Leki na obudowę chrząstki stawowej

  (246)



Sortuj:

Pokaż 18 z 246 wyników

Regeneracja chrząstki stawowej

Regeneracja chrząstki stawowej

Układ kostno-stawowy jest podstawowym narządem ruchu i fundamentem całego ciała. Jego podstawowym elementem są kości, czyli części tkanki łącznej zbudowane z substancji organicznych i nieorganicznych.

Bardzo ważnym elementem układu jest chrząstka, która otacza główkę kości, dzięki czemu umożliwia nam sprawne poruszanie. W stawie jest ona niezbędna, ponieważ sprawia, że może on przyjąć na siebie duże obciążenia. Chrząstka stawowa jest niczym amortyzator w postaci woreczka wypełnionego płynem. Uszkodzenia chrząstki stawowej mogą prowadzić do poważnych kłopotów z poruszaniem się. Dlatego, w razie problemów, warto sięgnąć po leki na odbudowę chrząstki stawowej.


Chrząstka stawowa – właściwości

Chrząstka stawowa jest gładka i wytrzymała na tarcie. Jednak w porównaniu z kośćmi jest ona znacznie mniej odporna na rozciąganie i na ciśnienie. Niestety z wiekiem chrząstka stawowa ulega wytarciu, staje się mniej sprężysta, zmienia barwę na żółtawą oraz pozbawiana jest ochrzęstnej (warstwy nieregularnej błony, która okrywa i służy regeneracji), przez co nie podlega regeneracji, a uszkodzony obszar wypełniany jest tkanką włóknisto-chrzęstną.

Grubość chrząstki nie jest jednolita. Zależy ona od rodzaju stawu i umiejscowienia chrząstki w stawie. Najgrubsza chrząstka ma 6 mm i występuje w listewce rzepki. Średnia grubość chrząstki wynosi od 0,5 do 2 mm. 


Chrząstka stawowa – funkcje

Cztery najważniejsze funkcje chrząstki stawowej to:

  • ochrona stawu przed tarciem;
  • absorbowanie obciążeń;
  • zapewnienie odpowiedniego rozkładu obciążeń;
  • amortyzowanie.


Jakie są przyczyny uszkodzeń chrząstki stawowej?

Twoja chrząstka stawowa może ulec uszkodzeniu bezpośredniemu – w przypadku stłuczenia lub złamania końców stawowych lub uszkodzeniu pośredniemu – w przypadku nieprawidłowego nadmiernego obciążenia, jak ma to miejsce np. podczas uszkodzenia więzadła krzyżowego lub łąkotki. Chrząstka może zostać uszkodzona także w wyniku reumatycznego lub ropnego zapalenia stawu

Do głównych przyczyn pogarszających jej sprawność, należą silne urazy stawów, ale także zbyt mała ilość ruchu. Do zachowania poprawnego funkcjonowania chrząstki stawowej ruch jest niezbędny.


Regeneracja chrząstki stawowej – leki są konieczne?

Kiedy staw jest „zastany”, ilość wody, jaką z płynu stawowego pobiera chrząstka stawowa, maleje w znacznym stopniu i dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej. Mogą wówczas wystąpić problemy z poruszaniem się oraz ból stawów. To sytuacja, w której najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie konsultacji ze specjalistą. Regeneracja chrząstki stawowej jest możliwa, jednak tylko wtedy, gdy zastosujesz odpowiednie preparaty na stawy oraz wdrożysz w życie zalecenia lekarza.


Leki na odbudowę chrząstki stawowej w kolanie i nie tylko

Odbudowa chrząstki stawowej może nastąpić samoistnie. Proces ten przyspieszają niektóre leki na stawy. Preparaty na odbudowę chrząstki stawowej to zarówno tabletki na stawy, jak i pozostałe formy – takie jak kapsułki na stawy, proszki do rozpuszczenia w wodzie czy żele dostawowe. Ich skuteczność zależy w głównej mierze od stopnia uszkodzenia chrząstki, który można określić poprzez wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych.

Skuteczny lek na odbudowę chrząstki stawowej powinien zawierać m.in. składniki takie jak:

  • siarczan glukozaminy – będący naturalnym składnikiem mazi stawowej; glukozamina zatrzymuje wodę w tkankach łącznych, co daje im giętkość i sprężystość;
  • piskledynę – czyli wyciąg z awokado i soi, który stymuluję macierz chrząstki stawowej;
  • chodroitynę – będącą naturalny składnikiem chrząstki;
  • kolagen;
  • wapń;
  • magnez;
  • witaminy – B3 oraz C.

Marki powiązane z kategorią: Regeneracja chrząstki stawowej

checkout.warnings.Notice