany koncentrat moszczu winogronowego; sorbitol; wodę ; wyciąg z malwy, żel aloesowy; płynny wyciąg z prawoślazu; hydroglicerynowy wyciąg z propolisu.
Substancje pomocnicze: Substancje konserwujące benzoesan sodu, sorbinian potasu.
Jak stosować
Xenna Fast jest produktem, który stosuje się doodbytniczo. Mikrowlewki są dokładnie zamknięte w szczelnym, gotowym do użycia opakowaniu, w celu ułatwienia ich użycia oraz zapewnienia higieny z tym związanej.
- Używając Xenna Fast należy wyjąć jedną mikrowlewkę, zdjąć osłonkę z pojemnika, posmarować aplikator kroplą roztworu i wprowadzić do odbytu.
- Następnie wyciska się cały roztwór z pojemnika.
- Wyjmując aplikator z odbytu należy cały czas trzymać pojemnik ściśnięty.
Przeznaczenie
Wyrób medyczny Xenna Fast jest środkiem przeczyszczającym powstałym na bazie ekstraktów naturalnych oraz składników cukrowych, które wykazują działanie ochronne i łagodzące błonę śluzową odbytnicy.
Ostrzeżenia
Mikrowlewka Xenna Fast nie powinna być stosowana u osób z nadwrażliwością lub uczulonych na jeden ze składników produktu. Osoby zmagające się z uporczywymi zaparciami powinny skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, by wykluczyć inne choroby. Mikrowlewek nie należy stosować w przypadku ostrych bólów brzucha lub bólów niewiadomego pochodzenia.
Dystrybutor
Producent
USP Zdrowie Sp. z o.o.
ul. Poleczki 35,
02-822 Warszawa