Oleje do cery trądzikowej – jaki olejek na trądzik wybrać?

19. 2. 2024 · 6 minut czytania

Czy w pielęgnacji cery trądzikowej sprawdzą się naturalne oleje roślinne? Z artykułu dowiesz się, jak oleje działają na skórę trądzikową i jakie oleje są polecane w przypadku skóry z trądzikiem.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Oleje do cery trądzikowej – jaki olejek na trądzik wybrać?

Często spotykam się z opinią, że stosowanie olejów roślinnych na tłustą, trądzikową cerę może pogarszać jej kondycję i zaostrzać problemy skórne. Tymczasem okazuje się, że jest wręcz odwrotnie. Odpowiednio dobrany olej wspomaga pielęgnację, wycisza stany zapalne i łagodzi zmiany dermatologiczne. Zobacz, jakie oleje sprawdzą się do cery trądzikowej. 

Jaki olej do picia na trądzik? 

W przeszłości panowało przekonanie, że oleje zatykają pory skóry, prowadząc do powstawania zaskórników i pryszczy. W związku z tym osoby dotknięte między innymi trądzikiem młodzieńczym wykluczały je ze swojej pielęgnacji z obawy przed pogorszeniem stanu skóry. W obaleniu tego mitu nie pomagał również fakt, że już samo połączenie olej-cera tłusta wydawało się kontrowersyjne. Częściej spotykanym zachowaniem było więc ograniczenie nawilżenia i odżywienia, co, w przypadku przetłuszczającej się cery miało fatalne skutki, takie jak: 

  • Zwiększenie produkcji sebum,  
  • Osłabienie naturalnej bariery ochronnej skóry,  
  • Zwiększenie podatności na infekcje czy podrażnienia. 

Przeczytaj, jak wygląda trądzik aktywny

Ważne jest, aby stosować regularną i właściwie dobraną pielęgnację skóry trądzikowej. Optymalnym wyborem są kremy nawilżające o niskim wskaźniku komedogennym lub oleje o lekkiej, nieobciążającej konsystencji. Oleje sprawdzą się niezależnie od wieku, również w łagodzeniu objawów trądziku hormonalnego, który jest jedną z postaci trądziku u dorosłych. Wykazują działanie nawilżające, wzmacniające, ochronne i regenerujące. Niektóre działają również antybakteryjnie i przeciwzapalnie, dzięki czemu pomagają zwalczać wypryski.  

Jaki olej do picia na trądzik wybrać? Dwa najpopularniejsze to olej lniany i olej z czarnuszki, o których więcej przeczytasz dalej. 

Jaki olej do picia na trądzik? 

Olej lniany do picia na trądzik 

Olej lniany pozyskiwany z nasion lnu zwyczajnego charakteryzuje się szeregiem właściwości cenionych w pielęgnacji skóry, w tym skóry dotkniętej trądzikiem.  

  • Przede wszystkim jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, w tym kwas alfa-linolenowy (ALA), który wykazuje działanie przeciwzapalne i przyspiesza proces regeneracji naskórka.  To działa na korzyść skóry trądzikowej, gdzie stan zapalny jest jednym z kluczowych czynników prowadzących do powstawania wyprysków.  
  • Zawartość antyoksydantów, w tym witaminy E, pomaga chronić skórę przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki tlenowe i wspiera jej ogólną kondycję.  
  • Ponadto jest naturalnym emolientem – doskonale nawilża skórę, zapobiegając jej wysychaniu i łuszczeniu się, w efekcie czego staje się bardziej odporna na podrażnienia.  

Olej lniany ma delikatny, lekko orzechowy zapach, co czyni go doskonałym dodatkiem do różnych dań, takich jak sałatki, surówki czy koktajle. Istotne jest jednak, aby spożywać go wyłącznie na zimno i w postaci surowej. Nie zaleca się smażenia, gotowania ani podgrzewania potraw z dodatkiem oleju lnianego, ponieważ poddany obróbce termicznej, traci swoje cenne właściwości.  

Olej z czarnuszki do picia na trądzik 

Jakie są najważniejsze zalety oleju z czarnuszki? 

  • Olej z czarnuszki, pozyskiwany z nasion czarnuszki siewnej, cechuje się wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie kwasu linolowego, oleinowego i alfa-linolenowego. 
  • Produkt jest szczególnie bogaty w aminokwasy egzogenne, których organizm nie potrafi sam syntetyzować i musi je pobierać z pożywienia.  
  • W składzie znajdziemy również błonnik, a także szereg witamin i minerałów, w tym witaminy z grupy B, witaminę E, magnez, wapń czy mangan.  
  • Wykazuje działanie nawilżające, ochronne, łagodzące i przeciwzapalne, w związku z czym sprawdzi się w przypadku cery skłonnej do stanów zapalnych i podrażnień, a także wrażliwej i trądzikowej. 

Olej z czarnuszki posiada korzenny, intensywny i lekko ostry smak i aromat. Ze względu na delikatność i cenne składniki powinien być stosowany jedynie w formie surowej jako wartościowy dodatek do sałatek lub surówek. Przeciwwskazaniem do spożywania oleju z czarnuszki jest ciąża, ponieważ składnik może hamować skurcze macicy. Opcjonalnie stosuje się go formie zewnętrznej.W tym celu wklepuje się odrobinę oleju na oczyszczoną skórę twarzy. Zobacz np. Nacomi, olej z czarnuszki

Olej do picia na trądzik

Jakie oleje na trądzik stosować na skórę? 

Jednym z zastosowań olejów roślinnych jest aplikacja bezpośrednio na skórę (uwaga: niektóre oleje wymagają rozcieńczenia) lub jako dodatek do ulubionego kremu do twarzy. Oleje są skutecznym i naturalnym sposobem pielęgnacji skóry. Zapewniając jej odpowiednie nawilżenie, odżywienie, ochronę oraz wsparcie w leczeniu problemów skórnych, w tym zmian trądzikowych. Zobacz, jakie oleje sprawdzą się na trądzik. 

Olej konopny 

Olej konopny wyróżnia się bogatym składem chemicznym (kwasy omega-3 i omega-6, witamina E, witamina B3, magnez, cynk, aminokwasy), co przekłada się na liczne właściwości korzystne dla cery trądzikowej:  

  • Normalizuje wydzielanie sebum,  
  • Przyspiesza regenerację skóry,  
  • Działa przeciwzapalnie i antyseptycznie,  
  • Wycisza stany zapalne i redukuje zmiany dermatologiczne.  

Atutem olejku konopnego jest szybko schnąca formuła, dzięki czemu nie pozostawia na skórze tłustego filmu. Produkt ceni się też za niski potencjał komedogenny, co oznacza, że nie zatyka ujść gruczołów łojowych. Sprawdź w 100% naturalny Nacomi, olej z konopi indyjskiej, który możesz wykorzystać do olejowania twarzy, włosów, a nawet paznokci. 

Olejek z drzewa herbacianego 

Głównym składnikiem czynnym olejku z drzewa herbacianego jest 4-terpineol, który posiada właściwości bakteriostatyczne. Potwierdzono również jego działanie przeciwgrzybicze, w tym na patogeny takie jak Candida albicans oraz przeciwpierwotniakowe, między innymi na Trichomonas vaginalis.  

  • Oprócz tego olejek drzewa herbacianego zawiera inne składniki, takie jak alfa-pinen, alfa-terpineol, limonen i 1,8-cyneol, dzięki czemu skutecznie zwalcza trądzik. Wspomaga eliminację bakterii, działa przeciwzapalne oraz reguluje produkcję sebum.  
  • Dodatkowo odblokowuje pory skóry, usuwając zanieczyszczenia, które są bezpośrednią przyczyną powstawania zaskórników i stanów zapalnych.  

Zobacz np. Olejek z drzewa herbacianego Pharmatech. Olejek sprawdzi się również do masażu (połączony z olejem bazowym) oraz aromaterapii. 

Olejek lawendowy 

Olejek lawendowy zalecany jest przede wszystkim do pielęgnacji skóry dotkniętej trądzikiem oraz problemami łuszczycowymi.  

  • Jego właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne łagodzą podrażnienia skóry oraz stany zapalne związane z trądzikiem.  
  • Co więcej, reguluje nadmierną produkcję sebum poprzez zwężanie gruczołów łojowych, co pomaga kontrolować problemy związane z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry.  

Poznaj również inne zastosowania olejku lawendowego w kosmetyce. Zobacz np. Etja olejek naturalny lawendowy 

Alternatywą dla czystych olejów są starannie opracowane kompozycje olejów roślinnych pielęgnujących skórę trądzikową i poprawiających jej kondycję. Przykładem jest Natur Planet Anti Acne olej na trądzik. W jego składzie znajdują się między innymi olej jojoba, który reguluje wydzielanie sebum, a także olej z nasion tamanu redukujący zmiany trądzikowe. Formuła obejmuje też olej z czarnuszki siewnej normalizujący pracę gruczołów łojowych i chroniący naskórek przed wysuszeniem. 

Jaki olej do cery trądzikowej?

Podsumowanie 

Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne oraz regulujące produkcję sebum oleje roślinne stanowią cenną opcję w pielęgnacji skóry dotkniętej trądzikiem. Właściwie dobrane mogą efektywnie łagodzić objawy dermatozy, redukować zaskórniki, stany zapalne oraz nadmierne błyszczenie skóry.  

Źródła:

  1. N. Schäfer, M. Sobczyk, D. Burczyk, R. Balwierz, U. Skotnicka-Graca, Możliwości zastosowania olejów roślinnych w pielęgnacji skóry trądzikowej, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2022/04/ACM-2022-02-KE-Schafer.pdf [dostęp 01.04.2024 r.]
  2. J. Caputa, A. Nikiel-Loranc, Zastosowanie oleju konopnego w kosmetologii, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/08/ke2019.4-6.pdf [dostęp 01.04.2024 r.]
  3. P. Rzepa, Roślinne substancje aktywne w kosmetykach przeciwtrądzikowych, https://novaosvita.com/wp-content/uploads/2021/12/IntWorldScProc-Kyiv-Nov2021.pdf#page=185 [dostęp 01.04.2024 r.]
  4. A.D. Kaźmierska, I. Bolesławska, J. Przysławski, Wpływ diety oraz fitoterapii w leczeniu trądziku pospolitego, https://web.archive.org/web/20201013234032id_/https://www.ptfarm.pl/download/?file=File%2FFarmacja+Polska%2F2020%2F7%2F03_OG_Tradzik_pospolity_n.pdf [dostęp 01.04.2024 r.] 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice