Depilacja laserowa a opalanie – co warto wiedzieć?

19. 6. 2024 · 5 minut czytania

Czy po depilacji laserowej można się opalać? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są zalecenia po zabiegu i jakie występują przeciwwskazania do przeprowadzenia depilacji laserem.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Depilacja laserowa a opalanie – co warto wiedzieć?

Marzysz o jedwabistej skórze bez zbędnego owłosienia? Masz dość częstej depilacji za pomocą jednorazowych maszynek? Z pomocą przychodzi profesjonalna metoda usuwania niechcianych włosków, czyli depilacja laserowa. Z artykułu dowiesz się, kiedy jest najlepszy moment na jej wykonanie. Wyjaśniamy ponadto, jak wygląda zależność depilacja laserowa a słońce. 

Depilacja laserowa a słońce 

Owłosienie znajdujące się na ciele jest swego rodzaju naturalną izolacją termiczną pomagającą regulować temperaturę ciała. Prawdą jest jednak, że dla wielu osób stanowi istotny defekt estetyczny, zwłaszcza latem, gdy okoliczności sprzyjają plażowaniu, a wysokie temperatury wymuszają odsłanianie ciała. Systematyczne usuwanie włosków za pomocą maszynki jednorazowej czy preparatów do depilacji to szybka i najmniej bolesna metoda, jednak efekt jest dość krótkotrwały, wskutek czego zabieg należy często powtarzać. Co więcej, depilacja maszynką może powodować podrażnienie oraz nadmierne przesuszenie skóry, co nierzadko skutkuje wystąpieniem stanów zapalnych.  

  • Jednym ze sposobów na trwałe pozbycie się owłosienia jest depilacja laserowa.  
  • Zabieg wykonuje się na różnych obszarach ciała – na nogach, rękach, pod pachami, w okolicach bikini, plecach czy torsie, w związku z czym usuwanie włosów laserem poleca się również panom, którzy chcą zadbać o swoje ciało.  
  • Aby uzyskać oczekiwane efekty, czyli gładką skórę bez wrastających włosków, należy uwzględnić wszelkie przeciwwskazania do zabiegu.  
  • Wśród kluczowych wymienia się między innymi opaleniznę, która uniemożliwia wykonanie depilacji laserowej.  
  • Warto zaznaczyć, że ograniczenie dotyczy nie tylko opalenizny uzyskanej po ekspozycji na słońce, ale również wskutek wizyty w solarium czy zastosowania samoopalacza. 
Warto wiedzieć
Ponieważ depilacja laserowa i słońce nie idą ze sobą w parze, rekomenduje się, aby zabieg przeprowadzać w okresie jesienno-zimowym, kiedy skóra nie jest narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić to w innym dogodnym terminie, jednak należy mieć na uwadze, że skóra poddawana depilacji laserowej wymaga szczególnej ochrony, zarówno przed zabiegiem, jak i kilka tygodni po nim. Ponadto sama procedura obejmuje zazwyczaj serię kilku zabiegów (zwykle 6-8, w zależności od stopnia owłosienia i miejsca poddawanego depilacji). Warto uwzględnić to w wakacyjnych planach. 
Depilacja laserowa a słońce 

Depilacja laserowa – kiedy można się opalać? 

Depilacja laserowa to zabieg skuteczny i bezpieczny, jednak ma swoje ograniczenia, a jednym z nich jest całkowity zakaz opalania bezpośrednio przed i po zabiegu. Depilacja laserowa przeprowadzona na świeżej opaleniźnie może zakończyć się poważnymi uszkodzeniami skóry, poparzeniem, przebarwieniami, a nawet bliznami. Z kolei po zabiegu skóra staje się mocno uwrażliwiona, dlatego ekspozycja na światło może pogłębić dyskomfort. 

Opalanie przed depilacją laserową 

Dlaczego opalanie jest zabronione przed zabiegiem depilacji? Laser do depilacji działa poprzez emitowanie skoncentrowanej wiązki światła, która jest absorbowana przez melaninę, naturalny barwnik zawarty między innymi w skórze i włosach. W wyniku tego procesu światło zostaje przekształcone w ciepło, które niszczy struktury włosa, w tym cebulkę odpowiedzialną za jego wzrost. W rezultacie włosy stają się coraz cieńsze i słabsze, a ich wzrost zostaje zahamowany. W sytuacji, gdy skóra jest opalona, zwiększona ilość melaniny w skórze absorbuje znaczną część światła lasera, zmniejszając tym samym efektywność w docieraniu do cebulki włosa. To z kolei może prowadzić do pojawienia się przebarwień lub nawet oparzeń na skórze.  

Zaleca się unikać opalania, korzystania z solarium oraz stosowania samoopalaczy na co najmniej 3 tygodnie przed zabiegiem. Depilacja laserowa nie powinna być ponadto wykonywana po opalaniu natryskowym.  

Depilacja laserowa – opalanie po zabiegu 

Po zabiegu depilacji laserowej u większości osób pojawia się lekkie pieczenie, podrażnienie i zaczerwienienie naskórka. Choć wspomniane objawy nie zawsze występują, mogą utrzymywać się do kilku dni po wizycie. Skóra poddana depilacji laserowej jest bardziej wrażliwa, a przez to również podatna na powstawanie przebarwień i innych niedoskonałości. To właśnie dlatego jednym z najważniejszych zaleceń jest unikanie opalania przez 2-3 tygodnie po zabiegu, zarówno na słońcu, jak i w solarium, gdyż mogłoby to pogłębić nieprzyjemne odczucia związane z podrażnieniem skóry. Ograniczenie dotyczy również korzystania z samoopalaczy oraz opalania natryskowego. 

Czy to oznacza, że nie można w ogóle wychodzić z domu? Oczywiście, że nie. Byłoby to nawet trudne do zrobienia. Zalecenie unikania słońca oznacza mniej więcej tyle, że skóra wymaga szczególnej troski i ochrony przed promieniowaniem UV, dlatego podczas przebywania na świeżym powietrzu należy osłaniać miejsca poddane depilacji laserowej, a dodatkowo zaopatrzyć się w kosmetyki do opalania, czyli specjalne preparaty i kremy do opalania z filtrem. Sprawdź między innymi: 

Depilacja laserowa opalanie

Po ekspozycji na słońce sprawdzą się odżywcze i nawilżające mleczka i balsamy do ciała ze składnikami, które przyspieszają proces regeneracji naskórka i niwelują podrażnienia, np. Vichy Idéal Soleil, mleczko do codziennej pielęgnacji po opalaniu z kwasem hialuronowym, koncentratem lipidów, gliceryną i masłem shea. Zawartość tych składników sprawia, że produkt skutecznie nawilża, odbudowuje film hydrolipidowy oraz odczuwalnie zmiękcza naskórek. 

Podsumowanie 

Depilacja laserowa to skuteczny zabieg umożliwiający uporanie się z niechcianym owłosieniem na wybranej partii ciała, jednak ma swoje ograniczenia. Wśród nich kluczowy jest zakaz opalania przed samym zabiegiem oraz po jego wykonaniu. Stosowanie się do zaleceń pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji, takich jak podrażnienia czy przebarwienia. Do ochrony skóry po zabiegu sprawdzą się kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym oraz osłanianie miejsc poddanych depilacji. 

Źródła:

  1. S. Malinowska, I. Perzanowska, A. Marianowska, M. Jędrzejczyk, R. K. Mlosek, Epilacja laserowa i urządzeniami IPL. Czynniki determinujące skuteczność epilacji, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2018.6-7.pdf [dostęp 11.05.2024 r.] 
  2. A. Krzan, E. Krajewska-Siuda, P. Jagielski, Czynniki wpływające na skuteczność depilacji laserowej u kobiet z hirsutyzmem idiopatycznym [dostęp 11.05.2024 r.] 
  3. I. Załęska, M. Atta-Motte, Ocena skuteczności lasera diodowego w depilacji okolic intymnych u pacjentów z fototypem od 1 do 6 według Fitzpatricka, z uwzględnieniem pochodzenia etnicznego badanych, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.3-7.pdf [dostęp 11.05.2024 r.] 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice