Kobieca nauka golenia. Lekcja 1. Podrażnienia po goleniu
30. 9. 2017
· 5 minut czytania
Podrażnienie po goleniu to częsty objaw. Jak się przed nim uchronić? Co zrobić, by zminimalizować ryzyko suchości i zaczerwienia skóry po depilacji? Sprawdź!
Spis treści
Podrażnienia po goleniu mogą pojawić się z różnych powodów: nieostra maszynka do golenia, golenie nóg na sucho czy rozcięcie miejsc z wrastającymi włoskami. Zobacz, co zrobić, żeby depilować się bez podrażnień, oraz jak złagodzić podrażnioną skórę po goleniu. Oto kilka sprawdzonych rad i trików!
Spis treści:
Jak uniknąć podrażnień po goleniu? Przygotuj swoją skórę!
Zanim „pójdziesz pod nóż”, przygotuj swoją skórę do depilacji maszynką. Jeżeli nie chcesz cierpieć z powodu bolesnych i nieładnych czerwonych kropek na nogach i nie tylko, zadbaj o odpowiednie przygotowanie skóry.
Po pierwsze: czas
Podrażnienia po goleniu nóg, pach i okolic bikini możesz uniknąć, jeżeli na depilację dasz sobie czas. Szybkie i niedokładne golenie nóg na 5 minut przed wyjściem do pracy może przysporzyć Ci więcej kłopotu niż pożytku. Żeby włoski stały się bardziej miękkie i łatwo dały się zgolić, warto dobrze wymoczyć skórę w ciepłej wodzie. Wtedy łuski włosków otwierają się, a golenie przebiega bez większych problemów.
Też Ci się to zdarzało? Takiego ekspresowego golenia nad umywalką unikaj jak ognia!
Po drugie: peeling
Peeling! Zanim przyłożysz maszynkę do nogi czy innej części ciała, usuń martwy naskórek. W ten sposób na ostrzach maszynki pozostaną tylko włoski. Peeling pomoże Ci również poradzić sobie z wrastającymi włoskami. Jeżeli lubisz sama przygotowywać swoje kosmetyki, polecam Ci mój przepis na wrastające włoski, który znajdziesz tutaj: Peeling solny na wrastające włoski po depilacji.
Po trzecie: maszynka
Kup nową maszynkę! Maszynki jednorazowe powinny być używane tylko jeden raz, ale... chyba żadna z nas nie stosuje się do tej zasady. A to bardzo ważne! Jeżeli chcesz użyć maszynki do golenia po raz drugi, to dokładnie wyczyść ją po pierwszym użyciu, wysusz i pozostaw w suchym miejscu (absolutnie nie pod prysznicem!). Maszynka trzymana pod prysznicem może nie tylko się stępić, ale i pokryć się rdzą, czy też bakteriami i zarazkami.
Golenie bez podrażnień - jak się bezpiecznie depilować?
Blondynki mają w życiu łatwiej. Te teza jest prawdziwa chyba tylko w przypadku usuwania włosków z różnych części ciała. Włosy naturalnych (rzecz jasna!) blondynek są jaśniejsze i cieńsze, a także bardziej delikatne i nieco rzadziej wrastają po depilacji.
Na podrażnienia po goleniu ma wpływ nie tylko rodzaj i kolor usuwanych włosków, ale przede wszystkim typ skóry.
Sposób golenia nóg, pach i okolic bikini teoretycznie nie powinien się od siebie zbytnio odróżniać. Jednak ze względu na to, że skóra w różnych częściach ciała różni się swoją podatnością na podrażnienia po goleniu, każdy region omówię osobno.
Golenie nóg
Zanim zaczniesz golić nogi, nałóż na skórę, z której wcześniej za pomocą peelingu usnęłaś martwy naskórek, krem do golenia lub... odżywkę do włosów. Choć odżywianie włosów na nogach może nie być najlepszym pomysłem, z własnego doświadczenia wiem, że żadna pianka czy żel do golenia nie zabezpieczyły moich nóg przed podrażnieniem tak, jak drogeryjna odżywka z SLS.
Krem lub odżywkę pozostaw na nogach ok. 1 - 2 minuty. W tym czasie włoski jeszcze bardziej zmiękną i będziesz mogła dokładniej je zgolić. Nieskazitelną gładkość osiągnąć możesz goląc nogi „pod włos”. Jeżeli jednak masz wrażliwą, suchą i podatną na podrażnienia skórę, staraj się zawsze golić nogi „z włosem”. Dzięki temu unikniesz bolesnych podrażnień i wyrwanych włosków.
Zaraz po wyjściu z wanny lub spod prysznica nałóż na ogolone nogi balsam nawilżający. Możesz także natłuścić skórę oliwką pod prysznic lub masłem shea.
Golenie pach
Pod pachami skóra jest zdecydowanie delikatniejsza niż na nogach. Dobrze byłoby więc, abyś depilowała pachy po długiej, gorącej kąpieli, która odpowiednio zmiękczy Twoją skórę. W trakcie wykonaj peeling pach, a potem nałóż na nie sporą ilość kremu do golenia i zostaw go na chwilę na skórze.
Pachy depiluj maszynką zawsze zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Unikniesz dzięki temu problemu z wrastającymi włoskami. Po depilacji nałóż na skórę odżywczy krem lub oliwkę.
Golenie bikini
Usuwanie włosków z okolic bikini nie jest rzeczą łatwą. Wzgórek łonowy to miejsce, które najczęściej dotyka problem wrastania włosków. Dlatego koniecznie przed oraz zaraz po depilacji wykonaj peeling (najlepiej działający przeciwzapalnie peeling solny). Unikaj scrubów na bazie cytrusów - mogą podrażnić skórę i pozostawić uczucie pieczenia. Kiedy będziesz robić peeling, uważaj, żeby nie dostał się do okolic intymnych, bo może to mocno zaboleć.
Włosy w okolicach bikini usuwaj zawsze z kierunkiem ich wzrostu.
Do poślizgu maszynki możesz wykorzystać żel lub piankę do golenia odżywkę do włosów lub naturalny olej kokosowy. Ten ostatni polecam Ci w szczególności, jeżeli drogeryjne kosmetyki wywołały u Ciebie podrażnienia.
Jak złagodzić podrażnienia po goleniu?
Jeżeli jednak nie udało Ci się zgolić włosów zgodnie z powyższymi wskazówkami, a na Twoich nogach, pod pachami czy w okolicach bikini pojawiły się piekąca, świerzbiąca i brzydka wysypka lub czerwone krostki, zachowaj spokój. Podrażniona skóra po goleniu to nie koniec świata!
Przede wszystkim dobrze nawilż skórę. Niektóre kremy mogą wywołać dodatkowe pieczenie i jeszcze większy ból, dlatego postaw na delikatne balsamy regenerujące przeznaczone do podrażnionej, suchej i wrażliwej skóry, takie jak chociażby: Cicaplast Balsam B5 - kojący balsam regenerujący od La Roche-Posay.
Gdy zacięłaś się podczas golenia albo krostki po goleniu zaczynają pękać, wybierz krem, który z jednej strony złagodzi podrażnienia, a z drugiej odkazi otwartą rankę. Kosmetykiem o takim działaniu jest np. Eau Thermale Avene Cicalfate krem regenerujący.
Jeżeli skóra po nałożeniu grubej warstwy balsamu dalej swędzi i piecze, ból możesz ukoić spryskując podrażnione miejsca łagodzącą i chłodzącą wodą termalną w spreju.