Cellulit w ciąży – jak sobie z nim radzić? Sposoby na cellulit w ciąży
Czy cellulit w ciąży można zlikwidować? Dowiedz się, jak skutecznie zwalczyć skórkę pomarańczową w trakcie i po ciąży dzięki odpowiedniej pielęgnacji i aktywności fizycznej.
Spis treści
Jednym z częściej występujących problemów dermatologicznych, z którymi zmagają się przyszłe mamy, jest cellulit, potocznie nazywany „skórką pomarańczową”. Co ważne, może pojawić się również u kobiet, które przed ciążą go nie miały. Jak pielęgnować skórę z cellulitem? I najważniejsze – czy nierówności znikną po porodzie? Odpowiadamy!
Cellulit w ciąży – jak się pozbyć?
Na powstawanie cellulitu wpływa wiele czynników, w tym uwarunkowania genetyczne, styl życia i dieta, a także gwałtowne zmiany w gospodarce hormonalnej, charakterystyczne dla okresu prenatalnego.
- Wzrost poziomu żeńskiego hormonu – estrogenu w połączeniu z szybkim przyrostem masy ciała w dość krótkim okresie, a także zwiększonym odkładaniem tłuszczu i rozluźnieniem tkanki łącznej sprawia, że na ciele ciężarnej pojawiają się nierówności i grudki przypominające skórkę pomarańczową.
- Jak się ich pozbyć? Niestety prawda jest taka, że gdy cellulit rozgości się już na udach czy pośladkach, walka z nim może być trudna, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest profilaktyka i zapobieganie zmianom już od początku ciąży.
- O ile na wahania hormonów nie masz wpływu, możesz wywierać go na inne, kluczowe kwestie predysponujące do powstawania cellulitu. Są to przede wszystkim regularna aktywność fizyczna, zrównoważona dieta oraz codzienna pielęgnacja skóry za pomocą ujędrniających kosmetyków dla kobiet w ciąży.
Przeczytaj, czego unikać w ciąży.
Sposoby na cellulit w ciąży
Zauważyłaś u siebie cellulit? Nie zwlekaj, tylko zacznij działać od razu! Jakie sposoby na cellulit w ciąży polecamy?
- Zrównoważona dieta na cellulit w ciąży. Podstawą walki z cellulitem jest zbilansowana dieta. Fundamentem właściwej profilaktyki powinien być jadłospis uwzględniający bogate w błonnik warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty, niskotłuszczowe produkty mleczne, chude mięso drobiowe (jako źródło łatwo przyswajalnego żelaza) i ryby morskie. Mięso i ryby najlepiej podawać w formie ugotowanej lub upieczonej w folii, ponieważ smażone zawierają dużo więcej kalorii i są ciężkostrawne. Przyszłe mamy powinny unikać produktów wysoko przetworzonych, cukru i nadmiaru soli.
- Istotną rolę w walce z pomarańczową skórką odgrywa również odpowiedni poziom nawodnienia. Zaleca się pić nawet 2,5 litra płynów dziennie, jednak zamiast napojów gazowanych czy dosładzanych soków w kartonach, postaw na wodę mineralną, herbatki owocowe oraz świeżo wyciskane soki.
- Pielęgnacja skóry z cellulitem w ciąży. Ważnym elementem profilaktyki pomarańczowej skórki jest systematyczna pielęgnacja ciała, zwłaszcza obszarów podatnych na pojawianie się nierówności, takich jak uda, biodra i pośladki. Już od początku ciąży warto wprowadzić do swojej rutyny kremy antycellulitowe w ciąży oraz olejki i balsamy na cellulit, które nawilżą i natłuszczą naskórek, pobudzą procesy odnowy komórkowej i korzystnie wpłyną na kondycję naczyń krwionośnych, wzmacniając i ujędrniając skórę.
- W recepturach kosmetycznych szukaj między innymi wyciągu ze skrzypu polnego i oleju z kiełków pszenicy o działaniu ujędrniającym.
- Korzystnym składnikiem jest ponadto olej z wiesiołka, który wykazuje silne właściwości uelastyczniające naskórek oraz witamina E wspierająca walkę z wolnymi rodnikami, w efekcie czego zapobiega degradacji włókien kolagenowych i elastynowych.
- Ekstrakty z czerwonego wina, bluszczu i wąkroty azjatyckiej poprawiają krążenie krwi i przyspieszają metabolizm komórkowy, natomiast bogate w kwasy tłuszczowe olej arganowy oraz olej makadamia przyspieszają regenerację skóry, działając antycellulitowo i przeciwdziałając powstawaniu rozstępów.
Sprawdź np. Oillan Mama Aktywnie ujędrniający balsam do ciała z ekstraktem z pestek śliwki, masłem shea i witaminą E oraz Tołpa Dermo Body Mum, krem ujędrniający brzuch, uda i pośladki, zawierający między innymi wspomniany wyżej ekstrakt ze skrzypu polnego, a także ekstrakt z lucerny, pszenicy czy nasion guarana. Jeśli na Twoim ciele, oprócz cellulitu, pojawiły się również rozstępy, pomocny będzie Bebelo Care Mama Dr. Max Anti Stretch Mark Cream, krem na rozstępy z zawartością elastyny, kwasu hialuronowego, gliceryny i pantenolu – składników o działaniu regenerującym, nawilżającym i poprawiającym napięcie skóry z widocznymi rozstępami.
Ćwiczenia na cellulit w ciąży
Siedzący tryb życia sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej, a w konsekwencji – również do powstawania cellulitu.
- Wiele form ćwiczeń może być bezpiecznie wykonywanych, nawet w zaawansowanej ciąży, oczywiście w zależności od stanu zdrowia przyszłej mamy i akceptacji lekarza prowadzącego.
- Systematyczne treningi o niskiej lub umiarkowanej intensywności, takie jak spacery, joga, pływanie czy taniec, przyczyniają się do poprawy samopoczucia, poprawiają krążenie krwi i limfy oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia pewnych dolegliwości ciążowych (bóle pleców czy zaparcia). Pomagają też w utrzymaniu prawidłowej wagi oraz poprawiają ogólną kondycję fizyczną.
Zabiegi na cellulit w ciąży
Ze względów bezpieczeństwa, większość zabiegów na cellulit są niewskazane w ciąży. Wszelkie procedury intensywnie drenujące, detoksykujące, wyszczuplające lub wykonywane przy użyciu prądów, należy przełożyć na bardziej sprzyjający moment. Przykładem jest endermologia, czyli masaż podciśnieniowy za pomocą specjalnego urządzenia ssącego, który może być przeprowadzony minimum 5 miesięcy od porodu naturalnego i 8 miesięcy od cesarskiego cięcia. Innym popularnym zabiegiem redukującym skórkę pomarańczową jest masaż bańką chińską, którego podstawowym mechanizmem jest wytwarzanie podciśnienia, wspomagającego przepływ płynów z przestrzeni zewnątrznaczyniowej do naczyń limfatycznych i żylnych. Niestety, z tego zabiegu również nie powinny korzystać przyszłe mamy.
Co zatem możesz zrobić w celu zmniejszenia cellulitu?
- Pomocne będą delikatne masaże ciała wykonywane samodzielnie przy użyciu szorstkiej rękawicy lub dłoni.
- Do masażu sprawdzi się Nacomi Pregnant Care, olejek do pielęgnacji skóry w ciąży z olejem makadamia, olejem ze słodkich migdałów oraz olejem arganowym.
- Masaż należy wykonywać spokojnymi, kolistymi ruchami, od kostek aż do ud, bioder i pośladków, unikając głębokich, penetrujących nacisków, powodujących ból.
- Oprócz masażu raz w tygodniu warto złuszczyć martwy naskórek za pomocą gotowego preparatu przeznaczonego dla kobiet w ciąży lub własnoręcznie przygotowanej mieszanki z oliwy z oliwek i cukru.
Czy cellulit znika po ciąży?
W sytuacji, gdy cellulit pojawił się dopiero w ciąży, istnieje duża szansa, że po narodzinach maluszka i ustabilizowaniu się gospodarki hormonalnej, skóra wróci do stanu sprzed ciąży, a nieestetyczne zmiany wraz z obrzękami i zastojami wodnymi zaczną stopniowo zanikać. Na ostateczny efekt ma jednak wpływ wiele zmiennych, dlatego tak ważne jest, by po porodzie wciąż dbać o zdrową dietę, regularnie ćwiczyć i nie pomijać pielęgnacji skóry odpowiednio dobranymi preparatami, np. Ziaja Mamma Mia, masło do ciała ujędrniające po porodzie, które zapobiega wiotczeniu skóry, intensywnie regeneruje i odżywia naskórek.
Podsumowanie
Cellulit może pojawić się w każdym momencie ciąży. Aby zmniejszyć ryzyko już od pierwszych dni ciąży, wprowadź działania profilaktyczne, takie jak zdrowa dieta, odpowiednie nawodnienie, regularna aktywność fizyczna, masaże i sumienna, systematyczna pielęgnacja skóry, które istotnie zredukują prawdopodobieństwo pojawienia się niechcianej skórki pomarańczowej.
Źródła:
- A. Skorupińska, N. Sekuła, Zmiany zachodzące w organizmie kobiety w ciąży, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.3-7.pdf [dostęp 21.04.2024 r.]
- J. Drąg, A. Goździalska, J. Jaśkiewicz, Udział hormonów płciowych w patofizjologii cellulitu, https://repozytorium.ka.edu.pl/server/api/core/bitstreams/ae17680a-8108-4eef-9b73-7be0a46e1207/content [dostęp 21.04.2024 r.]
- I. Załęska-Żyłka, Cellulit jako problem medyczny, http://www.phie.pl/pdf/phe-2008/phe-2008-4-487.pdf [dostęp 24.04.2024 r.]