Linea negra – kiedy pojawia się ciemna kreska na brzuchu przyszłej mamy?
Linea negra to przebarwienie pojawiające się na brzuchu podczas ciąży. Czy powinno budzić niepokój? Przeczytaj, co to jest kresa czarna, dlaczego się pojawia i kiedy znika ciemna linia na brzuchu.
Spis treści
Zwiększona liczba przebarwień, piegów czy ciemnienie brodawek sutkowych to tylko część zmian zachodzących na ciele ciężarnej. Jedną z nich jest również ciemna kreska na brzuchu, tzw. linea negra lub kresa czarna. Czy jej pojawienie powinno zaniepokoić przyszłą mamę? Kiedy zniknie i jak dbać o brzuszek z widoczną kresą czarną? Odpowiadamy w artykule!
Co to jest linea negra?
Rewolucje zachodzące w organizmie kobiety podczas okresu prenatalnego mają na celu przygotowanie jej ciała do prawidłowego rozwoju ciąży, porodu i okresu poporodowego. Jedną z najbardziej zauważalnych zmian jest wzrost masy ciała. Charakterystyczne są także gwałtowne zmiany w układzie hormonalnym wpływające między innymi na powstawanie różnego rodzaju zaburzeń barwnikowych skutkujących pojawianiem się przebarwień, takich jak linea negra.
Co oznacza kreska na brzuchu?
Linea negra jest naturalnym zjawiskiem, które występuje u wielu kobiet w ciąży. Choć jej pojawienie się może zaskoczyć przyszłą mamę, to absolutnie nie jest to objaw chorobowy ani stan wymagający specjalistycznego leczenia. Kresa czarna stanowi jedną ze zmian pigmentacyjnych, które są następstwem wahań hormonalnych, w tym wzrostu stężenia progesteronu, estrogenów i melanotropiny, czyli hormonów odpowiedzialnych za produkcję melaniny – pigmentu skóry, włosów oraz tęczówek. Te same zmiany hormonalne determinują u ciężarnych między innymi zwiększoną liczbę przebarwień, piegów, ciemnienie brodawek sutkowych czy okolic intymnych.
- Warto zaznaczyć, że ciemna kreska na brzuchu pojawia się dokładnie w tym samym miejscu, w którym u każdego człowieka znajduje się tzw. kresa biała, którą budują krzyżujące się włókna ścięgien mięśni poprzecznych i skośnych brzucha.
- Linia ta jest zazwyczaj niewidoczna, stąd wiele osób nie wie o istnieniu tej włóknistej struktury.
- U kobiet w ciąży, na skutek zwiększonej pigmentacji, kresa biała zaczyna ciemnieć, tworząc charakterystyczną linię, przez co łatwiej ją dostrzec.
Pojawienie się kresy czarnej jest kwestią wysoce indywidualną – nie istnieje żadne medyczne wytłumaczenie, dlaczego pojawia się u niektórych kobiet, a u innych nie. Co więcej, część kobiet zauważa jej obecność już podczas pierwszej ciąży, podczas gdy inne nigdy nie doświadczą tego zjawiska. Wśród czynników predysponujących wymienia się między innymi:
- Podatność na przebarwienia skórne,
- Kolor włosów
- Kolor skóry – u kobiet z ciemną karnacją linea negra pojawia się częściej niż u blondynek. Nasycenie koloru związane jest ponadto z tygodniem ciąży – na początku zwykle jest jaśniejsza, a wraz z upływem kolejnych tygodni staje się coraz bardziej wyrazista.
Kiedy pojawia się kreska na brzuchu w ciąży?
Kresa czarna nie należy do pierwszych objawów ciąży, takich jak poranne mdłości, bolesność piersi czy zaburzenia łaknienia.
- Prawdopodobieństwo pojawienia się ciemnej linii na brzuchu już w pierwszym trymestrze ciąży jest niewielkie, choć oczywiście może się zdarzyć.
- Podobnie jak w przypadku innych zmian zachodzących w ciele przyszłej mamy, tak i linea negra zależy od indywidualnych uwarunkowań.
- Co do zasady jednak zazwyczaj zaczyna być widoczna dopiero w drugim trymestrze ciąży. Najbardziej wyraźna staje się w 8. i 9. miesiącu, a czasem nawet na sam koniec ciąży.
Linea negra – kiedy znika?
Przyszłe mamy, u których pojawiła się ciemna linia na brzuchu, dzielą się na dwie grupy.
- U pierwszej z nich linea negra jest kwestią wstydliwą i wywołuje duży dyskomfort estetyczny, natomiast u drugiej jest powodem do dumy i traktują przebarwienie jako swego rodzaju symbol zmian zachodzących w ich ciele podczas ciąży.
- W zależności od tego, w której grupie się znajdujesz, mamy dobrą lub złą wiadomość. Linea negra nie zostanie z Tobą na zawsze.
- Po porodzie i ustabilizowaniu się gospodarki hormonalnej, ciemna linia zacznie stopniowo blednąć, by po kilku lub kilkunastu tygodniach zniknąć całkowicie i zamienić się z powrotem w kresę białą. U niektórych kobiet proces ten wydłuża się do roku od rozwiązania.
Jak dbać o brzuszek z kresą czarną?
- Aby zapobiec nasilaniu ciemnienia, unikaj ekspozycji brzucha na słońce. Promieniowanie UV może pobudzać wytwarzanie melaniny i zwiększać efekt działania hormonów na produkcję tego barwnika.
- Podczas plażowania osłaniaj brzuszek za pomocą lekkiego pareo lub tuniki plażowej, a dodatkowo chroń skórę kremem z filtrem o wysokim SPF. Sama linia nie wymaga specjalnej pielęgnacji, więc możesz używać tych samych kosmetyków dla kobiet w ciąży, które stosowałaś, zanim się pojawiła.
Ponieważ skóra na brzuchu ciężarnej narażona jest na utratę elastyczności oraz rozstępy, warto o nią właściwie zadbać. Sprawdź np.:
- Weleda, olejek do masażu na rozstępy dla kobiet w ciąży oparty na naturalnych składnikach, takich jak olejek ze słodkich migdałów, olejek z kiełków pszenicy czy ekstrakt z organicznej arniki, przeznaczony do codziennej pielęgnacji ud, brzucha, pośladków i piersi.
- Lirene BEDĘ MAMĄ ujędrniające serum przeciw rozstępom dla kobiet w ciąży i po porodzie, zawierające składniki odpowiadające za przywrócenie jędrności i elastyczności, łagodzenie podrażnień, intensywne nawilżanie oraz wyrównanie kolorytu skóry,
- Nacomi Pregnant Care, kremowe masło do pielęgnacji ciała kobiet w ciąży zawierające między innymi olej ze słodkich migdałów, masło shea, masło kakaowe, witaminę E i panthenol,
- Nacomi Pregnant Care, olejek do pielęgnacji skóry kobiet w ciąży, którego skład oparty na naturalnych olejkach i ekstraktach roślinnych dogłębnie regeneruje, nawilża i ujędrnia naskórek,
- Bio-Oil, olejek na rozstępy i blizny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, ale również dla osób z cerą suchą, odwodnioną i dojrzałą. W recepturze olejku znajduje się szereg cennych substancji aktywnych, w tym olejek z nagietka, olejek lawendowy, witamina E oraz olejek rumiankowy,
- Tołpa Dermo Body Mum, krem ujędrniający brzuch, uda, pośladki o właściwościach silnie ujędrniających i uelastyczniających skórę, a także liftingujących sylwetkę.
Sprawdź również witaminy dla kobiet w ciąży.
Podsumowanie
Linea negra jest naturalną zmianą pigmentacyjną występującą u kobiet w ciąży i znikającą samoistnie po porodzie oraz ustabilizowaniu się gospodarki hormonalnej. Ciemna kreska na brzuchu nie boli i nie wymaga specjalistycznego leczenia, dlatego pielęgnacja ciążowego brzuszka powinna uwzględniać przede wszystkim potrzeby skóry, która w ciąży traci na elastyczności, w efekcie czego jest podatna na wiotczenie i trwałe zmiany, między innymi rozstępy.
Źródła:
- Cohen P.R., Linea Nigra: Case Report of a Woman With a Pregnancy-Associated Linear Streak of Cutaneous Hyperpigmentation on Her Abdomen From the Umbilicus to the Pubic Symphysis, Cureus. 2023 Nov 6;15(11):e48408. doi: 10.7759/cureus.48408. PMID: 38074022; PMCID: PMC10701200., https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38074022/ [dostęp 19.04.2024 r.]
- M. Kubia, H. Rotsztejn, Effects of hormonal changes in women on skin pigmentation, https://www.termedia.pl/Effects-of-hormonal-changes-in-women-on-skin-pigmentation,4,18958,1,1.html [dostęp 19.04.2024 r.]
- George A.O., Shittu O.B., Enwerem E., Wachtel M., Kuti O., The incidence of lower mid-trunk hyperpigmentation (linea nigra) is affected by sex hormone levels. J Natl Med Assoc. 2005 May;97(5):685-8. PMID: 15926645; PMCID: PMC2569341., https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15926645/ [dostęp 19.04.2024 r.]