Alantoina − magiczny środek na podrażnienia skóry
Alantoina to organiczny związek chemiczny, który ma wiele korzystnych właściwości dla skóry. Wykorzystuje się ją w kosmetyce, m.in. w produkcji kremów do twarzy. Dowiedz się więcej!
Alantoina jest składnikiem aktywnym, który pomaga w odnowie komórek naskórka i przyspiesza proces gojenia się ran. Ta bezpieczna substancja pozbawiona właściwości drażniących jest wysoce kompatybilna ze skórą i innymi surowcami kosmetycznymi. Od dawna dodaje się ją do kosmetyków i środków farmaceutycznych stosowanych miejscowo.
Alantoina jest metabolicznym półproduktem wielu różnych organizmów: od bakterii po rośliny i zwierzęta. Znaleziono ją w wielu roślinach, a zwłaszcza w liściach i korzeniach żywokostu (łac. Symphytum officinale). Korzenie i liście tego zioła zawierają od 0,6 do 1% alantoiny i mają długą historię stosowania w leczeniu ran w formie okładów i wywarów.
Sprawdź też kosmetyki do twarzy.
Odkryto również, że naturalnie występująca alantoina jest końcowym produktem degradacji puryn u ssaków (z wyjątkiem naczelnych) i pochodzi z utleniania kwasu moczowego. Alantoiny pochodzenia zwierzęcego nie można wykorzystywać w przemyśle, dlatego powstaje ona w warunkach laboratoryjnych i jest związkiem naturalnie identycznym, choć w pełni uzyskanym w procesie chemicznym.
W wyglądzie alantoina to bezwonny biały proszek, rozpuszczalny w wodzie, bardzo słabo rozpuszczalny w alkoholach i nierozpuszczalny w olejach. Proszek jest w pełni kompatybilny z innymi składnikami kosmetycznymi. Typowe zastosowanie alantoiny wynosi między 0,1 − 0,5%, ale można je zwiększyć do 2%.
Alantoina −działanie
Działanie złuszczające i wygładzające
Alantoina jest łagodnym środkiem keratolitycznym − rozpuszcza cement międzykomórkowy, który utrzymuje razem zrogowaciałe komórki. Dzięki temu alantoina wspomaga naturalne złuszczanie warstwy rogowej naskórka i jednocześnie wygładza skórę.
Sprawdź też peelingi do twarzy.
Działanie nawilżające i zmiękczające
Jej działanie nawilżające wynika ze zdolności do zwiększania ilości wody związanej z macierzą międzykomórkową i keratyną. W efekcie stosowania kosmetyków z jej dodatkiem skóra staje się bardziej miękka, nawilżona i wygląda zdrowiej.
Działanie łagodzące i ochronne
Jest możliwe dzięki zdolności substancji do formowania się w kompleksy, które neutralizują wiele czynników drażniących i uczulających skórę.
Działanie regenerujące
Alantoina zwiększa proliferację (zdolność namnażana się) komórek naskórka, co sprzyja regeneracji uszkodzonych tkanek i przyspiesza gojenie się ran.
Sprawdź też maści i spraye na rany i otarcia.
Alantoina w kosmetyce
Alantoina w kosmetykach nawilża, chroni, złuszcza i pomaga zregenerować się skórze. Dlatego ma takie szerokie zastosowanie w kosmetyce. Jej użycie znacznie zwiększa efekty działania każdego preparatu kosmetycznego − krem z alantoiną stosowany na nienaruszonej skórze zapewnia gładkość i zdrowy wygląd, a nałożony na podrażnioną, spierzchniętą i popękaną skórę zapewnia ulgę i przyspiesza procesy gojenia.
Alantoina sprawdza się w kosmetykach do pielęgnacji skóry wrażliwej. Znajdziesz ją m.in. w kuracji nawilżającej lano-balsamie Ziaja Med czy balsamie do nawilżania ciała i twarzy, który łagodzi świąd i zaczerwienienia skóry Cetaphil Pro Itch Control. Przy problemach z przesuszoną skórą sprawdzają się także kosmetyki łączące łagodzące właściwości alantoiny i natłuszczające skóry emolienty. Takie połączenie znajduje się w balsamie intensywnie natłuszczającym Oillan Med+.
Ten aktywny składnik stosowany jest nawet w specjalistycznych kosmetykach do skóry podrażnionej czy oparzonej. Jest w składzie kremu łagodząco-regenerującego na skórę po radio- i chemioterapii RadioXar, a także w krem przeciw odparzeniom Emolium Dermocare. Po oparzeniach użyć możesz także emolientowych maści czy kremów z alantoiną np. Alantan plus czy Allerco (krem emolientowy nawilżający).
Alantoina pielęgnuje cerę dojrzałą i podatną na pojawianie się pierwszych zmarszczek. Wykorzystano to w kremie przeciwzmarszczkowym na noc 1 stopień Dr Irena Eris Clinic Way Hialuronowe Wygładzenie czy też kremie przeciwzmarszczkowym przeznaczonym na mężczyzn Ziaja Yego. Alantoina została połączona z działaniem odżywczego rokitnika w lekkim kremie rokitnikowym Sylveco − sprawdzi się on dobrze w przypadku zmęczonej i poszarzałej skóry. Alantoina jest bezpieczna dla skóry naczynkowej, dlatego wykorzystano ją w aktywnym kremie przeciwzmarszczkowym do twarzy Pharmaceris N, naczynka.
Sprawdź też, jak dbać o cerę dojrzałą.
Nawilżające właściwości alantoiny wykorzystane zostały w kosmetykach do skóry suchej i bardzo suchej, np. w kremie kojąco-nawilżającym Ziaja Med, kuracja dermatologiczna AZS, kremie-żelu ultra nawilżającym Dermedic Hydrain 3 Hialuro czy kremie nawilżającym Nuxe Creme Fraiche de Beaute 48h.
Alantoina jest na tyle delikatna, że można stosować ją na wymagającą skórę pod oczami. Jest częstym składnikiem kremów pod oczy, np. kremu przeciwzmarszczkowego pod oczy Pharmaceris A Opti-Sensilium Duoaktywny czy rozświetlenie w kremie pod oczy Iwostin Estetic II.
Ten składnik aktywny używany jest nie tylko w kosmetykach do twarzy. Sprawdza się też w kremach do dłoni, w pielęgnacji po goleniu, w preparatach do ust, w kosmetykach do skóry niemowląt, a także w formułach przeciwsłonecznych czy przeznaczonych do higieny intymnej. Wykorzystywana jest również w środkach do stosowania doustnego, np. pastach do mycia zębów.