Przebarwienia na twarzy – skąd się biorą i jak je usunąć?

24. 7. 2023 · 8 minut czytania

Walka z przebarwieniami na twarzy – poznaj sprawdzone metody usuwania. Odkryj skuteczne kosmetyki i zabiegi, które pomogą Ci odzyskać równomierny i promienny koloryt skóry.

Sylwia Brodniewska
Sylwia Brodniewska
Przebarwienia na twarzy – skąd się biorą i jak je usunąć?

Przebarwienia na twarzy to frustrujący problem dermatologiczny. Wpływa nie tylko na wygląd skóry, ale również na samopoczucie i pewność siebie. Niezależnie od przyczyny istnieje kilka metod, którymi możesz skorygować niedoskonałości. W artykule przyjrzymy się mechanizmom powstawania przebarwień oraz przedstawimy sposoby na przebarwienia na twarzy.

Jak wyglądają przebarwienia na twarzy? 

Przebarwienia na twarzy, tzw. hiperpigmentacja to nic innego, jak zmiany w pigmentacji skóry, w efekcie czego niektóre obszary na twarzy mają inne wybarwienie niż otaczająca je skóra. Przebarwienia przyjmują różny kolor, kształt i wielkość, jednak niezależnie od postaci są efektem nadmiernej produkcji melaniny, czyli naturalnego barwnika skóry lub wynikają z utraty właściwej pigmentacji.

Rodzaje przebarwień na twarzy

O tym, jak wyglądają przebarwienia na twarzy decyduje przyczyna ich powstawania. Podstawowe rodzaje przebarwień to:

Piegiźródłem piegów są uwarunkowania genetyczne, najczęściej występują u osób z jasną karnacją i rudymi włosami. Wyglądają jak drobne plamki, które lokalizują się głównie na odsłoniętych częściach ciała, takich jak twarz, ramiona czy dekolt. Wykazują tendencję do ciemnienia pod wpływem słońca.
Melasma (ostuda, melanoderma)podłożem ostudy są zmiany w gospodarce hormonalnej. Często występuje w trakcie lub po ciąży, podczas hormonalnej terapii zastępczej lub przyjmowania środków antykoncepcyjnych. Przebarwienia mają postać ciemnych brązowych plam na policzkach, skroniach lub czole i zauważalnie nasilają się po ekspozycji na słońce.
Plamy starcze (soczewicowate)małe, ciemne plamki z dobrze odgraniczonymi krawędziami, zlokalizowane na skroniach i dłoniach. Powstają w wyniku starzenia się skóry oraz wieloletnich zaniedbań w kwestii ochrony przeciwsłonecznej.
Przebarwienia wtórnespowodowane działaniem czynników zewnętrznych, takich jak fototoksyczne substancje. Często występują jako ślady pozapalne po trądziku. 
Jak wyglądają przebarwienia na twarzy? 

Sprawdź popularne kategorie

Przebarwienia na twarzy - przyczyny

Przyczyny powstawania przebarwień na twarzy są różne. Przebarwienia na skórze są efektem nadmiernej produkcji melaniny, naturalnego pigmentu skóry, wytwarzanego przez melanocyty. Komórki łączą się z keratynocytami (komórkami naskórka) za pomocą wypustek, przekazując im pigment w postaci owalnych ciałek zwanych melanosomami. Odcień skóry determinuje ilość i aktywność melanocytów, co jest uwarunkowane genetycznie.  

Jednak sam proces produkcji barwnika, czyli melanogeneza, może być indukowany zarówno przez czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV, jak i czynniki wewnętrzne, np. aktywność hormonów.

Ciekawostka
Te dwa czynniki, czyli nadmierna ekspozycja na słońce i zaburzenia gospodarki hormonalnej, to główne przyczyny pojawienia się zmian pigmentacyjnych na skórze.  

Czynniki zwiększające prawdopodobieństwo przebarwień na twarzy to między innymi: 

  • stosowanie leków i kosmetyków zawierających związki fotouczulające (retinol, substancje zapachowe), przy jednoczesnym braku ochrony przeciwsłonecznej,
  • starzenie się skóry, 
  • choroby ogólnoustrojowe, np. niedoczynność tarczycy, cukrzyca, schorzenia wątroby, 
  • stany zapalne skóry, głównie trądzik, AZS, reakcje alergiczne
  • urazy skóry, np. wskutek oparzenia. 

Jak leczyć przebarwienia na twarzy?

Przebarwienia na twarzy stanowią poważny problem estetyczny i są częstą przyczyną konsultacji z dermatologiem w celu dobrania optymalnej metody leczenia dokuczliwych objawów. 

  • W zależności od rodzaju i głębokości zmian, lekarz może zaproponować różne metody ich usuwania, zarówno przy użyciu dostępnych w sprzedaży preparatów na przebarwienia, jak i za pomocą profesjonalnych procedur gabinetowych. 
  • W celu uzyskania najlepszych efektów i zapobieżenia nawrotom zmian pigmentacyjnych przed podjęciem jakichkolwiek działań skonsultuj się z dermatologiem. Specjalista dokładnie zbada skórę, ustali przyczyny przebarwień, dobierze najskuteczniejszą metodę leczenia i doradzi w kwestii codziennej pielęgnacji skóry. Warto podkreślić różnicę między brązowymi a czerwonymi przebarwieniami – czerwone plamki po świeżo wygojonych zmianach trądzikowych z czasem znikają samoistnie, natomiast brązowe przebarwienia nierzadko wymagają specjalistycznego podejścia,
  • Mimo że nie wszystkie rodzaje przebarwień można całkowicie usunąć, rozjaśnianie przebarwień na twarzy nawet w niewielkim stopniu znacząco poprawia wygląd i samopoczucie. 
Jak leczyć przebarwienia na twarzy?

Jak zlikwidować przebarwienia na twarzy?

Niewątpliwie zmiany pigmentacyjne to problem, który dotyka wielu kobiet. Dla większości z nich stanowi źródło dyskomfortu. Przebarwienia na twarzy to trudny przeciwnik, a ich całkowite usunięcie wymaga najczęściej wielu miesięcy systematycznej pielęgnacji, nierzadko wspartej profesjonalnymi zabiegami medycyny estetycznej. 

Przebarwienia na twarzy - domowe sposoby

Kluczowa w usuwaniu przebarwień na twarzy jest ochrona skóry przed promieniowaniem UV, a także systematyczność w stosowaniu kosmetyków o działaniu wybielającym i rozjaśniającym. Substancje aktywne, niezastąpione w walce z przebarwieniami to między innymi witamina C, arbutyna, kwas kojowy, retinoidy, kwas azelainowy i niacynamid

  • Najpopularniejszym składnikiem o działaniu rozjaśniającym jest witamina C. Można sięgnąć po serum, ponieważ wykazuje mocniejsze działanie niż krem. Najlepiej aplikować je codziennie rano po dokładnym oczyszczeniu skóry. Nie zapominaj o kremie z filtrem przeciwsłonecznym, jeśli nie chcesz, aby Twoja praca nie poszła na marne. Nakładaj go na twarz nawet kilka razy dziennie. Kuracja witaminą C powinna trwać przynajmniej 3 miesiące. 
  • Do swojej rutyny dodaj również retinol lub retinal. To substancja o wszechstronnym działaniu, a jej efekty są fenomenalne. Zanim jednak sięgniesz po produkt o wysokim stężeniu tej substancji, zbuduj na niego tolerancję. Rozpocznij kurację retinoidami od aplikowania serum wieczorem, co 4-5 dni. Jeśli Twoja skóra będzie dobrze reagować, zwiększaj częstotliwość co 2 tygodnie o kolejny dzień. Po 30 minutach od aplikacji serum nałóż krem nawilżający, regenerujący lub odżywczy, który zadba o Twoją barierę hydrolipidową skóry. 
  • Retinol możesz zastąpić kwasem azelainowym, po który możesz sięgać 1-2 razy w tygodniu. Nakładaj go również podczas wieczornej rutyny. Z czasem możesz stosować te dwie substancje naprzemiennie, co drugi dzień. Pamiętaj, tylko żeby ich nie łączyć, ponieważ powoduje to podrażnienia na skórze.

Polecane kosmetyki na przebarwienia na twarzy to np.: 

Sprawdź również nasz ranking kremów na przebarwienia oraz najlepsze serum na przebarwienia

Jaki olejek na przebarwienia na twarzy?

Terapia przebarwień może również zostać uzupełniona o olejki. Są to naturalne sposoby na przebarwienia na twarzy. Wartym uwagi jest olejek z drzewa herbacianego. Wykazuje on działanie przeciwzapalne, dlatego zmniejsza widoczność zmian barwnikowych na skórze, a także zapobiegnie powstawaniu nowych. Pamiętaj jednak, aby stosować go punktowo. 

Z przebarwieniami na twarzy dobrze poradzą sobie również produkty o działaniu antyoksydacyjnym i rozjaśniającym. Jednym z nich jest olejek z dzikiej róży. Zawiera on witaminę C, która pozytywnie wpływa na kondycję skóry, a także zmniejsza widoczność przebarwień. U osób ze skórą trądzikową sprawdzi się natomiast olejek cytrynowy. Pozwala hamować rozwój bakterii odpowiedzialnych za zmiany trądzikowe, a także rozjaśnia blizny i przebarwienia potrądzikowe.

Kiedy i jak usunąć przebarwienia na twarzy?

Usuwanie przebarwień na twarzy powinno odbywać się w odpowiednich okolicznościach i z zachowaniem ostrożności, ponieważ nieprawidłowo przeprowadzona terapia może zakończyć się powstaniem bardziej nasilonych zmian.  

  • Zazwyczaj przyjmuje się, że najlepszym momentem na specjalistyczną redukcję niechcianych zmian pigmentacyjnych jest okres jesienno-zimowy, gdy słońce jest mniej intensywne, 
  • Co więcej, w chłodniejszych miesiącach skóra korzystniej reaguje na niektóre procedury, takie jak peelingi chemiczne czy dermabrazja,  
  • Dodatkowo przed przystąpieniem do zabiegów laserowych lub peelingów chemicznych zwiększających wrażliwość skóry na słońce unikaj ekspozycji na silne promieniowanie UV
  • Kosmetyki rozjaśniające i wybielające do samodzielnego stosowania zawierają mniejsze stężenie substancji aktywnych, dlatego często można je aplikować całorocznie, pamiętając przy tym, by w trakcie kuracji zabezpieczyć skórę kremem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. 
Kiedy i jak usunąć przebarwienia na twarzy?

Jakie zabiegi na przebarwienia na twarzy? 

Najbardziej zauważalne efekty rozjaśnienia przebarwień przynoszą profesjonalne zabiegi gabinetowe wsparte dodatkowo właściwą pielęgnacją w domu. Jakie zabiegi polecane są na przebarwienia na twarzy? 

  • Peelingi chemiczne wykonywane przy użyciu mieszanek kwasów złuszczających ze składnikami wybielającymi. Ostateczną decyzję o tym, jaki kwas na przebarwienia zastosować, podejmuje lekarz z uwzględnieniem rodzaju skóry, głębokości przebarwień i ogólnej kondycji naskórka, 
  • Krioterapia, czyli mrożenie ciekłym azotem. Znakomicie sprawdza się w przypadku pojedynczych przebarwień, 
  • Mikrodermabrazja polegająca na ścieraniu naskórka za pomocą głowicy diamentowej. Zabieg niweluje przebarwienia, a także pobudza komórki skóry do produkcji kolagenu i elastyny, 
  • Usuwanie przebarwień laserem na twarzy za pomocą lasera polega na punktowym podgrzewaniu skóry i uszkadzaniu komórek, w których nagromadziła się melanina. Następnie są one usuwane z organizmu.

Podsumowanie

Przebarwienia są problemem, które mogą wpływać na nasze samopoczucie i wygląd. Powstają głównie na skutek nadmiernej produkcji melaniny spowodowanej zmianami hormonalnymi, często związanymi z nadmierną ekspozycją na słońce. W minimalizacji zmian i poprawie wyglądu skóry dotkniętej przebarwieniami pomocne są przede wszystkim właściwa pielęgnacja, unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce oraz zastosowanie odpowiednich procedur w gabinecie kosmetologicznym. 

Źródła:

  1. E. Szczepańska, Substancje aktywne stosowane w preparatach redukujących przebarwienia skóry, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/239891 [dostęp 20.07.2023 r.]
  2. T. Passeron, M. Picardo, Melasma, a photoaging disorder, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29285880/ [dostęp 20.07.2023 r.]
  3. J. Olender, Zastosowanie wybranych peelingów chemicznych w redukcji przebarwień, https://novaosvita.com/wp-content/uploads/2021/12/IntWorldScProc-Kyiv-Nov2021.pdf#page=179 [dostęp 20.07.2023 r.]
  4. M. Engler-Jastrzębska, A. Kamm, Molekularne podstawy pigmentacji skóry. Etiologia i profilaktyka hiperpigmentacji, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/06/ke2019.3-1.pdf [dostęp 20.07.2023 r.]
  5. K. Wołosik i wsp., Fitokosmetologia. Wykłady z fitokosmetologii, fitokosmetyki i kosmetyki naturalnej, Wydawcniwto MedPharm, Wrocław 2013. 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Sylwia Brodniewska
Sylwia Brodniewska
Jestem kosmetologiem i marketerem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Obecnie poszerzam swoją wiedzę na studiach podyplomowych na kierunkach psychodietetyka oraz dietetyka i suplementacja. Od wielu lat pasjonuję się zdrowym trybem życia i jego wpływem na skórę.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Sylwia Brodniewska
Sylwia Brodniewska
Jestem kosmetologiem i marketerem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Obecnie poszerzam swoją wiedzę na studiach podyplomowych na kierunkach psychodietetyka oraz dietetyka i suplementacja. Od wielu lat pasjonuję się zdrowym trybem życia...
Przeczytaj więcej od tego autora

Uwaga