Przebarwienia skóry w ciąży – jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami?

28. 6. 2024 · 6 minut czytania

Na Twojej skórze w ciąży pojawiły się przebarwienia? W artykule wyjaśniamy, dlaczego podczas ciąży zwiększa się ryzyko przebarwień oraz podpowiadamy, w jaki sposób pielęgnować skórę.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Przebarwienia skóry w ciąży – jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami?

Ciąża to okres wiążący się z licznymi zmianami hormonalnymi i fizycznymizachodzącymi w organizmie. Jednym z częściej występujących problemów dermatologicznych, które mogą pojawić się w tym czasie, są przebarwienia skóry. Zjawisko to, choć powszechne, nierzadko wpływa na samopoczucie ciężarnej. Z artykułu dowiesz się, jakie rodzaje przebarwień występują w ciąży i jak sobie z nimi radzić. 

Przebarwienia na skórze w ciąży – przyczyny 

Przebarwienia skóry w ciąży są wynikiem zmian hormonalnych, które prowadzą do zwiększonej produkcji melaniny, czyli pigmentu determinującego kolor skóry, włosów i oczu. Za powstawanie plam pigmentacyjnych odpowiadają głównie estrogen, progesteron oraz hormon melanotropowy (MSH).  

  • Estrogen zwiększa aktywność tyrozynazy ‒ enzymu kluczowego w procesie melanogenezy, czyli produkcji melaniny. Pod wpływem estrogenów melanocyty stają się bardziej aktywne, a skóra intensywniej wytwarza melaninę, co może prowadzić do nadmiernego gromadzenia barwnika w niektórych obszarach skóry i jego nierównomiernego rozmieszczenia.  
  • Dodatkowym stymulantem jest progesteron. Chociaż jego wpływ na produkcję melaniny jest mniej bezpośredni niż w przypadku estrogenów, to progesteron wspiera i wzmacnia działanie estrogenów, potęgując efekt hiperpigmentacji. 
  • Co więcej, w ciąży wzrasta poziom melanotropiny – hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową, który odgrywa istotną rolę w regulacji produkcji melaniny przez melanocyty w skórze. Zwiększona ilość MSH przyczynia się do zwiększonej syntezy melaniny, a co się z tym wiąże, do powstawania przebarwień. 

Zobacz, czego unikać w ciąży

Warto podkreślić...
Niektóre czynniki, w tym uwarunkowania genetyczne i ekspozycja na promienie UV, modulują wpływ hormonów, zwiększając prawdopodobieństwo pojawienia się zmian pigmentacyjnych i przebarwień posłonecznych w trakcie ciąży. Kobiety o ciemniejszym fototypie skóry (IV-VI według klasyfikacji Fitzpatricka) wykazują większe skłonności do hiperpigmentacji. Dodatkowo to właśnie słońce zwiększa aktywność tyrozynazy oraz produkcję MSH, nasilając syntezę melaniny.
Przebarwienia na piersiach w ciąży

Przebarwienia ciążowe, zwłaszcza melasma, najczęściej pojawiają się na twarzy, w obszarach, takich jak czoło, policzki, górna warga i nos. Mogą także występować na innych obszarach narażonych na działanie promieni słonecznych. Melasma charakteryzuje się symetrycznie umiejscowionymi, zauważalnie ciemniejszymi plamami o nieregularnych kształtach, które mają tendencję do pogłębiania się pod wpływem ekspozycji na słońce. Przebarwienia na twarzy nie są jednak jedynymi plamami pigmentacyjnymi, które pojawiają się u przyszłej mamy. Inne, typowe dla ciężarnych przebarwienia to między innymi: 

  • Linea negra – ciemna linia na brzuchu biegnąca od pępka do spojenia łonowego. Występuje u większości kobiet w ciąży i jest bardziej widoczna u pań o ciemniejszej karnacji. 
  • Przebarwienia brodawek i okolic intymnych – fizjologiczny proces związany z przygotowaniem organizmu do porodu i laktacji. 

Przeczytaj również, co mogą oznaczać plamy na piersiach.

Przebarwienia na skórze w ciąży – jak sobie radzić? 

Aby zminimalizować ryzyko i nasilenie przebarwień w ciąży, przestrzegaj podstawowych zasad fotoprotekcji. Pamiętaj o codziennym stosowaniu kremów do opalania z filtrem SPF 30 lub więcej, a także ogranicz ekspozycję na słońce, zwłaszcza w godzinach największego nasłonecznienia (10:00-16:00). Dobrym pomysłem jest także noszenie kapeluszy z szerokim rondem, okularów przeciwsłonecznych oraz lekkiej, przewiewnej odzieży ochronnej z naturalnych materiałów zapewniających właściwą cyrkulację powietrza. 

  • Nie mniej istotna jest codzienna pielęgnacja skóry twarzy i ciała. Jak dbać o cerę z przebarwieniami? Wybierając konkretną formulację, zwróć uwagę, by była bezpieczna dla ciężarnej i rozwijającego się płodu.  
  • Wśród zakazanych w ciąży substancji aktywnych znajdują się między innymi retinol, hydrochinon, wysokie stężenia kwasów oraz niektóre olejki eteryczne, które często uzupełniają formulacje kremów na przebarwienia.  
  • Wszystkie produkty do pielęgnacji skóry w ciąży powinny mieć delikatne, niepodrażniające skóry składy. Najlepiej, by były hipoalergiczne, bez dodatku substancji zapachowych i barwników.  
  • Jeśli przyszłej mamie zależy na delikatnym, ale bezpiecznym rozjaśnieniu przebarwień, w recepturach kosmetyków szukaj niacynamidu oraz witaminy C, których stosowanie nie wpływa negatywnie na zdrowie matki i dziecka. 
  • Skóra w ciąży może być również bardziej podatna na przesuszenie, dlatego zadbaj o ten aspekt i zapewnij jej odpowiednie nawilżenie. W utrzymaniu optymalnego poziomu nawilżenia pomogą produkty zawierające kwas hialuronowy, glicerynę i ceramidy lub specjalne preparaty do stosowania na przesuszone partie skóry, np. Oillan Multi-Help Multifunkcyjna dermo-maść dla kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz dzieci od 1. dnia życia. 
Przebarwienia na skórze w ciąży

Zmiany w ciele przyszłej mamy skutkują nie tylko powstawaniem przebarwień, ale także zwiększonym ryzykiem utraty jędrności i elastyczności naskórka, które może skutkować pojawieniem się charakterystycznych rozstępów. W początkowej fazie przybierają formę prążków o różowym, czerwonym lub fioletowym zabarwieniu. Z czasem stają się białe lub srebrzyste. Pomocne w niwelowaniu zmian jest regularne stosowanie kremów, balsamów i olejków nawilżających. Wiele formulacji w segmencie preparatów dla kobiet w ciąży działa wielokierunkowo, uelastyczniając skórę, a dodatkowo wyrównując jej koloryt. Sprawdź między innymi: 

Zobacz także Bielenda Vege Mama wegański balsam ujędrniający do ciała po porodzie łagodzący objawy cellulitu i rozstępów ciążowych, do stosowania już od pierwszych dni po porodzie.  

Podsumowanie 

Pojawiające się w ciąży zmiany pigmentacyjne zwykle są tymczasowe i często ustępują samoistnie po porodzie, gdy poziom hormonów zaczyna się stabilizować. Aby zapobiec nasilaniu i utrwalaniu plam barwnikowych, systematycznie dbaj o skórę za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków. Pielęgnacja przeciw przebarwieniom u kobiet w ciąży powinna koncentrować się na bezpiecznych i łagodnych substancjach aktywnych oraz regularnej ochronie przeciwsłonecznej. Ponieważ wiele składników, które są skuteczne w walce ze zmianami pigmentacyjnymi, może być niewskazanych w ciąży, przed zakupem konkretnego kosmetyku przyjrzyj się jego formulacji. 

Źródła:

  1. L. Synowiec, Możliwości leczenia zmian skórnych indukowanych ciążą, https://ruj.uj.edu.pl/entities/publication/1602d84e-cf9b-4d13-a8f6-4829af87d38e [dostęp 23.05.2024 r.] 
  2. K. Urtnowska, Przegląd wybranych kosmetyków dla kobiet w ciąży i po porodzie dostępnych w drogeriach, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.5-1.pdf [dostęp 23.05.2024 r.] 
  3. A. Lisiecka, K. Waśko, N. Lisiecka, A. Maciejak, W. Hetman, Zaburzenia pigmentacyjne skóry, https://novaosvita.com/wp-content/uploads/2024/03/InnTheoryMethPract-Kyiv-Feb2024.pdf#page=113 [dostęp 23.05.2024 r.] 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
Przeczytaj więcej od tego autora