Rany i podrażnienia
Maść na rany czy inne preparaty - co na gojenie ran?
Skaleczenie oznacza naruszenie struktury komórek skórnych, a mówiąc ściślej rozdzielenie ich, co prowadzi do uszkodzenia naczynek krwionośnych i krwawienia. O skaleczenie wcale nie jest trudno nawet podczas wykonywania codziennych czynności. Wbrew pozorom, Twoja skóra jest bardzo delikatna. Choć pokrywa całą powierzchnię ciała i bez wątpienia pełni funkcję ochronną, to jest również podatna na uszkodzenia.
Poważne skaleczenia mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.
Dlatego, gdy się zranisz, konieczna jest jak najszybsza dezynfekcja rany. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko kontaktu bakterii z naruszonymi komórkami skóry, a tym samym unikniesz rozwoju zakażenia. Jest to bardzo istotny etap oczyszczenia rany, ponieważ nawet najmniejsze zakażenie może mieć poważne konsekwencje dla funkcjonowania całego organizmu. Proces gojenia mogą przyspieszyć odpowiednio dobrane żele, maść na rany, płyny i spraye dostępne w aptece.
Pamiętaj jednak, że gdy pomimo stosowanych preparatów Twoja rana nie chce się goić lub daje niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ nawet przy pozornie płytkim i niegroźnym skaleczeniu zachodzi ryzyko rozwoju zakażenia.
Maść na rany a opatrunek w sprayu?
Co na gojenie ran działa najlepiej? W aptece znajdziesz bardzo szeroki wybór produktów, które mają przyspieszyć regenerację naskórka oraz zapobiec pojawieniu się zakażenia. Znalezienie skutecznego preparatu, czy specyfiku jest bardzo indywidualne, nie każda bowiem skóra regeneruje się w taki sam sposób. Do najpopularniejszych produktów bez wątpienia należy maść na gojenie ran, która jest łatwa i praktyczna w aplikacji. Stosuje się ją miejscowo, bezpośrednio na skaleczone miejsce na skórze.
W aptecznej ofercie znajdziesz też uniwersalny spray na rany do pielęgnacji i ochrony skaleczonej skóry. Dostępny jest również tak zwany opatrunek w sprayu, który pozostawia na skórze specjalną warstwę, chroniącą przed pojawieniem się zakażenia.
Wśród produktów dostępna jest także maść na skaleczenia dla dzieci, o delikatnym działaniu i bezpiecznym składzie. Kremy oraz ziołowe napary również są sprawdzonym sposobem na miejscowe skaleczenia i potrafią przyspieszyć odnowę zdartego lub przeciętego naskórka.
Dezynfekcja przede wszystkim
Głównym zadaniem preparatów na skaleczenia jest ochrona rany przed potencjalnym zakażeniem lub infekcją, a w dalszej kolejności przyspieszenie procesu gojenia. Jest to możliwe dzięki składnikom zawartym zarówno w maści, jak i w żelu, sprayu oraz innych preparatach używanych na rany i skaleczenia.
Preparaty te mają działanie antyseptyczne oraz odżywcze. Zawartość odpowiednio dobranych witamin i minerałów przyspiesza proces regeneracji uszkodzonych komórek skóry.
Niektóre preparaty posiadają wyciąg z ziół, przede wszystkim z nagietka, który znany jest z właściwości przyspieszających gojenie ran. Pamiętaj także o odpowiedniej dezynfekcji rany. Płyny do dezynfekcji ran bez problemu znajdziesz w ofercie aptecznych preparatów. Zawierają one substancje antybiotyczne, które mają na celu całkowite zwalczanie bakterii i drobnoustrojów.
Środki, takie jak maść na skaleczenia, dostępne są bez recepty i można je stosować bez konsultacji z lekarzem. Ważne jest jednak uważne przeczytanie zaleceń co do stosowania danego preparatu. Znajdziesz je na ulotce dołączonej do każdego aptecznego produktu.