Aloes w kosmetyce − poznaj sekret pięknej skóry Kleopatry!

31. 5. 2018 · 5 minut czytania

Aloes to roślina doceniana już od starożytności. Wykorzystuje się ją m.in. w kosmetyce. Substancja łagodzi podrażnienia, nawilża. Jakie jeszcze powsiada właściwości? Sprawdź!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Aloes w kosmetyce − poznaj sekret pięknej skóry Kleopatry!

Dar Wenus, roślina nieśmiertelności, niebiańska pałeczka, roślina biblijna − pod taką nazwą kryje się aloes, czyli jedna z najpopularniejszych roślin w kosmetyce. Jego działanie nawilżające i odżywiające skórę doceniała sama królowa Kleopatra. Dlaczego? Poznaj tajemnicze właściwości aloesu.

O tym, w jaki sposób stosowano aloes, dowiedzieć możesz się już z Biblii! Ta niesamowita roślina, która potrafi przetrwać w surowych warunkach afrykańskiego klimatu, święciła swoje triumfy już w starożytnych kulturach. Aloes znali zarówno Egipcjanie, Hindusi, jak i starożytni Grecy.

Czym jest aloes

 

W kulturze Egiptu aloes uznawany był za wielki dar nieśmiertelności − roślinę tę darowało się zmarłemu podczas jego ceremonii pogrzebowej, a nawet obsadzano nią piramidy rodziny królewskiej. Aloes stosowano także do balsamowania ciał.

Podobno wyciąg z aloesu to także tajemnica wiecznej młodości i piękna królowej Kleopatry. Królowa stosowała kąpiele z aloesu dla zachowała dobrego wyglądu skóry, a także... niwelowania zapachu potu.

Sprawdź też kosmetyki naturalne.

Co to jest aloes

 

Aloes jest sukulentem, który potrafi przeżyć nawet w surowych warunkach pustyni. Jest to roślina, która płoży swoje potężne, wypełnione żelem liście zakończone ostrymi kolcami. Kwiat aloesu bardzo silnie pachnie. Występuje w różnych odmianach − pomarańczowym, czerwonym lub żółtym. Choć najczęściej możesz spotkać się z produktami kosmetycznymi, w których zastosowanie znajduje żel z liści aloesu, wyciąg z kwiatu aloesu także ma swoje zastosowanie. Co więcej, w medycynie oraz kosmetyce wykorzystuje się także żywicę i popiół z aloesu.

Aloes to tak naprawdę 400 różnych odmian tej rośliny. Każda z nich ma nieco inne właściwości.

Sprawdź też kremy do ciała.

 

 

Aloes − właściwości lecznicze

W dawnej kulturze Indii, aloes został wpisany na oficjalną listę leków medycyny indyjskiej. W XVIII wieku brytyjscy aptekarze, którzy nie mogli produkować aloesu na wyspach, ze względu na surowy klimat, dokładali wszelkich starań, aby ich magazyny były stale zasilane aloesem z kolonii w Georgii.

Początkowo aloes służył głównie jako lekarstwo na oparzenia. Greccy żołnierze wypijali także gorzki sok z aloesu, aby przyspieszyć leczenie wojennych ran. Fenicjanie wykorzystywali go także do leczenia bólów żołądka, schorzeń związanych z reumatyzmem, a kobiety smarowały nim sutki po karmieniu piersią.

Właściwości lecznicze aloesu

 

Jednak badania nad właściwościami leczniczymi aloesu, w nowożytnym znaczeniu, zaczęły się w na przełomie XVIII i XIX wieku. Zapoczątkował je botanik Adrian Haworth, który podzielił aloes na: rośliny z wielkimi kwiatami, rośliny o małych kwiatach i rośliny powyginane. Okazało się jednak, że kategoryzacja tej rośliny jest dużo bardziej skomplikowana.

No dobrze, skończmy z tą historiozofią... A jak wykorzystuje się aloes we współczesnej medycynie?

Aloes może uśmierzać ból mięśni i stawów. Działa także pozytywnie na układ trawienny − może zapobiegać niestrawności. Wykazano także w badaniach, że preparaty z aloesu dobrze wpływają na chorych na astmę czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Przede wszystkim jednak aloes działa pozytywnie na wszelkie schorzenia dermatologiczne, a także łagodzi podrażnienia.  

Sprawdź też maści na ból mięśni i stawów.

Lecznicze właściwości aloesu

Aloes − zastosowanie w kosmetyce

Choć istnieje około 400 różnych odmian aloesu, tylko dwie z nich znalazły zastosowanie w kosmetyce. Są to aloe vera (aloes zwyczajny) oraz aloes drzewiasty (aloe arborescens). Czy wiesz, że aloe vera to aż w 96% woda! Tylko 4% aloesu stanowią produkty suche, które zawierają za to sporą dawkę substancji odżywczych. Jest on bogatym źródłem błonnika oraz aminokwasów (zawiera on aż 18 z 22 aminokwasów).

Aloes zawiera w sobie także enzymy roślinne, które wzmacniają nieprzepuszczalność błon komórkowych. Mogą także wspomagać zwalczanie reakcji alergicznej. Dlatego właśnie aloes często stosowany jest w preparatach hipoalergicznych i przeznaczonych do skóry wrażliwej.

Aloes na skórę

Aloe vera znajduje zastosowanie tak w produktach do twarzy, jak i balsamach, kremach i emulsjach do całego ciała. Bardzo często żel aloesowy stosowany jest jako produkt samodzielny do pielęgnacji skóry (np. Aloe Vera, żel do pielęgnacji skóry). Taką formę aloesu zwyczajnego często polecałam Ci w swoich urodowych przepisach, np. Jak zrobić zmiękczające, domowe mydło w płynie z aloesem? [DIY].

Aloes w kosmetyce

 

Aloe vera stosowany jest także jako składnik kosmetyków o szerszym spektrum działania.

Aloes to przede wszystkim składnik kosmetyków do skóry wrażliwej, a także suchej czy odwodnionej. O tym na czym polega różnica między skórą suchą a skórą odwodnioną pisałam w artykule: Skóra odwodniona, to nie zawsze skóra sucha! Sprawdź, jaka jest różnica. Aloes jest przede wszystkim wspaniałym humektantem. Jako, że jest to roślina żyjąca na pustyni, ma on zdolność do wiązania cząsteczek wody w skórze. Jego nawilżające właściwości wykorzystane zostały m.in. w linii Ziaja Aloesowa i  toniku do twarzy do cera sucha i normalna z tej serii.

Aleos w pielęgnacji skóry

 

Właściwości nawilżające aloesu mają także zastosowanie przy skórze tłustej i trądzikowej, która także potrzebuje delikatności. Aloes został zastosowany m.in. w płynie micelarnym Bioderma Sensibio AR H2O. Aloes ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne.

Aloes może być w końcu przeznaczony do pielęgnacji skóry dojrzałej lub w kuracji przeciwstarzeniowej. Utrzymuje właściwe nawilżenie skóry − jest na tyle delikatny, że można stosować go także w okolice oczu (np. Floslek, żel do powiek i pod oczy, ze świetlikiem lekarskim i aloesem). Aloes ma zdolność do syntezy w skórze kolagenu oraz elastyny. Oprócz tego ma w sobie sporo witamin (A, C i E). Aloes działa także jako antyoksydant.

Aleos w kosmetykach do pielęgnacji skóry dojrzałej

Aloes na włosy i paznokcie

Aloe vera to zbawienie nie tylko dla Twojej skóry, ale i jej produktów, czyli włosów i paznokci. Czy wiesz, że żeby wzmocnić swoje paznokcie także musisz je odpowiednio nawilżać? Zadba o to m.in. aloes, np. w kremie nawilżającym do rąk i paznokci z ekstraktem z aloesu, Green Pharmacy.

Z kolei aloes stosowany w szamponach i odżywkach do włosów sprawia, że łuska włoska jest bardziej nawilżona i wygładzona. Włosy mniej się puszą. Miąższ z aloesu możesz zmiksować razem z olejem (np. kokosowym czy z olejem z pestek winogron) i nałożyć go na włosy podczas olejowania. Po takim zabiegu Twoje włosy będą bardziej lśniące, miękkie i będą mniej się elektryzować.

Aloes działa dobrze na włosy dzięki witaminom oraz aminokwasom, które wzmacniają ich strukturę.

Aloes na włosy i paznokcie

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice