Jakich kosmetyków nie można używać w ciąży?

24. 5. 2024 · 6 minut czytania

Jakie kosmetyki są na liście zakazanych w ciąży? Poznaj składniki aktywne, których lepiej unikać, jeśli spodziewasz się dziecka. Więcej dowiesz się z naszego artykułu!

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Jakich kosmetyków nie można używać w ciąży?

Wskutek gwałtownych zmian hormonalnych zachodzących w organizmie przyszłej mamy niektóre substancje aktywne znajdujące się w formulacjach kosmetycznych mogą wywołać reakcję alergiczną oraz podrażnienia. Poniżej znajdziesz wskazówki, jakie kosmetyki są niewskazane w ciąży. Zobacz, czego unikać, jeśli spodziewasz się dziecka. 

Jakich kosmetyków nie wolno używać w ciąży 

Ciąża to stan, pod wieloma względami, szczególny. Czas intensywnych zmian fizjologicznych i hormonalnych mających na celu zapewnienie odpowiednich warunków do rozwoju płodu przeplata się z wyzwaniami emocjonalnymi – radością i nadzieją, ale też obawami o zdrowie maleństwa.  

Wiele kobiet dostrzega w tym czasie nowe, nieznane dotąd reakcje swojego organizmu na kosmetyki i zawarte w nich substancje aktywne. Preparaty, które z powodzeniem sprawdzały się przed zajściem w ciążę, teraz mogą wywoływać alergie i podrażnienia. Jest to zupełnie naturalne zjawisko. Niektóre kosmetyki trzeba w tym czasie odstawić, a co więcej – ze względów zdrowotnych duża liczba substancji kosmetycznych jest wręcz odradzana kobietom w ciąży. 

  • Polecane kosmetyki dla kobiet w ciąży to te, które zawierają składniki aktywne o potwierdzonym bezpieczeństwie dla zdrowia matki i dziecka.  
  • Wśród nich można wymienić naturalne oleje roślinne (np. olej kokosowy, migdałowy, jojoba), masła roślinne (np. masło shea, kakaowe), składniki nawilżające (np. glicerynę), a także witaminy (np. witaminę E) i substancje o działaniu regenerującym naskórek, takie jak pantenol czy alantoina.  
Pamiętaj
Aby mieć pewność, że dany kosmetyk nie będzie potencjalnie szkodliwy, najlepiej kupować wyłącznie preparaty, które przeszły odpowiednie badania kliniczne pod kątem dermatologicznym i ginekologicznym,przeznaczone dla ciężarnych i matek karmiących piersią.  
Kosmetyki zakazane w ciąży

Przykładowe kosmetyki dla kobiet w ciąży lub po porodzie: 

Czego unikać w ciąży? Jakie składniki aktywne są niewskazane dla ciężarnych? Przede wszystkim substancje, które mogą przenikać do organizmu kobiety i mieć bezpośredni wpływ na nią oraz rozwijający się płód. Niestety w przypadku wielu substancji wciąż nie ma wystarczających dowodów medycznych na to, że NA PEWNO nie szkodzą ciężarnym, dlatego ze względów bezpieczeństwa, lepiej z nich zrezygnować. 

Jakich kosmetyków nie wolno używać w ciąży?

Retinoidy, czyli pochodne witaminy A 

Retinoidy wykazują zdolność przenikania przez skórę i wchłaniania się do organizmu. W przypadku stosowania doustnych retinoidów mogą przedostać się do krwiobiegu matki i dotrzeć do płodu przez łożysko. Nadmierna ekspozycja na substancję obarczona jest ryzykiem wad rozwojowych u płodu, dlatego jest odradzana u kobiet w ciąży. W przypadku stosowania retinoidów miejscowo ryzyko może być mniejsze, ale wciąż nie jest w pełni ustalone.  

Retinoidy znajdziesz w składzie INCI jako: 

  • Retinol (witamina A), 
  • Palmitynian retinolu (Retinyl Palmitate, Retinal Palmitate), 
  • Retinaldehyd (Retinal). 

Kwasy organiczne 

Kwasy organiczne (kwas migdałowy, glikolowy, kwas azelainowy) to substancje popularne zarówno w preparatach do domowej pielęgnacji, jak i w licznych zabiegach gabinetowych. Niestety stosowanie ich na uwrażliwionej skórze ciężarnej, może skutkować silnym podrażnieniem i uczuleniem, a także pojawieniem się trudnych do usunięcia przebarwień. Kwasem, który jest całkowicie zakazany w ciąży, jest kwas salicylowy, ponieważ może być potencjalnie niebezpieczny, a jego stosowanie wiąże się z ryzykiem wad wrodzonych u płodu. 

Olejki eteryczne 

Niektóre z olejków, np. olejek miętowy, szałwiowy czy rozmarynowy mogą powodować skurcze macicy, zwiększając ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu, a także determinować reakcje alergiczne, dlatego w ciąży lepiej zrezygnować ze stosowania skoncentrowanych składników eterycznych. 

Formaldehyd 

Związek chemiczny znajdujący się między innymi w preparatach do paznokci, klejach do rzęs, a także w formulacjach kosmetyków przeznaczonych do keratynowego prostowania włosów. Uznawany jest za substancję silnie drażniącą i potencjalnie rakotwórczą. W składzie INCI występuje pod nazwami: 

  • Formaldehyde-quaternium-15, 
  • Dimethyl-dimethyl (DMDM), 
  • Hydantoin, 
  • 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol (Bronopol).  
Zakazane kosmetyki w ciąży

Filtry UV 

Właściwa ochrona przeciwsłoneczna jest szalenie ważna, jednak niektóre filtry mogą przenikać przez skórę i wnikać do krwiobiegu. Na czas ciąży zrezygnuj z filtrów o nazwach: 

  • Etylhexyl Methoxycinnamate (Octyl Methoxycinnamat), 
  • Benzophenone-3, 
  • Homosalate, 
  • Octyl Dimethyl PABA, 
  • 4 Methylbenzylidene Camphor (Enzacamene). 

Hydrochinon 

Hydrochinon to organiczny związek chemiczny stosowany jako środek rozjaśniający przebarwienia skórne. Testy laboratoryjne na zwierzętach sugerują, że hydrochinon może mieć działanie mutagenne i rakotwórcze, a ponadto, choć dane dotyczące jego wpływu na ciążę u ludzi są ograniczone, sugeruje się zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju płodu. Stosowanie substancji w ciąży jest szczególnie niewskazane. 

Podsumowanie 

W okresie prenatalnym należy zachować ostrożność podczas stosowania kosmetyków pielęgnacyjnych i baczniej przyglądać się ich składom, ponieważ jest to jedyny sposób, aby sprawdzić, czy dana formulacja nie zawiera substancji aktywnych o potencjalnie szkodliwym działaniu. Sytuacji nie ułatwia fakt, że wiele nazw zazwyczaj nie jest podawanych w języku polskim, a rozszyfrowanie ich obcobrzmiących odpowiedników może być kłopotliwe. Aby uniknąć problematycznej sytuacji, przed zakupem warto na spokojnie i dokładnie zweryfikować informacje podane przez producenta. 

Źródła:

  1. A. Bień, A. Turkosz, S. Stadnicka, J. Kasprzak, M. Jamróg, Zabiegi pielęgnacyjne i pielęgnacja skóry kobiety ciężarnej, http://www.medical-technologies.eu/upload/10_zabiegi_pielegnacyjne_i_pielegnacja_skory_kobiety_ciezarnej_-_bien.pdf [dostęp 27.04.2024 r.]
  2. A. Skorupińska, N. Sekuła, Zmiany zachodzące w organizmie kobiet w ciąży, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.3-7.pdf [dostęp 27.04.2024 r.]
  3. M. Kupczewska-Dobecka, Formaldehyd, https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.baztech-fd3d2749-4755-4375-97a9-d5015bb662aa [dostęp 27.04.2024 r.]
  4. A. Kapuścińska, I. Nowak, Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, https://phmd.pl/resources/html/article/details?id=141749&language=pl [dostęp 27.04.2024 r. 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice