Depilacja laserowa: w domu czy w salonie? Poznaj różnice

26. 2. 2020 · 5 minut czytania

Depilacja laserowa zyskuje coraz więcej zwolenników, a depilatory przeznaczone do tego typu zabiegów są ogólnodostępne. Czy zatem warto korzystać z usługi w gabinecie kosmetycznym? Sprawdź!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Depilacja laserowa: w domu czy w salonie? Poznaj różnice

Depilacja laserowa w domu zyskuje coraz większą popularność. Wszystko dzięki temu, że ceny przenośnych depilatorów laserowych powoli spadają i można sobie na nią pozwolić. Do niedawna z depilacji laserowej można było skorzystać tylko w gabinecie. Co się zmieniło? Zobacz, na czym polega laserowa depilacja w domu, a na czym ta wykonywana w salonie kosmetologa?

Depilacja laserowa w domu a w salonie − porównanie

Depilacja laserowa do niedawna dostępna była tylko w salonie kosmetologicznym. Na rynku pojawiły się jednak przenośne urządzenia do laserowego usuwania włosów, które można wykorzystać do depilacji na samej sobie. Jakie są podobieństwa, a jakie różnice?

Depilacja laserowa

 

Głównym podobieństwem jest mechanizm działania urządzenia do depilacji. Emitowana wiązka światła wnika w głąb skóry, aż do cebulki i niszczy korzeń włosa. Dzięki temu, w tym miejscu przez dłuższy czas nie wyrasta nowy włosek. Depilacja laserowa w domu i w salonie ma bardzo dobrą sławę − zabieg ten wykonuje się stosunkowo rzadko, a efekty starczają na długo. Co więcej, dzięki laserowi unikniesz problemów ze wrastającymi włoskami. Zabieg ten można wykonywać na różnych partiach ciała: nogach, rękach, pod pachami, na twarzy (wąsik), a także w okolicy bikini. Co ciekawe, z zabiegu tego korzystają także panowie, który depilują swój tors czy plecy. Usuwanie włosów laserem może być jednak nieprzyjemne lub dla niektórych nawet bolesne. Wszystko zależy od zastosowanej technologii i personalnego odczuwania bólu.

Sprawdź też kosmetyki do depilacji.

Różnica pomiędzy depilacją laserową w salonie kosmetycznym a  tą domową, polega na rodzaju zastosowanej wiązki światła. W salonach wykorzystywane są urządzenia, które emitują falę światła o określonej częstotliwości. Trafia ona w macierz włosa bardzo precyzyjnie i dzięki temu nie uszkadza innych tkanek. Zabieg wykonany jest z dużą dokładnością, dlatego wystarczy już nawet 6 zabiegów w serii, żeby osiągnąć trwały efekt usunięcia owłosienia.

depilacja laserowa w salonie

 

Z kolei w domu możesz zastosować technologię IPL. Depilatory IPL wykorzystują światło pulsujące o falach różnej długości. Efekt domowej depilacji laserowej jest znacznie słabszy − częściej należy ją stosować, żeby utrzymać gładkie ciało. Co ważne, mówi się, że światło psujące nie niszczy macierzy włosów, a jedynie ją osłabia. Przez co włoski mają tendencję do odrastania.

Sprawdź też, jak przygotować domowy krem do golenia dla kobiet z masłem shea.

 

Depilacja laserowa w domu − jak często ją stosować?

Przy depilacji laserowej, zarówno w salonie, jak i w domu, usuwane są włoski, które są w fazie wzrostu. Pozostałe − nie. Dlatego właśnie depilację stosuje się w seriach, żeby wiązka światła trafiła na każdy włos we właściwym czasie.

To, jak często stosować domową depilację laserową z wykorzystaniem technologii IPL zależy przede wszystkim od Twoich osobistych uwarunkowań i tego, jak mocne są Twoje włosy. Jak wspomniałam, trwały efekt usunięcia włosków po depilacji w salonie zauważysz już nawet po serii 6 zabiegów.

depilacja laserowa w domu

 

Mówi się, że przeciętny depilator IPL usunie włoski po około 15 seriach. Wszystko przez zmienną długość fali. Bardzo dużo zależy też od rodzaju depilatora domowego. Urządzenia bardziej zaawansowane są w stanie trafić w macierz większej ilości włosów. Są też takie depilatory, które działają na znacznie mniejsze pole − w takim przypadku zabieg trwa znacznie dłużej.

Po domowej depilacji włoski mogą odrosnąć po kilku miesiącach, a u niektórych nawet po kilku latach.

Laserowa depilacja w domu − przeciwwskazania

Istnieje sporo przeciwwskazań do usuwania laserowego włosów. Dotyczy to zarówno zabiegów w salonie, jak i w domu. Do najważniejszych należą:

  • Łuszczyca
  • Bielactwo
  • Cukrzyca
  • Częste spożywania naparów z rumianku czy dziurawca.
  • Ciąża
  • Nowotwory
  • Rozrusznik serca

Na depilację laserową uważaj także jeżeli posiadasz innego rodzaju choroby skóry. Nie wszystkie będą przeciwwskazaniem do zabiegu, jednak lepiej skonsulować to ze swoim dermatologiem.

Sprawdź też, jak uniknąć podrażnienia po goleniu.

Laserowe usuwanie włosów w domu i pielęgnacja skóry po

Choć usuwanie owłosienia depilatorem laserowym IPL uznaje się za bezbolesne, Twoja skóra po zabiegu może być lekko podrażniona i przesuszona. Dlatego dobrze jest zastosować odpowiednią pielęgnację.

laserowa depilacja w domu

 

Zanim przystąpisz do domowej depilacji laserowej, przygotuj do tego swoje włoski. Powinny mieć one długość około 5 mm. Wtedy laser działa najlepiej. Przed depilacją nie nakłada się na skórę żadnych żeli czy kremów. Warto jednak nawilżyć skórę po skończonym zabiegu. Jeżeli masz skórę nadwrażliwą możesz zastosować Pharmaceris X X-Rays Liposubtilium Łagodząco-Regenerujący Krem do twarzy i ciała. To specjalistyczny krem, który stosowany jest do skóry przy radioterapii. Jeżeli więc Twoja delikatna skóra, np. w okolicach bikini, źle zareaguje na zabieg, warto sięgnąć po zaawansowaną pomoc. Możesz też wtedy zastosować kremy na oparzenia, np. Octenicare Repair Creme krem regenerujący. W przypadku podrażnień sprawdzi się także pantenol. Więcej na temat pantenolu przeczytasz: D-pantenol: tajemnica nawilżenia skóry.

Przy skórze suchej dobrze sprawdzi się lipoaktywny krem nawilżający Cetaphil PS. Jeżeli po depilacji będziesz odczuwać dyskomfort możesz złagodzić ból, np. mgiełką z wodą termalną La Roche-Posay Eau Thermale, woda termalna Vichy Eau Thermale Mineralisante.

Depilacja laserowa w domu to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą pozbyć się na stałe owłosienia z nóg, pach, okolic bikini czy z twarzy. Przed zakupem depilatora warto jednak przeliczyć koszt zabiegu wykonanego przez profesjonalistę i koszt samego urządzenia IPL. Depilatory domowe mogą kosztować nawet powyżej 1500 zł.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice